"YAŞARKEN HELVASI DAĞITILAN İLK AKTÖRÜM"

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İşletme Kulübü̈ tarafından düzenlenen ‘İş Dünyasından Hedef: Girişimcilik ve Liderlik’ konferansına katılan ünlü oyuncu Oktay Kaynarca, ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde oynadığı Çakır karakterinin ölmesinin ardından, "Dünyada yaşarken, selası okunup cenaze namazı kılınan ve helvası dağıtılan ilk aktörümdür herhalde" dedi.

"YAŞARKEN HELVASI DAĞITILAN İLK AKTÖRÜM"

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İşletme Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘'İş Dünyasında Hedef: Girişimcilik ve Liderlik' konulu konferans, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sadık Grubu sponsorluğunda düzenlenen konferansa; Renault Mais A.Ş. Genel Müdürü̈ ve CEO’su Dr. Berk Çağdaş̧, Günaydın Et & Restoran Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Koç̧ Holding Otokoç Otomotiv CEO’su Görgün Özdemir ve ekranların sevilen yüzü Oktay Kaynarca konuşmacı olarak katıldı.

KONFERANS ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Sadık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci konferansa katıldı. Birçok öğrenci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yer bulamazken dışarıya monte edilen led ekranlar ve alanlarda öğrenciler konferansı takip etti.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILIN OTOMOTİV SATIŞI AÇISINDAN DAHA KÖTÜ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Konferansta konuşan Koç Holding Otokoç Otomotiv Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Önder Kutman, 2019 yılının otomotiv pazarı için iyi gitmeyeceğini düşündüklerini belirterek, "2015-2016 ve 2017 yıllarında 1 milyon seviyelerine ulaşan otomotiv pazarı, bu yıl alınan tedbirler ve ÖTV-KDV indirimleriyle herhalde 600 bin seviyelerinde kapanmış olacak. Bu tedbirler alınmamış olsaydı, bizim tahminimiz 500 binlerdeydi. Fakat öne çekilmiş bir talep var. Önümüzdeki yılın otomotiv satışı açısından daha kötü olacağını düşünüyoruz. Koç Grubu olarak, 400 binler seviyesinde otomotiv piyasası öngörüyoruz" diye konuştu.

“TİYATRO VE SİNEMA ASLINDA BİLDİĞİNİZ DİKTATÖR İŞİDİR”

Daha sonra sahneye çıkan ünlü oyuncu Oktay Kaynarca, öğrencilerden yoğun alkış aldı. Öğrencilerle soru cevap şeklinde söyleşi yapan Kaynarca, sinema ve tiyatronun diktatörlük içerdiğini ifade ederek, “Tiyatro ve sinema aslında bildiğiniz diktatör işidir. İş, bittiğinde hesabı yönetmene sorarlar. Çok demokratik bir şey değildir sanat. Dışarıdan bakıldığında aslında demokrasiyi anlatır, ama yapılma ve hayata geçirilme şekli çok demokratik değildir. Bütün hesabını sorarlar, yönetmen diktatör olmak zorundadır" dedi.

“DÜNYADA YAŞARKEN HELVASI DAĞITILAN İLK AKTÖRÜMDÜR HERHALDE”

Söyleşi sırasında bir öğrencinin ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde canlandırdığı 'Çakır' karakteriyle ilgili sorusu üzerine konuşan Kaynarca, "Dünyada yaşarken selası okunup cenaze namazı kılınan ve helvası dağıtılan ilk aktörümdür herhalde. Bazen yolculuklar biter ve yenisi başlar. Kurtlar Vadisi dizisini tam zamanında bırakmış olduğumu düşünüyorum. Bazen zamanı doğru tutturamazsanız tadı kaçar. Çünkü önünüzde yapacağınız çok işler olmak zorunda. Ben 80 yaşında bile proje yapacağımı düşünüyorum" diye konuştu.

“OYNADIĞINIZ KARAKTERLE SOKAKTA YÜRÜRSENİZ DELİ OLURSUNUZ”

Dizilerde oynadığı karakterin normal hayatıymış gibi algılandığını da ifade eden Kaynarca, “Yaptığımız işi doğala çekmeye çalışıyoruz, sahici olmaya çalışıyoruz. 'Stop' dendiği zaman sırtımızdaki ceketi çıkarıp asarız. Kendi kimliğimizle sokağa çıkmak zorundayız, onun dışında deliliktir. Oynadığınız karakterle sokakta yürürseniz deli olursunuz, öyle de gözükmüyorum galiba. Magazine malzeme olmayınca insanlarda sizi görmeyince sanırım öyle algılanıyor" dedi.

KAYNARCA ‘ELON MUSK’TAN’ ÖRNEK VERDİ

Öğrencilere Elon Musk’tan örnek veren Eşkıya’nın Hızır’ı olan ünlü oyuncu Kaynarca, “Kafanızda yapmak istediğiniz, yaşamak istediğiniz hayat doğrultusunda yapacaklarınızın toplamını riske edip ondan sonra hayata devam etmek. Mesele ben Elon Musk’ın hayatını okuya okuya sıkılmıyorum. Muhteşem işler yapmış adam. Şunu fark etmiş zenginlik bir şey değil. Para kazanmak bir amaç değil bir araç ve kazandığı parayla adam marsa dünya kurmayı düşünüyor. Bugüne kadar hangi iş adamının amacı budur para kazanan?” diye konuştu. Kaynarca, “Bize popüler ol git diyorlar. Arkadaş öyle değil. İnsanlarda var olan tutunma ve yukarı çekme duygusunu elden aldılar. Her şeyi aldılar” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER