'YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA TOPLUMLARIN GELİŞMESİ İÇİN EN GÜZEL VESİLEDİR'

'YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA TOPLUMLARIN GELİŞMESİ İÇİN EN GÜZEL VESİLEDİR'

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, 20 Aralık İnsanlık Dayanışma Günü sebebiyle yaptığı basın açıklamasında; “yardımlaşma ve dayanışma toplumların gelişmesi için en güzel vesiledir” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan 20 Aralık İnsanlık Dayanışma Günü sebebiyle basın açıklaması yaptı. Günün milletlerarası dayanışmanın önemine vurgu yapan manidar bir gün olduğunu belirten Özkan; “Bugün yardımlaşma ve dayanışma toplumların gelişmesi için en güzel vesiledir. Dünya çapında tek başlarına çözemedikleri birçok sorunla karşı karşıya kalan ülkelere bulunmaktadır. Terörizm, ülkelerde mülteci haldeki insanların artması, dünyada iklim değişikliklerin yayılması, gıda güvenliğinin yokluğu ve çevre sorunlarının artması bu sorunların en önemlileri sayılmaktadır. Dünyadaki krizlerin çözümlenmesi ve en iyi çözüm yollarının bulunması, dünyada yoğun çabaların sarf edilmesine bağlıdır” dedi.

“TÜRKİYE, GÖNÜL BİRLİĞİNE ÖNEM VEREN ÜLKELERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR”
Dünya insanlık dayanışması gününün aslında 2005 de BM genel kurulu tarafından dünyada fakirlikle mücadele edilmesi amacıyla ileri sürüldüğünü belirten Özkan, şunları aktardı: “Ülke liderleri ve devletler dayanışmayı 21. yüzyılında uluslararası ilişkiler dahilinde uluslararası temel değerlerden biri olarak resmiyete taşıdılar ve 20 Aralık gününü dünya insanlık dayanışması günü olarak ilan ettiler. 20 Aralık gününün Dünya İnsanlık Dayanışması Günü olarak belirlenmesi, dünyada insan haklarına saygı duyulmasını ve kalkınmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, dünyada dayanışma ve gönül birliğine büyük önem veren ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemiz gerek Osmanlı Dönemi gerekse cumhuriyetin ilanı sonrasında milletler arasında gönül birliği ve dayanışmanın sağlanması için çaba göstermiş, sıkıntı yaşadıklarında onlara kucak açmış, ülke dışındaki mazlum insanların da her zaman yanında olmuştur.”

“GÖNDERİLEN YARDIMLAR DAYANIŞMANIN BARİZ ÖRNEKLERİ SAYILMAKTADIR”
Türk milletinin tarih boyunca dünyadaki mazlum insanlarla dayanışma ve gönül birliği içinde bulunması yönündeki karnesinin hep parlak olduğunu vurgulayan Özkan; “Filistin, Afganistan, Irak, Suriye ve Yemen ve diğer mazlum milletlere doğal afetler veya savaş dönemlerinde gönderilen insani yardımlar gönül birliği ve dayanışmanın bariz örnekleri sayılmaktadır” diye konuştu.   

 

AHMET ACUR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211