VEKİL ÖK; “SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİNİ ATATÜRK’E BORÇLUYUZ”

‘Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 84. Yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ nedeniyle mesaj yayımlayan AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök; “Türk kadınının, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Avrupa devletlerinden bile önce bu hakkın verilmesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz” dedi.

VEKİL ÖK; “SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİNİ ATATÜRK’E BORÇLUYUZ”

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, ‘Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 84. Yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’  nedeniyle mesaj yayımladı. Milletvekili Ök, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde kadınının konumu ve toplumsal alanda güçlenmesi için yapılan çalışmalar açısından dünyada istisnai ve özgün bir tarihsel deneyime sahip. Türk kadınını doğrudan etkileyen, kadınların yasal statüsünü bütünüyle değiştirerek gerek aile içinde gerekse birey olarak eşit haklar sağlayan 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu, Türk kadınlarına 1930’da yerel, 1934’te de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı gibi birçok hakkın elde edilmesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. Türk kadınının, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir ve Avrupa devletlerinden bile önce bu hakkın verilmesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Kadınlara yönelik ‘pozitif ayrımcılık’ kavramı Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu ile Anayasa’da yerini aldı. 16 yıl önce ve Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülük ettiği ‘Haydi Kızlar Okula’ projesi ile başlayan süreçte, bugün temel eğitimde kız-erkek oranının eşitlendiğine şahit oluyoruz.”

“DAHA ÇOK ÇABA SARF ETMEMİZ GEREKİYOR”

Türk kadınının şimdi çok daha farklı konumda olduğunun altını çizen Milletvekili Ök; “Türk kadınları bugün gerek ekonomik yönden gerekse toplumdaki konumları itibariyle, 16 yıl öncesinden çok farklı bir noktadalar. Siyasetten iş dünyasına daha pek çok alanda kadınlarımızın toplumsal hayata aktif katılım sağlamış durumdalar. Kadın istihdam oranı bugün yüzde 30’lar seviyesinde. Kadınlarımızın üniversitedeki okullaşma oranı yüzde 13’lerden yüzde 40’lara yükselmiş durumda. Bunlar önemli gelişmeler ama yakalanan bu başarılı ivmeyi sürdürmemiz ve bu oranların en az yüzde 50’yi bulana kadar çalışmamız gerekiyor” dedi.

“TBMM’DE, 104 KADIN MİLLETVEKİLİ BULUNUYOR”

Bugün TBMM’de, 53’ü AK Partili olmak üzere 104 kadın milletvekili bulunduğunu belirten Milletvekili Ök, mimar ve avukatların yüzde 44’ünün, hâkim ve savcıların yüzde 31’inin, diplomatların yüzde 20’sinin kadınlardan oluştuğunu söyledi. Bu oranların yetersiz olduğuna değinen Milletvekili Ök; “Öğretmelerde yüzde 56’yı, bankacılarda ise yüzde 51’i bulan oranların milletvekilliği, belediye başkanlığı, hakim-savcı mesleklerinde ve özel sektör yöneticiliklerinde de gerçekleşmesi ana hedefimiz olmalı. Önümüzdeki dönemde de gerek Partimiz gerekse kendi adıma kadının statüsünün güçlendirilmesi, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer alması için gayretle çalışmaya devam edeceğimizi ifade etmeliyim. Bu vesileyle; 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 84. Yıldönümü’nü kutluyorum. Biz Kadınlara bu imkanı sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER