Yeni kurallar hazırlandı! Sağlık Bakanlığı’ndan her sektöre özel afiş!

Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs tedbirleri kapsamında her sektöre özel afişler hazırlandı. Hazırlanan bu afişlerde çalışanların ve müşterilerin uyması gereken kurallar belirtildi. Bu kapsamda berber ve kuaförlerde günlük kayıtlar en az 7 gün boyunca muhafaza edilecek.

Yeni kurallar hazırlandı! Sağlık Bakanlığı’ndan her sektöre özel afiş!

Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs tedbirleri kapsamında her sektöre özel afişler hazırlandı. Sektöre özel hazırlanan bu afişlerde çalışanların ve müşterilerin uyması gereken kurallar belirtildi. Bu doğrultuda pazarlarda esnafın bağırarak satış yapması yasaklandı. 

AVM giriş ve çıkışlarında ve bütün alanlarda sosyal mesafe kuralları uygulanır. Sıra beklenecek her alanda (ödeme noktaları, bankamatikler, danışma vs.) yerde 1’er metre ara ile işaretler bulunur.

Kasap ve manavlarda, İş yeri giriş-çıkışlarında ve bütün alanlarda sosyal mesafe kuralları (1,5 metre veya 3 adım) uygulanacak.

Ürün düzenleme/yerleştirme işlemleri iş yerine müşteri kabul edilmediği saatlerde yapılır. Zorunlu durumlarda müşteri yoğunluğunun en az olduğu saatler tercih edilir.

Market ve süpermarkette aralıklı olarak sosyal mesafenin korunması ile ilgili anonslar yapılır.

HİZMET VEREN PERSONELİN ADI KAYDEDİLECEK

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınacak önlemlere ilişkin hazırlanan afişte, “Her müşteriye hizmet veren personelin adı kaydedilir. Günlük kayıtlar en az 7 gün boyunca muhafaza edilir. İçeride işlem yaptıran müşteri dışında, bekleyen müşteri ya da misafir bulundurulmaz. Cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri verilmez. Yüz fırçası gibi yüzle temas eden ortak kullanım malzemeleri kullanılamaz. Müşterilere su dışında yiyecek ve içecek servisi yapılmaz. İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi gibi yayınlar bulundurulmaz” ifadeleri yer aldı.

MARKETLERDE UYGULANACAK ÖNLEMLER

Market ve süpermarketlerde, iş yerinde bulunabilecek kişi sayısının sosyal mesafe kurallarına uymak kaydı ile her 8 metrekare için bir kişi olduğu belirtilerek, “İş yeri metrekare ve kapasite bilgisi iş yeri girişine asılır. İş yeri giriş-çıkışlarında ve bütün alanlarda sosyal mesafe kuralları (1,5 metre veya 3 adım) uygulanır. Müşteri ile 1 metreden daha yakın temas olasılığı varsa, personelin tıbbi maske ve yüz koruyucu siperlik kullanması sağlanmalıdır” denildi.

AYNI ANDA 3’TEN FAZLA MÜŞTERİ KABUL EDİLMEYECEK

Ticari taksiler için hazırlanan afişte ise şoförlerin tıbbı maske ile çalışmasının zorunlu olduğu belirtilerek, “Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmez. Taksiye maskesiz müşteri alınamaz. Maske yolculuk boyunca takılı kalır. Ticari taksinin genel iç temizliği ve dezenfeksiyonu günde en az 6 saatte bir olmak üzere su ve deterjan ile yapılır” ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER