Yamaç paraşütünde yeni rota; Pamukkale

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pamukkale, son yıllarda alınan tedbirler ve iyileştirmeler sayesinde, yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu ile Pamukkale’yi havadan görmek isteyen binlerce yerli ve yabancı turistin yeni rotası oldu.

Yamaç paraşütünde yeni rota; Pamukkale

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pamukkale, son yıllarda alınan tedbirler ve iyileştirmeler sayesinde, yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu ile Pamukkale’yi havadan görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin yeni rotası oldu. 13 Haziran 2018’de Denizli Valisi Hasan Karahan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren ‘Pamukkale Yamaç Paraşütü ve Yelkenkanat Uçuş Yönergesi’nin ardından Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu başkanlığında, ‘İlçe Sportif Turizm Kurulu’ oluşturuldu. Yönergenin uygulanması, hava şartlarının uçuşa elverişliliği gibi konularda denetim ve takip için ülkemizde Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından yetkili kurum olarak tanınan Türk Hava Kurumu, İlçe Sportif Turizm Kurulu tarafından görevlendirildi.

“HEDEF 40 BİN UÇUŞ”

Konuya ilişkin açıklama yapan Kaymakam Balcıoğlu; “Pamukkale Bölgesi, ülkemizde yamaç paraşütü faaliyeti için her mevsim uygun iklime sahip olan tek bölge olup, bu yönüyle yamaç paraşütüne ilgili sporcu ve adrenalin tutkusu olanlar için cazibe merkezi konumundadır. 13 Haziran 2018 tarihinden itibaren 2 acente bünyesinde 4 pilotla günlük 15-20 uçuş gerçekleşirken 12 Haziran 2019 tarihi itibari itibariyle 9 acente bünyesinde 32 pilotla günlük 100’ün üzerinde uçuş gerçekleştirilmektedir. 1 yıllık dönemde gerçekleşen 17 bin 10 ticari amaçlı yapılan uçuş, 6 bin 865 sportif amaçlı yapılan uçuş ile Pamukkalemiz ve ülkemize sportif ve ticari olarak katkı sağlanmıştır. 2019 yıl sonu itibari ile 30 bin ticari uçuş hedeflenmekte olup, 2020 yılında yıllık uçuşun 40 binin üzerine çıkması beklenmektedir” dedi.

“23 PİLOTA UÇUŞ DURDURMA CEZASI VERİLDİ”

Yönergenin yürürlüğe girmesinden sonra ticari yamaç paraşütü uçuşlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirten Balcıoğlu; “Sportif amaçlı yapılan eğitim uçuşunda pilotaj hatası nedeniyle bir kursiyer hayatını kaybetmiş, 2 de yaralanmalı kaza olayı gerçekleşmiştir. Yönergenin yürürlüğe girdiği 1 yıllık süre içerisinde İlçe Sportif Turizm Kurulu’nca yapılan kontrol ve denetimlerde Pamukkale Yamaç Paraşütü ve Yelkenkanat Uçuş Yönergesi’ne aykırı hareket eden 6 yamaç paraşütü pilotuna 7 idari para cezası, 23 pilota ise uçuş durdurma cezası verilmiştir. İlçe Sportif Turizm Kurulu, Pamukkale’de yamaç paraşütü faaliyetlerinin güvenli bir şekilde en üst seviyelere ulaşmasını teminen yamaç paraşütü sporunun tüm paydaşları ile çalışmalarına devam etmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER