Yanan tarihi okul restore edilecek

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in girişimleri sonucunda, Cumhuriyet tarihinin ilk okullarından birisi olma özelliğini taşıyan ve 2019’un Mart ayında çıkan yangının ardından küle dönen Çal Gazi Paşa Mektebi’nin restore edilmesi için bu yıl içerisinde ihale yapılacağını belirtti.

Yanan tarihi okul restore edilecek

Yapımına 1924 yılında başlanan ve 1928 yılında tamamlanarak eğitim vermeye başlayan Çal Gazi Paşa Mektebi, 2019’un Mart ayında çıkan yangının ardından küle dönmüştü. Çal için büyük önem taşıyan okulun tarihi değerine sahip çıkmak için çabaladıklarını dile getiren Belediye Başkanı Fethi Akcan, tarihi mektebin restorasyonu için bu yıl içerisinde ihale gerçekleştirileceğini açıkladı. Restore işlemlerinin Denizli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından finanse edileceğini söyleyen Başkan Akcan, “Sayın Valimiz Ali Fuat Atik’e çok teşekkür ederim” diye konuştu.

“BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Çal’ın cumhuriyetin kuruluşunda çok önemli fonksiyonlar üstlendiğini dile getiren Başkan Akcan, “Sivas Kongresi’ne katılan 37 delegeden bir tanesi de Çal delegesiydi. Çal o dönemde tamamen Mustafa Kemal Atatürk’e destek vermiş, dönemin tarihi değerlerine sahip çıkmış ve cumhuriyetin kurulmasına omuz vermiş. Bunun üzerine cumhuriyet tarihinin ilk okullarından bir tanesi olan Gazi Mektebi, Çal’da kurulmuş. Burada çok güzel insanlar okumuş, yetişmiş, yeni alfabeyi ilk burada öğrenmişler. Bu mektep ilçemiz için çok büyük bir önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

“BU YIL İHALEYE ÇIKACAK”

Mektebin tarihini ve mevcut durumunu Vali Ali Fuat Atik’e anlattığını belirten Başkan Akcan, “Buradan kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Olayı anlattığımızda, ‘Orası cumhuriyetin ilk okullarından. Bu bizim namusumuzdur, biz de bu namusumuza sahip çıkacağız ve hemen restore işlemlerini başlatacağız’ dedi. Sağ olsun şu anda YİKOB üzerinden işlemleri hallediyor. Bir aksilik olmazsa bu yıl ihaleye çıkacak ve yapılacak restorasyon ile eski haline dönecek. Baktığımızda yaklaşık cumhuriyetle beraber 100 yıllık okulumuz” dedi.

“YANGININ FAİLLERİ BULUNUP GEREKEN CEZAYI ALACAKLARDIR”

“Önümüzdeki günlerde inşallah bu yangının failleri bulunup gereken cezayı alacaklardır” diyen Başkan Akcan, şunları kaydetti: “Bunun üzerine biliyorsunuz 2019 Mart ayında istemediğimiz bir olay oldu, yangın çıktı. Şu anda savcılıkta soruşturması devam ediyor. Çıkan yangında okulumuz tadilattan geçmişti ama yerle bir oldu. Yaklaşık 1.5 yıldır da bunun çalışmalarını vekillerimiz yapmıştı. Özellikle Ahmet Yıldız Bey bu işi üzerine almıştı. Ama yeni valimiz Ali Fuat Atik Bey e şükranlarımı sunuyorum. Sayın kaymakamımıza da teşekkür ediyorum. Bir aksilik olmazsa bu yıl ihaleye çıkıp yeniden restore edilerek eski haline dönecek. Çalımızdaki tarihi değere sahip çıkacağız. Önümüzdeki günlerde inşallah bu yangının failleri bulunup gereken cezayı alacaklardır. Bundan sonra da böyle tarihi yerlerde hata yapanları da hem hukuk hem de halkımız affetmeyecektir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211