Yayıncı krizi çözüldü!

Süper Lig'de kulüpler ile yayıncı kuruluş arasında haftalardır süren yayın krizi mutlu sonla sonuçlandı. TFF, kulüpler ile Bein Sports 410 milyon dolar karşılığında anlaştı. Maksimum kur 5.80 olarak belirlendi.

Yayıncı krizi çözüldü!

Günlerdir süren yayın krizinde mutlu son... TFF, kulüpler ile Bein Sports 410 milyon dolar karşılığında anlaştı. Maksimum kur 5.80 olarak belirlendi. Kulüpler Birliği Vakfı ile yayıncı kuruluş beIN Sports daha önce defalarca kez bir araya gelmiş ancak taraflar bir türlü ortak noktada buluşamamıştı. Daha önceki anlaşma 500 milyon dolar + KDV şeklindeyken, kur sabitlenmesi bulunmuyordu.

HOROZ’UN ZARARI EN AZ 10 MİLYON!

Yapılan anlaşmanın ardından Süper Lig kulüplerinin gelirlerinde azalma meydana gelecek. Yayıncı kuruluş bu sezon yeni anlaşmanın ardından 250 Milyon TL daha az ödeme yapacak. Sezon başında ilk etapta yaklaşık 48 Milyon TL para bekleyen Denizlispor’da; yeni anlaşmanın ardından yaklaşık 10 ila 12 Milyon TL arasında daha az ücret alacak.

ÖZDEMİR: “14 KEZ TOPLANTI YAPTIK”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’de yapılan anlaşmayla ilgili olarak, “ 2019-2020 iki aydan beri yaptığımız görüşmeleri sonlandırdık. İmza aşamasına geldik. 2019-2020 yılı için geçerli olan sözleşmenin ek maddelerini imza altına alacağız. Bu iki aylık süre içerisinde seri toplantılar yaptık. Neredeyse 14 adet toplantı yaptık. Bazı toplantılarda da Kulüpler Birliği’nden bazı arkadaşları toplantılara davet ettik ve görüşmelerimizi sürdürdük. Önemli bir mesai harcayarak bu anlaşmayı sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

DİGİTURK DE ANLAŞMAYI DUYURDU

KORSAN YAYINA SAVAŞ AÇILACAK

beIN Media Group’un Türkiye’deki yayın platformu olan Digiturk de yapılan anlaşmayı resmi sitesinden duyurdu. Digiturk tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Uzun süredir süren müzakerelerin ardından Digiturk, kulüplerin de desteğiyle TFF ile Süper Lig’in mali temellerinin güvence altına alındığı yeni bir anlaşmaya vardı. Üzerinde anlaşılan döviz kuru sabitleme marjı, ilk anlaşmanın yapılmış olduğu tarihteki döviz kuruna kıyasla değer bakımından daha yüksek ve Digiturk adına büyük bir mali taahhüttü temsil ediyor. Yeni anlaşmanın diğer bir unsuru olarak taraflar, Türkiye’de yaygın hale gelen yasa dışı yayınların TFF’nin ticari hakları için büyük bir tehdit oluşturduğu ve dolayısı ile TFF ve kulüplerin bugüne kadar illegalle mücadelede ön cephelerde yer alan Digiturk ile birlikte çalışarak IPTV’ler ve dekoderler aracılığıyla gerçekleştirilen korsan yayına karşı mücadelede daha büyük sorumluluklar alması konusunda fikir birliğine vardı.”

AL-OBAİDLY : “İYİ NİYET GÖSTERDİLER”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Digiturk ve beIN Media Group Üst Yöneticisi Yousef Al-Obaidly şunları kaydetti:

“Karşılıklı anlaşmaya varmamız biraz süre alsa da Digiturk ile beraber tüm taraflar belirsiz ekonomik koşullar altında Türk futbolunun mali geleceğini sağlama almak üzere çaba ve iyi niyet gösterdiler. Bu yeni mutabakat ile tarafların tümünün ilerlemesi için finansal bir istikrar ortamı oluşturulmuştur. Ayrıca TFF’nin ve kulüplerin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ve mücadele edilmemesi halinde nihayetinde Türk futbolunun ekonomik çöküşüne neden olacak illegal yayınla mücadelede bize destek olma konusundaki kararlılığı bizleri memnun etmiştir. Birkaç hafta süren yoğun müzakere sürecinden sonra artık Türk futbolunu yurt içinde ve dünya çapında geliştirme ve destekleme misyonumuza tam olarak odaklanabileceğimiz için çok mutluyuz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER