'YANGINDA 340 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN KÜL OLDU'

'YANGINDA 340 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN KÜL OLDU'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, programda Sarayköy’de büyük çapta meydana gelen yangınla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Özbaş; “Yangında 426 hektarlık yani 340 futbol sahası büyüklüğündeki alan kül oldu” dedi.

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Başkan Özbaş programda Sarayköy’de meydana gelen ve büyük çapta alana zarar veren yangınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ÖLÜMLE YAŞAMIN ARASINDAYDIK”
3 Temmuz Pazartesi günü Sarayköy’de çıkan yangın hakkında konuşan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş; “Yangın ilk olarak Kabaağaç’ın üst bölgelerinde çıktı. Fakat aşırı rüzgârın nedeniyle Tekke Mahallemize dönüşüyor. Biz oraya giderken, vatandaşlarımız kendi imkânlarıyla mahallelerini boşaltmaya başlamışlar. Biz de oraya gittik, onlara yardımcı olmaya çalıştık. Kimisi hayvanlarını, sürülerini yürüyerek yol üzerinden aktarmaya çalışıyorlardı, ovadan aşağı doğru, yangından uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Bizler de onlara destek olmaya çalıştık. Araçlarımızı gönderdik, Belediyemizin ulaştırma dairesinden arkadaşlarımızı gönderdik. Ben oraya gittiğimde alevler, dumanlar vardı ve nefes almakta güçlük çektik. İlk defa böyle bir şey yaşadım. Yangınlara giderken kesinlikle hazırlıklı gidilmesi gerekiyor. Su gibi, ayran gibi, gaz maskesi gibi. Bu maskelerin ne kadar önemli olduğunu o gün kendim yaşadım. Arabanın arkasından poşetler çıkartarak kendimizi korumaya çalıştık. Gözlerimiz kan çanağına döndü, yaşarmaya başladı. Yangını uzaktan görüp yardıma gelen sivil vatandaşlarımızı gördüm. Yani herkes elinden geldiği imkânlarıyla yangın ekiplerine yardımcı olmaya çalıştı. Oraya aynı anda AFAD geldi, 112 Acil Servisimiz tüm imkanlarıyla geldi. Her gittiğimiz yerde onları gördük. Güvenli bölgede herhangi bir ihbara karşı hazırlıklarını yapmışlar. Büyükşehir itfaiyemiz oradaydı. İlçelerimizin, Fen İşleri Dairemizin tüm araç gereçleri, kepçelerimiz, dozerlerimiz, kamyonlarımız, orada güvenlik ekibi oluşması için oradaydılar. Ve bu yaşam alanlarına sıçramasına önledi. Çok şükür ki bunu yaşayan vatandaşlarımızdan hiçbirinin burnu dahi kanamadan tahliyeleri yapıldı. Yangın evlerimize sıçramadı. Yaşadığımız alanın hemen kenarında ağaçlar yanıyordu. Yani siz orada ölüm ile yaşamın arasındaki çok küçük çizgisinin arasındasınız. Böyle şeyler yaşadık” dedi.

“İTFAİYECİLERİMİZİN NE KADAR KUTSAL BİR MESLEK YAPTIKLARINI BİR KEZ DAHA ANLADIK”
Yangında küçük bir cehennem yaşadıklarını belirten Başkan Özbaş;“Normalde biz insanlar yangın gördüğümüzde ya da haberini duyduğumuzda normal bir işmiş gibi düşünüyorduk ama yangının ne demek olduğunu bizzat içinde yaşadım. Sarayköy’den Tekkeköy’e geldiğimiz yol, 6-7 metrelik bir yol ve her tarafı çam ağaçlarıyla dolu ve bunların ateşle tutuştuğunu düşünün. Biz bu anı yaşadık. Her an 3-5 metrelik ağaçlara yangına müdahale eden arkadaşlarımızın psikolojileri, benim yaşadığım fiziki şartlar; gözlerimin yaşarması, kızarması, nefes alamamak. Orada birçok can sizi bekliyor, sizin orada yaptığınız müdahale yüzlerce binlerce insanın canına ve yüz binlerce ağacın, büyük bir alanın korunmasına sebep olacak. İtfaiyeci ekiplerimizin ne kadar kutsal bir meslek yaptıklarını bizzat yaşamış birisiyim. Yani ormancı deyip geçmek, itfaiyeci deyip geçmek çok basit şeyler” ifadelerine yer verdi.

“ORMANLAR DOĞANIN DENGESİNİ SAĞLIYOR”
Ormanların önemine vurgu yapan Başkan Özbaş; “Ormanlarımız çok değerli. Onların ne demek olduğunu, neler ifade ettiğini hepimiz bilmeliyiz. Ormanların yandığı, kesildiği yerlerde sıcaklık artıyor, yağışlar azalıyor, sel ve heyelan riskleriyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Doğanın dengesi kayboluyor, şehrin havası değişiyor. Dolayısıyla bunlar çok önemli şeyler. Görev yapan orman ekiplerimiz, itfaiye ekiplerimiz aslında dünyamızın ekolojik dengesi, yaşam standartlarımızın artması, iyileşmesi veya kötüleşmesi anlamında çok önemli bir görev ifade ediyorlar. Hepimiz onlara yardımcı olmak zorundayız. Ve hepimiz çok duyarlı ve dikkatli olmak zorundayız “diye konuştu.

“YANGININ ÇAY ATEŞİ YÜZÜNDEN ÇIKTIĞI SÖYLENİYOR”
Yangının yüksek bir ihtimalle çay ateşi yüzünden çıktığını vurgulayan Başkan Özbaş şunları aktardı: “Çay ateşinden kaynaklanan bir yangın ateşi olduğu söyleniyor. Bu çok üzücü bir şey. Çay demlemek, mangal yakmak yasaktır. Tamam, bunu yapmış olabilirsiniz fakat bu duyarsızlıktır. Bakın bu ihtimaller insan canına, insan sağlığına mal oluyor.”

“426 HEKTAR ALAN KÜL OLDU”
“Yetkililerin ifadeleriyle 150-200 hektar ormandan bahsediyorduk. Dün itibariyle etkilenen orman alanının 500, fakat yanan orman alanının 426 hektar olduğu belirlendi” diyen Başkan Özbaş sözlerine şöyle devam etti: “426 hektar alanın anlaşılması açısından şu örneği verebiliriz; 340 futbol sahası yapıyor. 6-60 yaş arası ağaçların olduğu ormanlarımızın 426 hektarını maalesef bir çay ateşi yüzünden kaybettik. Soruşturmalar devam ediyor, inşallah sorumlusu bulunur, yapanların yanına kalmaz. O bölgeden ekmeğini kazanan bir ekonomik katma değeri kaybettik biz. Bu olaydan çok büyük ders çıkarttık. Ekim- Kasım ayından itibaren bu ağaçların temizlenmesi, kesilmesi, damgalanması söz konusu olacak. Mart ayına kadar biz yanan tüm bölgeyi tekrar ağaçlandıracağız. Sarayköy büyük ovalara sahip ve Denizli’nin deniz seviyesi en düşük ilçesidir. Ayrıca en büyük orman arazisi Sarayköy’ündür.” 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER