“Yanan ormanlar değil, geleceğimizdir”

Doğa ve Çevre Vakfı’ndan yurt genelinde yaşanan orman yangınlarına ilişkin yapılan açıklamada; “Halkımızı orman yangınlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Yanan ormanlar değil, geleceğimizdir” denildi.

“Yanan ormanlar değil, geleceğimizdir”

Doğa ve Çevre Vakfı’ndan (DOÇEV), ülke genelinde yaşanan orman yangınlarına ilişkin yazılı basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; “Türkiye'nin ormanları peş peşe yanmaya başladı. Son birkaç gün içinde Kaş, Dalaman, Tarsus, Genç, Marmaris ve Denizli'de orman yangınları çıktı. Marmaris'teki yangında ilk müdahale ekibinde görev yapan Görkem Hasdemir şehit oldu.

DOÇEV olarak şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, halkımızı orman yangınlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Uzmanlara göre küresel ısınmanın etkileri beklenenden hızlı gerçekleşiyor. Bundan böyle yaz aylarının daha sıcak ve kurak olacağı gözüküyor. İklim değişikliğine karşı en önemli güç: ormanlardır. Orman yangınları için hassas bir döneme girdiğimiz bu günlerde, ülkemizde, bölgemizde, yöremizde her an büyük bir orman yangını beklenebilir. Bu nedenle, herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. 2011-2020 yıllarını kapsayan istatistiklere bakıldığında yangınların sadece yüzde 11’inin doğal sebeplerden çıktığı anlaşılıyor. Geriye kalan yüzde 89’u ise ‘insan’ kaynaklıdır. Yangınların önlenmesinde de ‘insan’ unsuru ön plandadır. Yangını bastıran da söndüren de insandır. Bu gücü en kararlı ve özverili kullanan ülkeyiz. Ülkemizde yangın mücadelesi; Türkiye Ormancılık Örgütü, orman köylümüz, kamu kurumları ve gerektiğinde askeri güçlerle yürütülmektedir. Günümüz teknolojilerinin özellikle yangın söndürme uçaklarının kullanılması bu felaketin önlenmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Orman yangınları ile mücadele milli bir mücadeledir. Devletimizin bu konuda daha örgütlü ve titiz davranması gerektiğine inanıyoruz. Kaybettiğimiz canlar için derin üzüntü duyuyoruz. Hayatlarını hiçe sayarak yangını söndürmek için canla başla emek veren orman teşkilatımıza, itfaiye teşkilatımıza ve emeği geçen herkese minnettarız. Bu felaketi önleyebilmek için, ulusça herkes vatandaşlık görevini yapmalı, en ufak yangın belirtisi ‘ALO 177 Orman Yangını ihbar hattı’ telefonuna bildirilmelidir. Bu ülke hepimizindir. Ulusal değerlerimiz ve doğal kaynaklarımız hepimiz için çok önemlidir. Yanan ormanlar değil, geleceğimizdir” şeklinde ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER