Yavuz Işık, yeniden THBB Başkanı

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 33 yılı aşkın süredir uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliği, gerçekleştirdiği 34. Olağan Genel Kurul’da yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri’ni seçti. Yeni Yönetim Kurulu, yapmış olduğu görev dağılımında Yavuz Işık’ı yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirdi.

Yavuz Işık, yeniden THBB Başkanı

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri’nin seçildiği 34. Olağan Genel Kurul Toplantısı pandemi kurallarına uygun olarak İstanbul’da yapıldı. Genel Kurulda konuşan THBB Başkanı Yavuz Işık, birliğin hazır beton sektörüne yön vermesinin yanı sıra ülkeyi ulusal ve uluslararası bütün platformlarda başarıyla temsil eden çok önemli sektörel bir kuruluş olduğunu ifade eti. Başkan Işık, “Ülkemizin en köklü sektörel kuruluşlarından biri olan birliğimiz, 33 yıldır sektörün gelişimi için var gücüyle çalışıyor” dedi. Konuşmasında 2020 yılını değerlendiren Başkan Işık, “Hazır beton sektöründeki son durumu gösteren 2 veriden biri TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretimi, biri de THBB tarafından gerçekleştirilen ve sektörün öncü göstergesi olan Hazır Beton Endeksi’dir. Sanayi üretimi rakamlarından en son nisan ayını, THBB Hazır Beton Endeksi’nden ise mayıs ayındaki sektörün durumunu görebiliyoruz. Sanayi Üretimi Endeksi’ne göre pandeminin başladığı 2020 nisan ayında sanayi üretimimiz 50 parametreli rakamlara geriledikten sonra temmuz ayında 89 parametre değeri ile son 1 yılın en yüksek değerine ulaşmıştır. 2020 Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede hazır beton üretiminin yerinde saydığını, sektör rakamlarında kayda değer bir yükselişin olmadığını söyleyebiliriz. Diğer taraftan her ay gerçekleştirdiğimiz Hazır Beton Endeksi çalışmasına göre, mayıs ayında hazır beton faaliyetlerinde önemli bir hareket olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

“Sürdürülebilirliğe gündemimizde öncelikli olarak yer veriyoruz”

THBB’nin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına değinen Başkan Işık, “Sürdürülebilirliğe gündemimizde öncelikli olarak yer veriyoruz. Bölgesel Sistem Operatörü olduğumuz İsviçre merkezli Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 2020 yılında CSC’nin Belgelendirme Kuruluşu olan KGS tarafından 2 çimento ve 4 hazır beton tesisi belgelendirilmiş, ayrıca yurt dışında da ilk CSC belgelendirmesi yapılmıştır. Yetkilendirme yapılan tarihten bu yana 4 çimento, 8 beton üretim tesisi olmak üzere toplam 12 tesise belgelendirme hizmeti verilmiştir. Bir önemli gelişme de yıl sonunda yaşanmış ve Birliğimiz, CSC’nin Yönetim Kurulu’nda 2021 yılından itibaren ülkemizi ve sektörümüzü temsil etmeye başlamıştır” dedi.

“Beton Yaşam Döngüsü konusuna ağırlık veriyoruz”

Gelecekte hazır beton sektörünün daha çok gündeminde olacak konulara değinen Yavuz Işık, “İklim değişikliği ile mücadele kapsamında düşük karbon salınımlı üretime hazırlanmak ve sektörümüzü bu yönde bilinçlendirmek amacıyla Beton Yaşam Döngüsü konusuna ağırlık veriyoruz. Bir diğer önceliğimiz ise sektörümüzün dijital dönüşüme ayak uydurması olmaktadır. Verimlilik ve rekabetçilik açısından son derece önemli olan dijital dönüşüm sektörümüz için de fırsatlar sunmaktadır. Anlık sevkiyat takibi, akıllı muhasebe, beton dayanımının takibi, veri analitiği, enerji optimizasyonu vb. birçok konuda sensörlerin, yazılımların, yapay zekânın ve diğer teknolojik gelişmelerin sektörümüze her geçen gün daha çok girdiğini göreceğiz” diye konuştu.

Yavuz Işık, yeniden başkan

Genel Kurulda yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri seçildi. Genel Kurul sonrasında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında yapılan görev dağılımında Yavuz Işık yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Halit İnci Başkan Vekilliği’ne, Cemalettin Danış Muhasip Üyeliğe seçildi. Denetim Kurulu’nun da yapmış olduğu görev dağılımında Ali Ergölen Denetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Cemalettin Danış, Mehmet Ali Onur, Kamil Grebene, Adem Genç, Barış Karahüseyin, Mustafa Demirci, Erhan Turan, Ender Kırca, Onurhan Kiçki, Şenol Üçüncü, Elif Özgüven, Barbaros Onulay ve Mustafa Kemal Paksoy yönetim kurulunda yer aldı. Denetim Kurulu Üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Mustafa Ulucan, M. Ali Durmaz, Ali Ergölen.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER