“VATAN PARTİSİ İKTİDARINDA; SURİYE, RUSYA, İRAN VE ÇİN’LE ORTAK HAREKET EDECEK”

Denizli’de partililerle bir araya gelen Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, Vatan Partisi iktidarında Türkiye, Suriye’nin birliğini sağlamak için; Suriye, Rusya, İran ve Çin’le ortak hareket edecektir” dedi.

“VATAN PARTİSİ İKTİDARINDA; SURİYE, RUSYA, İRAN VE ÇİN’LE ORTAK HAREKET EDECEK”

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, bir dizi temaslar için Denizli’ye geldi. Teşkilatın il binasında partililerle bir araya gelen Reyhan, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Suriye politikasını değerlendiren Reyhan, şunları aktardı: “Türkiye’nin Suriye’de tek bir işi vardır. O da PKK/PYD yapılanmasını bertaraf etmektir. Nitekim Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları’yla yaptığımız tam olarak budur. Şimdi Türkiye, Menbiç’te ve Fırat’ın doğusunda yer alan PKK/PYD sözde kantonlarını yok edecek stratejiyi geliştirmelidir. Bu stratejiyi, Suriye Devleti ve Sayın Beşar Esad’la işbirliği yapmadan kurma olanağı yoktur. Bu açıdan Türkiye’nin İdlib’teki tavrı, Fırat’ın doğusunda yaşanacak gelişmeler için de belirleyici olacaktır.”

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNMAK, SURİYE’NİN EN TEMEL HAKKIDIR”
Sözü İdlib meselesine de getiren Reyhan, “İdlib Bölgesi’nin yüzde 60’ını Heyet Tahrir-üş Şam isimli terör örgütü kontrol etmektedir. Bu örgüt, bütün dünyada olduğu gibi 1 Eylül 2018’den bu yana Türkiye’nin de terör örgütleri lisesindedir. El Kaide ve El Nusra menşeli bu örgütü kendi topraklarından temizlemek ve ülkesinin toprak bütünlüğünü ve birliğini savunmak Suriye’nin en temel hakkıdır. Bu hakkın kullanılmasına engel olmak, Türkiye’nin devlet geleneğine yakışmamaktadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK GÜVENLİĞİNİ DE TEHDİT ALTINDA”
“Rusya, İran ve Çin karşıtı mevzilenme, Türkiye’nin ekonomik güvenliğini de tehdit etmektedir” diyen Reyhan, “Bu ülkelerle Dolar’ın saltanatına son vermek için milli paralarla alışverişi müzakere ettiğimiz bu günlerde, bu ülkeleri karşımıza almak ve ABD’yi sevindirmek devlet aklı olan bir hükümetin yapacağı bir iş olamaz. Bu ülkelerle işbirliği üreticilerimizin boğazını sıkan Dolar saltanatına son vermek için hayati önemdedir. Bu ülkeler ayrıca Denizlili üreticiler dâhil bütün üreticilerimiz için de büyük bir pazardır. Hal böyleyken Ak Parti iktidarının bu ülkelere karşı pozisyon alması kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE; SURİYE, RUSYA, İRAN VE ÇİN’LE ORTAK HAREKET ETMELİDİR”
Reyhan, söz konusu Suriye politikasındaki üretilmesi gereken çözümleri de şu cümlelerle anlattı: “Vatan Partisi iktidarında dış politikada, özellikle de Suriye politikasında tutarsızlıklara ve saplantılara son verilecektir. Türkiye, Suriye’nin birliğini sağlamak için Suriye, Rusya, İran ve Çin’le ortak hareket edecektir. Bölgede PKK/PYD dâhil bütün terör gruplarının ve ABD’nin varlığına son vermenin tek yolu budur.”

SERDAR KİRİŞ-DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER