“YENİ HAVALİMANININ ADI; ‘ATATÜRK’ OLMALIDIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Nihat Çetin, İstanbul’a yapılan 3’üncü havalimanına verilecek olan isim hakkında yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti kendisine yakışanı yapmalı, yeni havaalanının adı; ‘Atatürk’ olmalıdır” dedi.

“YENİ HAVALİMANININ ADI; ‘ATATÜRK’ OLMALIDIR”

İstanbul’da yapımı bitmek üzere olan ve 29 Ekim 2018’de hizmete açılacak olan yeni havaalanının isim tartışmaları sürüyor. Konu hakkında açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Nihat Çetin, ADD’nin tavrının çok net ve keskin olduğunu söyledi. Başkan Çetin, “Havaalanı yapılmış ve 29 Ekim’de cumhuriyetimizin ilanının yıl dönümünde hizmete açılacağı duyurulmuştur. Bu durumda yeni bir havaalanına geçişe diyecek bir şey yoktur. Ancak bu bir taşınma, bir geçiş ve bir yer değişikliğidir. Bu nedenle isim değiştirilemez ve yeni bir isim aranamaz. 3’üncü havaalanının isminin yine İstanbul Atatürk Havaalanı olarak korunması; siyasi olduğu kadar, hukuki, hatta ahlaki bir zorunluluktur. Büyük ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve bitmek bilmez bir özlemle anıyoruz. 29 Ekim 2018’de, cumhuriyetimizin ilanının 95’inci yıl dönümünde, Türkiye Cumhuriyeti kendisine yakışanı yapmalıdır. 3’üncü havaalanının adı ‘Atatürk’ olmalıdır” diye konuştu.

“ÖNCE İMZA KAMPANYASI YAPACAĞIZ”
Havalimanına ‘Atatürk’ isminin verilmediği takdirde neler yapacakları hakkında bilgi veren Başkan Çetin, şunları aktardı: “Atatürk Havalimanı kapatılacak, Millet Bahçesi olacak, böylece ‘Atatürk’ adı kaldırılacak ve ADD bu duruma sessiz mi kalacaktır? Cevabımız kesinlikle hayır. ‘Atatürk’ adının kaldırılmasına asla izin vermemeliyiz. Bu bağlamda ADD olarak bir eylem planı hazırladık. İlk adım imza kampanyası yapılarak kamuoyu yaratmak, toplumu bilgilendirmektir. İktidar isim verme konusunda aksi tavrını devam ettirirse, yasal ve demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanarak kitlesel eylemlere başlamak ikinci adım olacaktır.”

SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER