VARLIKER KALEİÇİ ESNAFIYLA BULUŞTU

VARLIKER KALEİÇİ ESNAFIYLA BULUŞTU

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, tarihi Kaleiçi Çarşısı’na giderek esnafla bir araya geldi. CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ve yönetim kurulu üyeler, ‘dert, dert yerinde, dertlilerle dinlenir’ sloganıyla tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda esnafla bir buluştu. Örgüt olarak 50 den fazla esnaf ile görüştüklerini söyleyen Başkan Varlıker, “Kaleiçi’nin problemleri arasında çarşının yıllardır çözülemeyen çatı sorunu var” dedi.

Varlıker esnaflarla görüştükten sonra şu açıklamayı yaptı; “Çarşının üzerinin kapatılması her dönemin en büyük sorunu olarak Denizli kamuoyunda yer alıyor. Esnafın tamamı, çarşının kışın buz gibi olduğunu yazın ise çok sıcak olduğunu söylüyor ve soruyor siz yağmur altında alışveriş yapar mısınız? Yazın kırk derecenin altında gölge olmadan alışveriş yapar mısınız? Esnaflarımız ağız birliği etmişcesine; ‘yağmurda, rüzgarda, karda mallarımızı koruyamıyoruz. Mallarımız zarar görüyor. Tentelerle engellemeye çalışıyoruz fakat tenteler rüzgara, yağmura dayanmıyor. Hem hemen yıpranıyor hem de çok çirkin bir görüntüsü var’ diyor.  Her seçim zamanı Kaleiçi esnafına en çok vadedilen konu ‘çarşının üstünün kapatılması’ ama bu sözler bir türlü yerine getirilmemiş. Çatı için tek bir proje üretilememiş. Daha güzelini daha yenisini yapacağız sözüyle mevcut çatılar sökülmüş, kaldırılmış. Bizim önerimiz ise çok fazla işçilik olmadan, kaynak işçiliği olmadan hafif ahşap malzemeler kullanılarak çok kısa zamanda çözüm yaratılabilir. Bu çatı çalışmaları için Eskişehir Odun Pazarı ve Bursa Tarihi Kapalı Çarşı örnekleri dikkate alınabilir.”

“ÇARŞI DAHA MODERN HALE GETİRİLEBİLİR”
Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nın sit alanı olduğunun altını çizen Başkan Varlıker, şunları aktardı: “Diğer bir sorun ise pazaryeri. SİT alanı olduğu için yıkılamıyor ama restarasyon da yapmıyorlar. Yeniden düzenlenebilir bir kısmı otopark olarak düzenlenebilir ve daha modern hala getirilebilir. Şu an ki halinin çöplük gibi olduğu derme çatma ayakta zor duran bir bina görüntüsünde olduğu dile getiriliyor. Esnafımız bu pazaryeri ile ilgili ne yapılacaksa bir an önce yapılmasını istiyor.  AVM'lerin hafta sonları, 1 gün kapalı olmasının işlerinin canlandıracağını söylüyorlar. Cumartesi ya da pazar günü gün boyu kapalı kalması gerektiğini düşünüyorlar. Ama bunun ulusal ve ulusarası şirketlerin engel olacağını ve asla kabul görmeyeceğini de biliyorlar. Bir diğer konu ise AVM’lerdeki mağazalarında, başta giyim olmak üzere ayakkabı, aksesuar ve her türlü tekstil ürününü satmaları. Buna kısıtlama getirilebilir. Marketler sadece gıda ve temizlik ürünü satabilir. Bu Türkiye'nin tamamını ilgilendiren ve açık pazar yerlerinin önündeki en büyük sorundur.”

“KALEİÇİ İÇİN BİR PROJEMİZ VAR”
Kaleiçi Çarşısı için Merkezefendi İlçe Başkanlığı olarak bir projelerinin olduğunu söyleyen Varlıker, “Örnekleri yurt dışında olan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Pamukkale'yi ziyaret edecek turistleri taşıyan tur otobüslerinin tamamını mecburi olarak Kaleiçi'ne yönlendirmeliyiz. Şu anki balık halinin olduğu yeri veya pazaryerinin bir kısmını tur otobüsleri için park yeri yapıp, çarşı girişini bu bölümde yeniden düzenleyip hizmete açılabilir. Böylece Kaleiçi, Denizli turizmi ve Denizli ticari hayatı için çok önemli bir konuma gelecektir. Dünyanın her yerinde turistler gittikleri ülkelerin açık pazar yerlerini, açık alışveriş alanlarını, sokaklarını ve caddelerini gezer. Bunu da Denizlimizde, tur otobüslerini mecburi olarak 2-3 saatliğine Tarihi Kaleiçi Çarşısı'na yönlendirerek başarabiliriz” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER