Ve sonunda; Subaşıoğlu ile artık Denizli’nin kütüphanesi var!

Merkezefendi Belediyesi’nin Denizli’ye kazandırdığı en önemli ve ödüllü projelerden olan ve Dünyadaki örneklerine taş çıkartan Merkez Kütüphane’nin yapımı tamamlandı. 9 Mart Cumartesi günü saat 14:00’te gerçekleştirilecek açılış öncesinde Merkez Kütüphane’yi basına tanıtan Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Denizli halkını açılışa davet etti.

Merkezefendi Belediyesi’nin en önemli projelerinden olan ve 2018 yılında Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği 'Sign Of The City Awards' organizasyonunda 'En İyi Hizmet Yapıları' kategorisinde, 'Devam Eden En İyi Sosyo-Kültürel Yapı' dalında, Altın Kelebek Ödülü’nü alan ‘Merkez Kütüphane’nin yapımı tamamlandı ve 9 Mart Cumartesi günü saat 14:00’te hizmete açılacak. Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, açılış öncesi kütüphaneyi basına tanıttı. Kütüphanede gerçekleştirilen gezi sonrası açıklamalardan bulunan Başkan Subaşıoğlu; “Merkez Kütüphanemiz yaklaşık 20 milyon TL’ye mal oldu. Tamamı öz kaynak yatırımıdır. 1 milyon TL de Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nün bize katkısı var. 19 adet kitaplığımız var. Okuma salonlarımız var. Okuma salonlarımıza Şerif Mardin’den Mehmet Akif Ersoy’a, Necip Fazıl’dan Erol Güngör’e, Kemal Tahir’den Aziz Sancar’a kadar Türkiye’nin birçok önemli değerinin isimlerini verdik. Merkez Kütüphanemizin herhangi bir ideolojisi yok. Tek ideolojisi; kitabın kendisidir. Bin 100 metrekare yetişkin kütüphanesi, 800 metrekare çocuk kütüphanesi, bireysel ve grup çalışma odaları, etüt merkezi, 200 kişilik konferans salonu, tam ortasında 6 kat galeriye bakan 300 kişilik amfisi, yanında 350 kişilik açıkhava tiyatrosu, önünde 300 metrekareden oluşan kitapkafesi ile tam anlamıyla entelektüel sermaye yatırımı diyebiliriz. Entegre bir eğitim yatırımı. Son derece modern mimarisiyle de oldukça dikkat çekiyor” dedi.

“HEDEFİMİZ; 50 BİN ÜYEYE ULAŞMAK”

Merkez Kütüphane’nin henüz açılışı yapılmadan üye kayıtlarının başladığını hatırlatan Başkan Subaşıoğlu; “Merkez Kütüphanemiz henüz açılmadan 28 bin vatandaşımız üye oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde hedefimiz 50 bin üyeye ulaşmak. Kütüphanemiz 7 gün 24 saat açık olacak. Kütüphanemiz ücretsiz ama bir bedeli var. O da; buraya gelenler kitap okuyacaklar, araştırma yapacaklar ve edebi sohbetler edecekler. İlçe sınırları içerisinde bulunan ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrencilerimiz için servisler oluşturacağız. Öğrencilerimizi okullarından alarak kütüphanemize getireceğiz. Kitaplarla buluşan çocuklarımızı ve gençlerimizi daha sonra yine servislerle okullarına bırakacağız” diye konuştu.

“AÇILIŞA ÖZEL SÜRPRİZLERİMİZ VAR”

Açılışa özel sürprizler olduğunu da belirten Başkan Subaşıoğlu, şunları aktardı: “Açılışımıza tüm Denizli halkını davet ediyorum. Açılışa özel sürprizlerimiz olacak. Altın Kelebek Ödülü alan kütüphanemizin dış tasarımından yaptırdığımız 130 parçalık 5 bin adet yapbozu çocuklarımıza hediye edeceğiz. Aynı zamanda çekilişlerle 100 adet Nutuk, 100 adet Mehmet Akif Ersoy’un Safahat eserini, 100 adet Ali Fuat Başgil’in Gençlerle Başbaşa kitabını ve 100 adet Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler kitabını hediye edeceğiz. Merkezefendi sınırları içerisinde yaşayan ve üye kaydı yaptırmış olan 28 bin hemşerimiz arasından çekilişle 20 kişiye içerisinde e-kitap yüklü olan tablet hediyemiz de olacak. Necati ve Saykolar konseri ile de Denizli halkını buluşturacağız.”

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221