Vekil Karaca; “Ağaç dikme günü değil, 365 gün ağaçları kesmeme günü olsun”

Sosyal medyada bir kullanıcının ‘Ağaç Dikme Bayramı’ ilan edilmesi önerisine Cumhurbaşkanı ve Tarım ve Orman Bakanı’ndan destek gelmesi üzerine açıklamalarda bulunan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Bir günü ağaç dikme günü değil, 365 gün ağaçları kesmeme günü olsun” dedi.

Vekil Karaca; “Ağaç dikme günü değil, 365 gün ağaçları kesmeme günü olsun”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, sosyal medyada bir kullanıcının ‘Ağaç Dikme Bayramı ilan edilmesi’ önerisine Cumhurbaşkanı ve Tarım ve Orman Bakanı’ndan destek gelmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Karaca; “Doğamızı ve ormanlarımızı katleden iktidar, ağaç dikme bayramı ilan edeceğini açıklamakla yine çevreci maskesini takındı. Yemyeşil bir Türkiye için çalıştıklarını söyleyenler, ülkemizin her yerinde ağaçları kesmeye devam ediyorlar. En son ODTÜ’de gördük ağaç sevgilerini. Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu bahanesiyle yüzlerce ağacı kestiler. Ağaç kesmenin karşılığı ağaç dikmek değildir. Diktiğimiz fidan, koruduğumuz ağaçtır. Ormanlarımıza yaptıkları ihaneti ağaç dikerek gizlemeyecekler. Önemli olan var olan ağaçlarımızı, ormanlarımızı korumak. Orman yangınlarının önlenmesi, orman yangınlarına çıkaran ya da çıkmasına sebebiyet verenlerin cezalandırılması, var olan ekosistemi korumak yönünde daha fazla çabaya ihtiyaç var. Ormanları rant ve sömürülecek kaynak gören anlayışla mücadele etmek temel alınmalı. Bir günü ağaç dikme günü değil, 365 gün ağaçları kesmeme günü olsun” diye konuştu.

“AĞAÇ DİKME BAYRAMI ZATEN VAR”

21- 26 Mart tarihlerinin zaten Orman Haftası ve Ağaç Dikme Bayramı olarak kutlandığını söyleyen Karaca, “1996 tarihli Orman Haftası ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği var. Yönetmelik 21-26 Mart tarihlerini ‘Orman Haftası ve Ağaç Dikme Bayramı’ olarak düzenliyor. Cumhurbaşkanının ve ormanlardan sorumlu bir bakanın bunu bilmemesi, ağaçlara, ormanlara verdikleri değeri gösteriyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER