YAZ MEVSİMİYLE BİRLİKTE KLİMA SATIŞLARI ARTTI

Denizli, kavurucu yaz sıcaklıklarının etkisi altına girmesiyle birlikte, Denizli’de klima satışlarında artış yaşandı. DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Makine Mühendisi ve Toshiba Denizli Yetkili Satıcısı Hüseyin Ök, “Denizli’de klima satışlarında adet anlamında alım düşse de geçen seneye oranla cirosal olarak yüzde 30’luk bir artış var” dedi.

Denizli son günlerde kavurucu yaz sıcaklıklarının etkisi altına girdi. Yazın artan sıcaklarında vatandaşların imdadına klimalar yetişti. Konuya ilişkin özel açıklamalarda bulunan Makine Mühendisi Hüseyin Ök, Denizlililerin klima almak için genelde yaz mevsimini tercih ettiğini ve yazın kış aylarına göre satışlarda yüzde 30 artış olduğunu söyledi. Daha çok temmuz ve ağustos aylarında en fazla satış seviyelerine ulaştıklarını belirten Ök,” Yeni cihazlarda ısıtma özelliği de gelişmiş olduğu için artık kış aylarında da iyi satış yapabiliyoruz” dedi.

“ARTIK DAHA KALİTELİ KLİMALAR TERCİH EDİLİYOR”
Bu seneki satışlarla geçen seneyi kıyaslayan Ök, şöyle konuştu: “Geçen seneye oranla klima satışlarında adet olarak bir artış olmamakla birlikte cihaz özellikleri arttığından dolayı ciro anlamında artışlar var.  Geçen seneye göre daha özellikli cihazlar çıktı ve fiyatlar yükseldi. İnsanlar artık daha özellikli ve arıza anlamında kafasında soru işareti bırakmayacak olan daha kaliteli klimaları tercih ediyor. Bu adet anlamında alımı düşürse de geçen seneye oranla cirosal olarak yüzde 30’luk bir artış var.”

“ARTIK AYLIK 35 LİRA’YA ODANIZI SOĞUTABİLECEĞİNİZ CİHAZLAR VAR”
“Şu anda en çok tercih edilen klimalar duvar tipi klimalar” diyen Ök, şunları söyledi: “Duvar tipi klimalar hem daha sessiz çalışıyor hem kullanımı ve montajı daha rahat ve kullanışlı. Onun dışında kaset, salon, kanal ve konsol tipi cihazlar daha çok ticari alanlarda tercih ediliyor. Günümüzde akıllı ev sistemlerinde, cep telefonuyla kontrol edilebilir klimalar da satılmaya başlandı. Bunun satışları yüzde 5’lerde. Daha yaygınlaşmadı. Halkımızın esas dikkat ettiği konu enerji sarfiyatı. Cihazın enerji sarfiyatı ne kadar az olursa o kadar talebi çok oluyor. Günümüzde aylık 35 Lira’ya odanızı soğutabileceğiniz cihazlar mevcut. Eskiye göre daha avantajlı. 2 bin 500 Lira’dan 9 bin Lira’ya kadar klima çeşitleri var. Genelde Denizli şartlarında salon ve odalar 20-30 metrekare arasında değiştiği için 4 bin Lira ile 6 bin Lira arasında fiyatları olan klimalar daha çok satılıyor” dedi.

"DIŞARIDAKİ SICAKLIĞIN 10-12 DERECE ALTI DOĞRU SICAKLIKTIR"
Günümüz klimalarının çoğunun inverter teknolojisine sahip olduğunu ifade eden Ök, “Bu cihazların doğru sıcaklıkta kullanılması gerekiyor. Doğru sıcaklığı şöyle tespit ederiz: Dışarıdaki sıcaklığın 10-12 derece altı doğru sıcaklıktır. Dışarının sıcaklığı ‘35 derece’ diyelim; klimayı 25 derecelerde çalıştırmalıyız. Hem rahatsız etmez hem hastalık riskini azaltır. 18 derecede klimayı çalıştırmak hem cihaza hem kişiye zarar veriyor. Bu durum enerjide de size tasarruf sağlar. Klimanın filtrelerini de temizlersek daha iyi verim alırız. 2 haftada bir klima filtresini değiştirmek gerekiyor” dedi.

“SULU KLİMALAR KAPALI ORTAMDA TEHLİKELİ”
Günümüzde açık alanlarda; kafe, restoran, çay bahçesi gibi mekanlarda kullanımı yaygın olan sulu klimaların kapalı alanlarda sağlık açısından tehlike yaratabileceği için bu yerlerde kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Ök, “Bu sulu klimalar içeriye nem veriyor. Kapalı bir ortamda bu hem nemi yükseltiyor hem havayı boğucu bir hale getiriyor. Bu klimalar evsel kullanıma uygun değil” dedi. Günümüzde multi klima sistemlerinin de artık önemli bir yere sahip olduğuna değinen Ök, “Apartmanlarda gürültü kirliliğini önlemek için kullanılan multi klima sistemleri için inşaat aşamasında alt yapılar hazırlanıyor. İçerideki 4-5 klimayı tek dış üniteye bağlayabiliyoruz. Bu sistem hem daha ekonomik oluyor hem de dış ünite için daha az yer gidiyor ve görüntü kirliliği engellenmiş oluyor” diye konuştu.

KLİMA ALACAKLARA TAVSİYELER
Son olarak klima alacaklara tavsiyelerde bulunan Ök şu ifadeleri kullandı: “Eğer inşaat aşamasında bir yerde kullanacaklarsa bunun alt yapısını yaptırmaları gerekiyor. Daha kaba halde bir evse; taşınmadan bakır borulamasını, drenaj tesisatını vs. yaptırması gerekiyor ki sonra sorun yaşamasın. Bunlar yapılırken firmalardan teknik destek alabilirler. Artık her firma ücretsiz keşif hizmeti sağlıyor. Hazır bir ev ise burada odanın ihtiyacı önemli. Küçük bir odaya büyük bir cihaz almanın faydası yok. Büyük odaya da küçük cihaz takılırsa cihaz yoruluyor. İhtiyacı doğru tespit edip cihazı doğru yere monte etmek lazım. Bilinçli tercih önemli. Sadece fiyatı baz alarak değil, cihazın; kullanım ömrünü, çalışma şartlarını, yakıt sarfiyatını, enerji tasarrufunu ve servis hizmetlerini de göz önüne alarak tercih etmeleri gerektiğini düşünüyorum.”

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK  

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193