Vekil Tin; “Depremzedeleri çadırlardan kurtarıyoruz!”

Acıpayam’daki depremzede vatandaşların barınma sorununu çözecek haberi veren AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “İçişleri Bakanlığı ile temaslarımız sonucunda ilk etapta 160 konteynır Acıpayam’daki depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere yola çıktı. Onları çadırlardan kurtarıyoruz. Kalıcı konutların yapımını ise yakından takip ediyoruz” dedi.

Vekil Tin; “Depremzedeleri çadırlardan kurtarıyoruz!”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Acıpayam’da 20 Mart’ta yaşanan 5,5’lik deprem felaketinin ardından depremzede vatandaşların yaralarını sarmak için her türlü adımı attıklarını belirtti. Devletin ilk andan itibaren tüm kurum ve kuruluşlarıyla deprem bölgesinde olduğunu ve kendisinin de yapılan tüm çalışmaları yakından takip ettiğini ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Bilindiği gibi Acıpayam ilçemizde 20 Mart sabahı saat 09.34’de bir deprem afeti meydana geldi. Depremin ardından bölgeye Devletimizin tüm imkânları seferber edildi. Bizler de deprem bölgesine süratle intikal ederek süreci bizzat yerinde takip ettik. Acıpayam Bölgemizde depremden etkilenen 25 mahallemiz vardı. 21 Mahallede ve Acıpayam merkezde 2 çadırkent olmak üzere toplam bin 640 çadır AFAD tarafından aynı gün dağıtılarak kısa bir süre içinde kurulumu sağlandı” dedi.

“YAŞAM KONTEYNIRLARI KURULUYOR”

Depremzede vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan ödeneklerin aktarıldığını ve vatandaşlara ulaştırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Öncelikli olarak AFAD Başkanlığı ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğü’nden toplamda 1 Milyon 900 Bin TL ödenek kaymakamlık hesabına aktarıldı. 210 kişiye 2 Bin TL, 232 kişiye Bin TL olmak üzere toplam 442 kişiye 652 Bin TL acil ihtiyaçları için ödeme yapıldı. Devletimiz depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için gerekli olan tüm adımları atmaktan geri durmamaktadır. Çadır koşullarının elbette kolay olmadığını biliyoruz. Ancak hiçbir vatandaşımızın da mağduriyet yaşamaması için azami gayret sarf ediyoruz. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı ile temaslarımız sonucunda ilk etapta 160 konteynır Acıpayam’daki depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere yola çıktı. Yaşam evleri olarak adlandırılan bu konteynırların içinde bir oda, banyo, tuvalet ve mutfak bulunmaktadır. Depremden dolayı kullanılamaz halde olan ve yıkılarak enkazı kaldırılan yerlere ve ilgili vatandaşlara bu konteynırlar kurularak teslim edilecektir. Böylelikle depremzede vatandaşlarımızı çadırlardan kurtarmış oluyoruz. Kalıcı konutların yapımı konusunu da yakından takip ediyoruz. İnşallah kısa bir süre sonra bu hususta da attığımız adımları neticeye taşımış olacağız” diye konuştu.

“GENEL HAYATA ETKİLİLİK OLUR’U ALINDI”

Devletin tüm imkânlarını seferber ettiği deprem bölgesinde sivil toplum kuruluşlarının da çeşitli çalışmalar yaptığını ifade eden ve STK’lara bu çalışmalarından dolayı teşekkür eden Milletvekili Şahin Tin, “Deprem bölgesi terimleri ile heyelan bölgesi terimleri karıştırılmamalı ve alınacak olan tedbirlerin alınmadığı yönünde algı yayılarak bölgede yapılan çalışmalar yok sayılmamalıdır. Depremin hemen ardından bölgede süren artçı sarsıntıların yoğunluğu sebebiyle genel hayatı olumsuz etkilediğinden ve tedbirlerin alınmasını zorunlu kıldığından süratle deprem bölgesini kapsayan alan için İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı tarafından 02.04.2019 tarihli ‘Genel Hayata Etkililik olur’u alınmıştır. Alınan bu karar doğrultusunda gerek SGK bildirimleri ve vergi beyannameleri olmak üzere bölgedeki esnaf ve ticari işletmelere kolaylıklar sağlandı. Yine deprem bölgesinde vatandaşlarımızın yaşam koşullarının normale döndürülmesi gibi tedbirlerin daha kolay alınmasının yolu açılmış oldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER