Yanan Çal Gazi İlkokulu’na, İMO’dan hayat öpücüğü

Çal İlçesi’nde geçtiğimiz ay içerisinde yanan Çal Gazi Okulu’nda incelemelerde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, yanan okulunun restorasyonuna Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın sıcak baktığını söyledi.

Yanan Çal Gazi İlkokulu’na, İMO’dan hayat öpücüğü

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, Çal İlçesi’nde geçtiğimiz ay içerisinde yanan Çal Gazi Okulu’nda incelemelerde bulundu.

Başkan Şenel, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın felaketinde büyük oranda zarar gören ve neredeyse kullanılamaz hale gelen Çal Gazi İlkokulu’nda incelemelerde bulunduk. İncelemeler sırasında KUDEB Müdürümüz Nurhayat Aydın ve YİKOB Şube Müdürümüz Gökçen Çetin de bizlere eşlik etti. 1920’li yıllarda inşa edilen ve yığma taşıyışı sisteme sahip olan binanın uzun süredir kullanılmadığını, tekrar kullanıma açılması için ısıtma sistemi eklenmesi işinin ihalesinin yapıldığını ve yüklenici firmaya yer teslimi yapıldıktan sonra yangın olayının meydana geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Anladığımız kadarı ile yangına sebep olan kişiler ve yüklenici firma ile ilgili yasal süreç devam ediyor ve edecek de. İnceleme sırasında bizim için merak edilen en önemli husus, yangının binanın taşıyıcı sistemini oluşturan yığma duvarlara ne ölçüde zarar verdiğini tespit edebilmekti. Bu tespit, binanın tamamıyla yıkılıp yeniden yapılmasına sebep olacak bir ‘re-konstrüksiyon mu yapılmalı, yoksa zarar gören ahşap sistemin yenilenmesini içeren bir restorasyon mu yapılmalı?’ sorusunun cevabını belirlemesi bakımından önemli. Yapmış olduğumuz ön değerlendirmeler binayı eski haline getirmenin maliyeti bakımından re-konstrüksiyon ve restorasyon seçenekleri arasındaki maliyet farkının neredeyse iki kattan fazla olabileceğini gösteriyor. Gerçekçi olmayan aşırı abartılı bütçe taleplerinin ise işin yapılabilirliğine zarar verme ihtimali, gerçekçi bir değerlendirme yapmayı gerekli kılıyor” dedi.

“DUVARLARIN ÇOĞU YANGINDAN CİDDİ BİR YARA ALMADAN KURTULDU”

Başkan Şenel, açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verdi: “Tescilli olan Çal Gazi İlkokulu’nda yaptığımız ön incelemeler, taşıyıcı sistemi oluşturan duvarların büyük bir çoğunluğunun yangından ciddi bir yara almadan kurtulduğunu gösteriyor. Binada yaptığımız ön inceleme sırasında yangından etkilenen bazı duvarlarda sıva tabakasını kaldırarak taşıyıcı duvarlarda çatlak oluşup oluşmadığını, malzemenin ve bağlayıcı harçların zarar görüp görmediğini kontrol ettik. İnceleme sırasında binanın giriş kapısının sağında ve solunda yer alan kısımların yangından aynı oranda etkilenmediğini, ana girişin sol tarafında kalan bölümlerin göreceli olarak yangından daha fazla etkilendiğini tespit ettik. Horasan harcı kullanılarak inşa edilen ve taş duvarlardan ve yığma dolu tuğla ile örülen bölme duvarlardan oluşan binada daha sonradan bazı tadilat işlemlerinin yapıldığını ve bu tadilatlar sırasında çimento bazlı bağlayıcı harçların da kullanıldığını belirledik. Bu incelemeler sırasında ne çimento bazlı harçlarda, ne de taş duvarlarda yangın sebebiyle oluşan çatlaklara ve ayrışmalara rastlamadığımızı ifade edelim. Sadece birkaç duvarda, binanın uzun süredir kullanılmamasından ve bakımsız kalmasından kaynaklanan bazı çatlakların oluştuğunu, bu çatlakların da doğrudan yangın ile ilişkili olmadığını tespit ettik. Fakat yapmış olduğumuz işlemin bir ön değerlendirme çalışması olduğunu, binadaki hasar sebebiyle üst katlara çıkamadığımızı ve döşemelerin de tamamen yanmış olması sebebiyle incelememiz sırasında her noktaya ulaşmakta güçlükler yaşadığımızı ifade etmeliyiz. Yanan ahşap aksamın temizlenmesi ve duvarların üzerindeki sıva tabakasının sıyrılmasından sonra çıkarılacak bir hasar rölevesi, gözden kaçan duvar hasarlarının tespiti ve tamiri açısından faydalı olacaktır.”

“BAŞKAN AKCAN, GAZİ İLKOKULU’NUN RESTORASYONUNA SICAK BAKIYOR”.

Başkan Şenel, “Yangının başladıktan hemen sonra hızla yayılması ve ahşap döşeme ve çatının çok kısa bir zaman içinde yanarak yok olması içeride oluşan ısının hapsolmadığını ve kompartman etkisi meydana gelmediğini ve bu yüzden de çok yüksek sıcaklık değerlerinin oluşmadığını gösteriyor. Gerek çimento bazlı harçlarda ve gerekse de yığma duvarlarda çatlak tespit edilmeyişi, bu durumun bir işareti olarak kabul edilebilir. Bu ise oluşan yangının, parametrik yangın eğrisi formuna daha yakın bir seyir takip ettiğini, hidrokarbon veya nominal standart yangın eğrilerinden farklı bir yangın modelinin geçerli olduğunu gösteriyor. Bütün bu hususlar Çal Gazi İlkokulunda bulunan taşıyıcı duvarların bakım ve onarımları yapıldıktan sonra kullanılabileceğinin bir göstergesi. Bina ile ilgili ön incelemelerimizin ardından Çal Belediye Başkanımız Sayın Fethi Akcan’ı da makamında ziyaret ederek kendisine bilgi verme imkanı bulduk. Gerek Belediye Başkanımızın ve gerekse de KUDEB ve YİKOB yetkililerimizin Çal Gazi İlkokulunu hayata döndürmek konusunda fikir birliği içinde olduklarını ve bu konuda çalışma yürüttüklerini gördük. Umarım en kısa zamanda sonuç almaya imkan verecek somut adımlar atılabilir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211