VEKİL ÖK, BAKAN ERSOY’DAN LAODİKYA’DA TANITIM TOPLANTISI TALEP ETTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Nilgün Ök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan Laodikeia’da ‘Dini Liderler ile Tanıtım Toplantısı’ yapılmasını talep etti.

VEKİL ÖK, BAKAN ERSOY’DAN LAODİKYA’DA TANITIM TOPLANTISI TALEP ETTİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmede konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Nilgün Ök, “Partimiz hükümetleri döneminde yapılan önemli yatırımlar sayesinde, 2002 yılında Dünya Mirası Listesi'nde 9 olan varlık ve alanlarımızın sayısını Edirne Selimiye Camisi’nden tutun Çatalhöyük Neolitik Kenti, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Ani Arkeolojik Alanı, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Efes, “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” ve Afrodisyas’ı ekleyerek 17’ye çıkarttık. Ayrıca Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası, Göreme Millî Parkı ve Kapadokya, Hattuşa-Hitit Başkenti, Laodikeia, Nemrut Dağı gibi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ören yerlerimizin sayısını 71’e çıkarttık” dedi.

“YURT DIŞINDA OLAN ESERLERİMİZ TEK TEK YURDUMUZA DÖNÜYOR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtdışında bulunan veya kaçırılan eserler ile ilgili önemli bir diploması trafiği yürüttüğünü kaydeden Milletvekili Ök; “Bakanlığımızın  önemli faaliyetlerinden biri de  yurt dışında olan eserlerimizin tekrar yurdumuza dönmesinin sağlanması yönünden atılan adımlar. Bu doğrultuda; 4 bin 311 adet eser yürütülen yoğun diplomasiyle Türkiye'ye geri alınmış durumda. Yurt dışında olan eserlerimiz tek tek yurdumuza dönüyor. Bu aslında Bakanlığımızın ne kadar korumacı bir anlayış içerisinde olduğunun da göstergesidir” diye konuştu.

“TÜRKİYE, ARTIK PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR NOKTAYA ULAŞTI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ülkemiz turizm kaynaklarının etkin kullanımı, nitelikli bir turizm hedefine ulaşılması ve uluslararası düzeyde ‘marka ülke’ olma yolunda çalışmalarıyla dikkat çektiğini ifade eden Milletvekili Ök, “Deniz-kum-güneş turizminde önemli bir yere sahip plajlarımız ve marinalarımız açısından önemli bir başarıya imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2002 yılında 12,8 milyon turist gelirken 2016 yılında bu sayı 2,5 katına çıkarak 32 milyona yükseldi. Dünya turizminde ön plana çıkan birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye, artık parmakla gösterilen bir noktaya ulaştı” dedi.

“TÜRKİYE MAVİ BAYRAKLI PLAJLARIYLA DÜNYA 3’ÜNCÜSÜ”

Türkiye’nin mavi bayraklı plajlarıyla dünya 3’üncüsü olduğunu vurgulayan Milletvekili Ök, şunları söyledi: “Dünya turizm sektörü artık ‘Mavi Bayraklı’ tesisleri tercih ediyor.  Mavi Bayrak, uluslararası kuruluşlar tarafından verilen, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, dünya çapında en çok tanınan ve bilinen bir eko-etikettir. Bakanlığımız bu konuda üstün bir gayret gösteriyor. Türkiye şu an itibariyle 459 mavi bayraklı plajıyla dünyada 3’üncü sıradadır. 2002 yılında bu rakam 127 idi.”

“DENİZLİ, ÖNEMLİ BİR ARKEOLOJİ KENTİ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Denizli özelinde çok başarılı işlere imza attığını ifade eden Milletvekili Ök;  “Denizli Önemli bir arkeoloji kenti. Pamukkale Hierapolis’ten, Apollon Tapınağı’na kadar gerek yurt içi gerekse yurt dışı turistler için önemli bir cazibe merkezi.   Denizli geçtiğimiz yıllarda İl Kültür Turizm Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Laodikeia Antik Kenti için de Bakanlığımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın her yerinde Türkiye’yle bağ kuran ve Türkiye’ye dost insan sayısını artırmak amacıyla kurulan ve Kudüs’ten Moskova’ya kadar 56 adet ofisiyle binlerce kişiye Türkçe öğreten Yunus Emre Kültür Merkezleriyle, Balkanlardan Afrika’nın en ücra köşelerinde insan hayatını ilgilendiren sağlıktan eğitime ne varsa her alanda faaliyet gösteren TİKA’sıyla Bakanlığımız yurt dışında bulunan kültür varlıklarımızın korunmasına yönelik önemli çalışmalar yürütmektedir. Bu anlamda da kendilerini tebrik ediyorum” diye konuştu.

“KÜLTÜR MİRASIMIZI KORUMALIYIZ”

“Yurtdışında da olsa Kültür mirasımızı korumalıyız” diyen Milletvekili Ök; “Makedonya’da bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü Manastır Askerî İdadisi binasından tutun da Kosova Priştine’de bulunan Fatih Camisi restorasyonuna, Macaristan’da bulunan Gül Baba Türbesi’ne kadar birçok kültür mirasımızın korunmasıyla da ilgili ülkemiz adına önemli projeler yürüten Bakanlığımızı ve yetkilerini tebrik ediyorum” dedi.

BAKAN ERSOY’DAN LAODİKYA’DA TANITIM TOPLANTISI TALEP ETTİ

Laodikeia’nın, İncil’de adı geçen ve Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden bir olması nedeniyle kutsal hac merkezi olma gibi dinsel bir özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Ök, “Bu nedenle Hıristiyanlık dünyası için çok önemli bir mabet konumunda. Denizli Belediyesi ile Bakanlığın başarılı çalışması ile bu kent şu an turizme kazandırılmaya hazır durumda” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan destek talebi isteyen Milletvekili Ök; “Sayın Bakanım sizin önderliğinizde, üst düzey dinî liderler de buraya davet edilerek İncil’de geçen bu önemli Kilisenin açılışını ve tanıtımını yaparsak inanç turizmi açısından Denizli’ye ve esnafımıza önemli katkısı olacağını düşünüyorum. Biz, Belediyemiz ve Denizli Sivil Toplum Kuruluşları olarak bu Kilise ve Tarihi Kentin tanıtımı için elimizden geleni yapmaya hazırız. Gerek Denizlili hemşerilerimiz gerekse ticaret ve esnaf odaları ile sivil toplum kuruluşları olarak sizden en önemli talebimizdir” şeklinde ifade etti.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER