VALİ KARAHAN VE BAŞKAN ZOLAN SALLANDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından oluşturulan ve öğrencilerin depremi yaşayarak öğrenmesi amacıyla Denizli’ye gelen AFAD’ın Deprem Simülasyon TIR’ını ziyaret eden Denizli Valisi Hasan Karahan ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, deprem simülasyonuna katıldı.

VALİ KARAHAN VE BAŞKAN ZOLAN SALLANDI

81 ili gezen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Simülasyon TIR’ının yeni durağı Denizli oldu. Gazi İlkokulu karşısında konumlandırılan TIR, 18 Ekim’e kadar Denizlili öğrencileri ağırlayacak.

Deprem Simülasyon TIR’ını ziyaret eden öğrencilere; deprem çantasında bulunması gerekenler, deprem anında neler yapılması gerektiği ve deprem sonrasında yapılacaklar hakkında bilgiler verildi. Deprem eğitiminin ardından minik öğrenciler simülasyona tabii tutuldu.

“3 GÜNDE YAKLAŞIK 4 BİN ÖĞRENCİ SİMÜLASYONDAN GEÇMİŞ OLACAK”

AFAD Deprem Simülasyon TIR’ının Denizli’ye gelişi ile ilgili açıklamalarda bulunan AFAD Denizli İl Müdürü Ali Etiz; “3 günlük yoğun bir program hazırladık. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün uygun gördüğü okullardan gruplar halinde gelen öğrenciler TIR’ı ziyaret ediyorlar. 3 gün sonunda yaklaşık 4 bin öğrenci simülasyondan geçmiş olacak. Biz 12 ay boyunca teorik ve uygulamalı eğitimleri ilçelerimiz, köy okullarımız, kahvelerimiz, muhtarlarımız ve kamu kurumlarımıza veriyoruz.

Deprem TIR’ımız uygulamalı bir şekilde depremi yaşatarak öğretiyor. Uzun zamandır TIR’ın ilimize gelmesini bekliyorduk. Çok mutluyuz. Bundan sonra fuar açılışlarında, çeşitli etkinliklerde Deprem TIR’ımızı ilimize getirteceğiz. Halkımızda afet bilinci ve farkındalığı oluşturmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

VALİ KARAHAN VE BAŞKAN ZOLAN SİMÜLASYONA KATILDI

Denizli Valisi Hasan Karahan ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da Deprem Simülasyon TIR’ını ziyaret etti. Eğitim hakkında bilgiler alan Vali Karahan ve Başkan Zolan simülasyona da katıldı. TIR’ın Denizli’de olmasının özellikle öğrencilerde deprem farkındalığı oluşturmak adına büyük önem arz ettiğini vurgulayan Vali Karahan; “Denizli 1’inci dereceden deprem kuşağında. Deprem hayatın bir gerçeği.

Bu tür eğitimlerle özellikle öğrencilerimizi olası depremlere hazırlamamız gerekiyor.  Yaşayarak öğrenmek çok daha etkili. Bu kapsamda ilimize gelen Deprem Simülasyon TIR’ımız oldukça etkili olacaktır” diye konuştu.

“ÖĞRENMEK VE TEDBİR ALMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Depreme karşı önlem almanın önemine dikkat çeken Başkan Zolan, şunları söyledi: “Deprem için gerekli önlemler alındığında ölümcül etkisi yok. Yapılarımızı depreme dayanıklı yapmamız gerekiyor. Sonrasında da evimizin içindeki eşyaları sabitlememiz gerekiyor. Deprem anında neler yapılması gerektiğini bildiğimizde depremin yaratacağı olumsuzlukları en aza indirmiş oluyoruz. İlimize gelen TIR’da öğrencilere, gençlere ve merak eden herkese eğitimler veriliyor. Öğrenmek ve tedbir almak çok önemli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER