“Yeni Askerlik Sistemi yasalaştı”

Yeni askerlik sistemi hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Teoman Sancar, “Kalan maddelerin de oylanıp TBMM Genel Kurulu’nda 335 oyla kabul edilmesiyle yeni sistem yasalaştı. Askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek” dedi.

“Yeni Askerlik Sistemi yasalaştı”

CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Teoman Sancar, yeni askerlik sistemi hakkında sosyal medya hesabı ‘Twitter’dan açıklama yaptı. Milletvekili Sancar; “TBMM’de 2 haftadır maddeler üzerinde görüşen milletvekilleri büyük çoğunluğunu oylamış ve yetişmeyen maddeler 25 Haziran 2019 Salı gününe kalmıştı. Kalan maddelerin de oylanıp TBMM Genel Kurulu’nda 335 oyla kabul edilmesiyle yeni sistem yasalaştı. Askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

“130 BİN ASKER ERKEN TERHİS OLACAK”

Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının beklendiğinin altını çizen Sancar; “Yeni askerlik sisteminin maddelerinin onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanması beklenecek. Ardından da askerlik hizmet süresi düşeceği için yaklaşık 130 bin asker erken terhis olacak. Bedelli askerlik başvuruları yeni askerlik sisteminin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başlayacak. İlk etapta bakaya durumunda olanların bedelli askerlik başvuru yapmasında bir engel olmayacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER