Vekil Karaca; “470 donanımlı toplanma alanından sadece 77’si kalmıştır”

İstanbul depreminin ardından yeniden konuşulmaya başlanan donanımlı toplanma alanları hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Jeoloji Mühendisleri Odası’nın verilerine göre; acil büyük çaplı toplanma alanı olarak tanımlanan 470 adet donanımlı toplanma alanından bugün sadece 77`si kalmıştır” dedi.

Vekil Karaca; “470 donanımlı toplanma alanından sadece 77’si kalmıştır”

İstanbul, geçtiğimiz perşembe günü 5,8 şiddetinde depremle sarsıldı. Yaşanan depremin ardından donanımlı toplanma alanları tartışmaları başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; konuya ilişkin açıklamada bulundu. Karaca; “Öntedbirlilik prensibi gereğince, deprem ve diğer afet riskleri önceden belirlenebilmeli ve önlem mekanizmaları geliştirilmelidir. 26 Eylül 2019 tarihli deprem sonrasında, toplanma alanları üzerinden yapılan tartışmalar kamuoyunda geniş yer edinmiştir. Eşgüdümlü olarak AFAD ve E-devlet sistemi üzerinden illerdeki toplanma alanları listelerine erişilebileceğine dair duyurular sıkça yapılmaktadır. Ancak, toplanma alanı olarak gösterilen alanların bir çoğu “çocuk parkı, camii avlusu, benzin istasyonu” gibi alanlarıdır. Kavram olarak, toplanma alanı; bir doğal afet sırasında bu alanlara sığınan insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıya sahip olmalıdır. Diğer yandan Jeoloji Mühendisleri Odası’nın verilerine göre; acil büyük çaplı toplanma alanı olarak tanımlanan 470 adet donanımlı toplanma alanından bugün sadece 77`si kalmıştır. Yok edilen alanlar, yanlış imar uygulamaları nedeniyle inşaatla doldurulmuştur” dedi.

“480 ACİL TOPLANMA ALANININ 270’İ İMARA AÇILDI”

Karaca, şunları aktardı: “AKUT verilerine göre, 17 Ağustos depreminden sonra belirlenen 480 acil toplanma alanının 270’i imara açılmış olup, bir kısmında AVM’ler inşa edilmiştir. Marmara Forum AVM, İstanbul Forum AVM, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’nün yeri, 46 dönümlük İETT arazisi, Kadıköy’de eski Otosan fabrikasının bulunduğu yer, günümüzde gökdelenlerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu eski meteoroloji binasının olduğu alan toplanma alanı olarak belirlenmiş olmasına rağmen yapılaşmaya izin verilen yerlerdir. Şişli, Bahçelievler, Zeytinburnu, Üsküdar, Tuzla, Maltepe, Esenler, Bağcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa ilçelerindeki acil toplanma alanlarına 5 AVM, 5 rezidans ve 8 lüks site inşa edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; ‘AFAD'ın Türkiye genelinde belirlediği 15 bin 910 toplanma alanı var. Bunların 2 bin 864'ü İstanbul'da. Stadyumlar, parklar, bahçeler, okullar, korular’ ifadesinde bulunmuştur. Bakan Kurum, ‘Millet Bahçeleri projesinin aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır’ demiştir. Netice itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Belediyeler, riskli alan, riskli yapı gibi kavramları, kentsel dönüşüm projelerine bir yasal kılıf gibi kullanmakta, bu konuda yeterli teknik raporlar hazırlamadan işlemler tesis edebilmektedir. Böylelikle, afet riski altında olmayan kırsal ve kentsel alanlar da kentsel dönüşüm uygulama alanları haline dönüştürülmektedir.”

KARACA’DAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Öntedbirlilik ilkesi gereğince, ‘Afet Riskini Azaltma’ politikaları belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Karaca; “İmar uygulamaları gibi öncelikli uygulamalarda ARA politikalarına göre hareket edilmelidir. Afetlere karşı dayanıksız yapı stokunun iyileştirilmesi ve kentsel dönüşüm uygulamaları yapılırken, soylulaştırma, zorla tahliye, mülkiyet hakkı ihlali, borçlandırma gibi davranışlardan kaçınılmalı; yurttaşlar sağlık ve konut haklarını tesis edecek adil uygulamalar geliştirilmelidir. Afet riski tespitlerinin bilimsel ve objektif verilere göre hazırlanan raporlarla yapılması; bu raporların neticelerine göre iyileştirme ya da kentsel dönüşüm uygulamalarının yapılıp yapılmamasına karar verilmelidir. Afet riski taşıyan bölgelerde, enerji, maden vb. faaliyetler ile yapılaşmalara izin verilmemelidir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER