"Yaralarımızı birlikte sarmalıyız”

Türkiye Ormancılar Derneği Denizli Temsilcisi Fikret Çuvaç, “Orman yangınlarının etkilerini en aza indirmenin belki de en önemlisi zorunluluğu orman yangınlarıyla uyumlu bir toplum oluşturmaktır” dedi.

"Yaralarımızı birlikte sarmalıyız”

Türkiye Ormancılar Derneği Denizli Temsilcisi Fikret Çuvaç,  ülkemizin pek çok yerinde meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulundu. Temsilci Çuvaç, yaptığı açıklamada “Orman yangınlarının etkilerini en aza indirmenin belki de en önemlisi zorunluluğu orman yangınlarıyla uyumlu bir toplum oluşturmaktır” denildi.

28 Temmuz Çarşamba günü başlayan yangınlarla ilgili uyarılarda bulunan Çuvaç, anormal hava hallerinin yaşanacağına dikkat çekerek “Bilimsel araştırma ve tespitlere göre küresel iklim değişikliği ve buna bağlı olarak küresel ısınma, bundan sonraki yıllarda da benzer ve hatta artan oranda anormal hava hallerinin yaşanacağına işaret ediyor. Orman yangınlarının etkilerini en aza indirmenin belki de en önemlisi zorunluluğu orman yangınlarıyla uyumlu bir toplum oluşturmaktır. Sadece orman içi ve civarında yaşayanlar değil, sorumlular, görevliler, akademisyenler, gönüllüler, demokratik kitle örgütleri; sonuçta toplumun hemen her kesiminin orman yangınları konusunda yeni bir yapılanmaya, yeni bir anlayışa, yeni bir uygulamaya ve önyargısız birlikteliğine ihtiyacı vardır. Bugün yanlışların, hataların, eksikliklerin ortaya konulacağı gün değildir. Gün dayanışma ve yardımlaşma günüdür. Öncelikle yaralarımızı birlikte sarmalıyız” uyarısında bulundu.

Her orman yangınından dersler çıkarılması gerektiğini ve yangınla mücadelenin söndürülen her yangından sonra başladığını düşündüklerini belirten Türkiye Ormancılar Derneği Denizli Temsilcisi Fikret Çuvaç,  “En kısa sürede, bu konuda uygulanabilir ve sürdürülebilir strateji, politika ve kararların belirlenebilmesi için; Orman Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, mesleki örgütler, orman fakülteleri ve akademisyenler, uzmanlar vb. kamunun temsil yeteneğindeki hemen her kesiminin katılımı ile acilen toplumsal bir uzlaşı sağlayacak genel kapsamlı bir toplantı/çalıştay yapılması da uygun olacaktır. Herkesçe bilinen, her kesim tarafından ifade edilen ancak hiçbir şekilde değerlendirilmeyen ve tartışmaya açılmayan böylesine önemli bir sorun “ancak çok sesli, katılımcı bir yaklaşımla çözüme ulaşacaktır.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Devrim Yılmaz
Devrim Yılmaz - 10 ay Önce

Fikret Çuvaç arkadaşımın söylediklerine tamen katılıyorum. Ormanlarımız ve ormancılığımız siyasetler üstü yönetilmesi, yangın mücadelesinde kullanılan yer ekipleri biran önce yeterli sayılara ulaştırılmalı ve bu ekiplerde çalışacak işçiler yörede yer alan orman köylerinden seçilmelidir. Orman Genel Müdürlüğünün havadan ve karadan müdahalede kullandığı araçlar ihale ve kiralama ile değil de tamamen kendi araç parkı olmalı. Bunların bakım ve onarımda geçmişte kapatılan tamirhane müdürlüğü tekrar kurularak burada yapılmalıdır. Orman teşkilatındaki yönetici atamalarında liyakat esas alınmalı rotasyon gibi bahanelerle uzmanlaşmış personelin yeri değiştirilmemelidir. Saygılarımla

Yusuf ERTAYLAN Orman Yük. Müh.
Yusuf ERTAYLAN Orman Yük. Müh. - 10 ay Önce

Orman yangınları konusunda alınan tüm önlemler, yapılan harcamalar, tamamen yangın çıktıktan sonra söndürmeye yönelik önlemlerdir. Halbuki yangın çıkmadan önce alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu konuda OMO na ve Ormancılar Derneğine gönderdiğim raporda detaylı bilgiler vermiştim. Umarım dikkate alınır.

SIRADAKİ HABER