“Vatandaşlarımızı aşı olmaya bekliyoruz”

Denizli’de yürütülen aşı çalışmaları hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; Ramazan Bayramı’nda uygulanan tam kapanma sonrası Denizli’de vaka sayılarında azalış etkisini gördüklerini belirtti. Pandeminin en önemli silahının aşı olduğunu vurgulayan Dr. Öztürk, Açılan aşı randevularının tam dolmadığına dikkat çekti ve sırası gelen vatandaşları aşı olmaya davet etti.

“Vatandaşlarımızı aşı olmaya bekliyoruz”

Yurt genelinde uygulanan tam kapanmadan sonra bunun etkisini görmeye başladıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, vaka sayılarında belirgin azalma görüldüğünü fakat maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmazsa vaka sayısında artışın kaçınılmaz olacağını söyledi. Korona virüs ile mücadelede en önemli anahtarın aşı olduğunu belirten Dr. Öztürk, Denizli’de aşı çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi; “Sağlık Bakanlığımızın belirlediği gruplamalar baz alınarak sistemli şekilde ilimizde aşı çalışmalarına devam ediyoruz. Bugün gelinen noktada İl geneli yaklaşık 400 bin aşı yapılırken yaklaşık 225 bin 1. doz, 176 bin de 2. doz aşı uygulanmıştır. İlimizde yeterli her türlü aşı stoğumuz mevcut olup aşı depolarımız gerek Sinovac gerek BioNTech aşılarının muhafazası açısından uygundur. Özellikle BioNTech aşısının muhafazası için gerekli olan eksi 80 derece soğutma kapasitesine sahibiz” dedi.

“Vatandaşlarımızı aşı olmaya bekliyoruz”

Denizli’de yeterli aşı stoğu bulunmakla birlikte halen günlük açılan aşı randevularının dolmadığını vurgulayan Dr. Öztürk, sırası gelen vatandaşlara aşı olmaları çağrısında bulundu. Dr. Öztürk; “Aşı sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya 182'den randevu alabilir, randevu oluştururken de aşı seçeneği aşamasında Sinovac veya BioNTech aşısını tercih edebilirler. Sinovac aşısını; kamu, özel, PAÜ Hastaneleri ve aile sağlığı merkezlerinde, BioNTech aşısını da Denizli Devlet Hastanesi ile Servergazi Devlet Hastanesi’nde yaptırabilirler. Kamu hastanelerimizde saat 24.00’e kadar aşı uygulamaları devam etmektedir. Unutmayalım ki; aşı ile bu salgının yıkıcı etkisi sona erecektir. Ancak halen ilimizde günlük aşı kapasitemizin yeterli dolmadığı izlenmektedir. Şu an ilimizde günde yaklaşık 4 bin aşı yapılmaktadır. Fakat bunun çok üstünde randevu kapasitemiz mevcut olup sırası gelen vatandaşlarımızı sadece kişisel sağlıkları için değil toplumsal sağlığın korunması açısından da bu randevuları doldurmaya ve aşı olmaya bekliyoruz. Hiçbir virüs bizden güçlü değildir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2021, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211