“YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KRİZ VE KAOSUN GÖLGESİNDE GELİYOR”

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması dolayısıyla yazılı açıklamada bulunan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yeni eğitim öğretim yılının kriz ve kaosun gölgesinde geldiğini iddia etti.

“YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KRİZ VE KAOSUN GÖLGESİNDE GELİYOR”

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Yeni eğitim-öğretim yılının ekonomide kriz, eğitimde kaos ile başladığını iddia eden Arslan, “Devleti devlet yapan, ülkenin kalkınmasını gerçekleştiren şey, çocuklarına ve gençlerine hazırladığı gelecektir. Yeni eğitim-öğretim yılı, tarihimizin en ağır ekonomik krizinin eşiğinde ve eğitim politikasının iflas ettiği dönemde başlıyor. Resmen eğitimde kaos, ekonomide kriz var. Bu tablo önce çocuklarımızı, ardından velilerimizi kara kara düşündürüyor, ülkemizin de çöküşünü hazırlıyor. Toplumun genelinin olumlu baktığı bir Milli Eğitim Bakanı işin başına gelmiş, fakat gerçek yetkileri elinden alınmış halde” dedi.

PARA POLİTİKASINDAN ÖNCE EĞİTİM POLİTİKASINI KONUŞALIM
Arslan, şunları söyledi: “Biz, Milli Eğitim’i, bugün döviz kuru ve faizden, para politikası ve artan maliyetlerden çok daha fazla konuşmamız gerekiyor. Sayın Bakan; bir kuşak daha eriyor, ailelerin bütçesi hiç olmadığı kadar zorlanıyor. Aslında siz özel eğitimi iyi yönettiğiniz için bu koltuktasınız, oysa devletin vereceği eşit ve parasız, nitelikli eğitim için fırtınalar koparmalısınız. Nasıl ki kendi okullarınızda başarı sağladıysanız, aynı başarıyı bakanlığınızda da göstermelisiniz. Hiç talep yokken sayısı artan İmam Hatipleştirme furyası, nitelikli okul kapsamından çıkarılan nice başarılı liseler için artık ne zaman harekete geçeceksiniz? Bu konudaki tavrınızı şimdiden görmek istiyoruz ve bir açıklama bekliyoruz.”

“OKULA HAZIRLIK BURSU VERİLMELİ”
Eğitimdeki çöküşün ana formülünün ‘4+4+4’ sisteminin olduğunu söyleyen Arslan; “Ne zaman kalkacak, daha neyi bekliyoruz? Zorunlu eğitimi 9 yıla çıkarmak, liseyi bitirene kadar 13 yıllık eğitimi getirmek, 1+4+8 modeliyle tartışmaları bitirmek bu kadar mı zor Sayın Bakan? Velilerin cebinden çıkan okul harcaması katlandı, buna karşılık özel okul teşvikleri devam etti. Siz, çocuğunu devlet okuluna veren ailelerin de okula başlama, eğitime hazırlık bursu alması için adım atmayacak mısınız? Atanamayan öğretmen, sözleşmeli ve ücretli öğretmen çalıştırılması konusunda tatmin edici bir açıklamanız yok. Öğretmenimizin 3600 ek gösterge talebi, mülakat zulmü, kadrolaşma belası çığ gibi büyüyor. Devlette şatafat uçakla, sarayla, arabayla, köşkle devam ederken köyde okulu kalmayan çocuklara, öğretmensiz sınıflara, yarım kalan eğitim projelerine, içi boşalmış müfredatlara ne zaman çare olacaksınız? Dönem başlarken kağıt sıkıntısı çeken, bakanlığa hazır kitabını veremediği için kara kara düşünen yayın sektörüne daha ne zaman el uzatacaksınız? Öğrencimizin bilgisini, ilgisini, gelecekteki tercihlerini belirlemekten uzak olan sınav sistemi bu yıl da yazbooz tahtasına döndü. Dere geçerken at değiştirilmeyecek, darken 1 ayda kaç kez sınav sistemi, yerleştirme şekli değişti. Çocukların, gençlerin ilgi ve becerisine uygun eğitim sistemine geçmek için daha kaç yıl beklenecek?” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER