YARGIDA ADLİ TATİL SONA ERDİ

Yargıda adli tatil sona erdi. 2018-2019 Adli yılının başlaması nedeniyle hukukçular Ata’nın huzuruna çıktı ve çelenk bıraktı. Törende konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, hukukun üstünlüğü vurgusu yaptı.

YARGIDA ADLİ TATİL SONA ERDİ

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ve 20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi, 2018-2019 adli yılı ise başladı. Valilik önünde Ata’ya çelenk sunan hukukçular, yeni başlayan adli yıllarını kutladı. Törene; CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Baro Başkanı Müjdat İlhan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve hukukçular katıldı.  Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

“ADLİ ÇALIŞANLARIMIZIN ADLİ YILINI KUTLUYORUM”
Adli yılın açılış konuşmasını yapan Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, “Hukukun üstünlüğünü savunmak vazgeçilmez amacımızdır. 15 Temmuz sürecinde adil yargılamanın olmazsa olmazı avukatlar, hakim ve savcılarımızın, çıkan KHK’lar ile görev yapması zorlaşmıştır. Denizli Barosu olarak beklediğimiz, örgütlerden arındırılarak, adil yargılamanın hayata geçirilmesini sağlamaktır. Çünkü adalet mülkün temelidir. Bugün bir devlet başkanı çıkıp, yargılaması devam eden sanığın ülkesine gönderilmesini talep edebiliyor. Bu en basit tanımla yargı bağımsızlığımıza uzatılan çirkin bir eldir. Mustafa Kemal, ‘En doğru tarikat uygarlık tarikatıdır’ diyor. Tüm avukatlarımızın, yargıçlarımızın, adli çalışanlarımızın adli yılını kutluyorum” dedi.

“ÖNÜMÜZDE YOĞUN BİR YIL OLACAK”
2018-2019 adli yıl açılışında konuşan Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, “Önümüzde yoğun bir yıl olacak, hep birlikte fedakarca çalışmaya devam edeceğiz. Bütün yargı mensuplarının hukukun üstünlüğünün korunmasında, gösterdikleri üstün çaba takdire şayandır. Bizim görevimiz duyguyla coşkuyla yaklaşmak değil, insan haklarına ilişkin standartlardan taviz vermeden karar almaktır” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER