‘Yeni Müteahhitlik Yönetmeliği’ Denizli’de konuşuldu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi, üyelerine yönelik ‘Yeni Müteahhitlik Yönetmeliği’ hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya konuşmacı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Hizmetleri Dairesi Başkanı Âdem Sankur katıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi, üyelerine yönelik ‘Yeni Müteahhitlik Yönetmeliği’ hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Merkezefendi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Hizmetleri Dairesi Başkanı Âdem Sankur konuşmacı olarak katıldı.

İMO Denizli Şubesi Başkanı Şevket Murat Şenel, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy ve inşaat mühendislerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını İMO Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel yaptı.Şenel; “Senelerden beri söylüyoruz. Güvenli yapıların üretilmesi birçok başlıktan oluşuyor. İyi mühendislik, iyi proje, iyi uygulama ve doğru yapı denetim, bunlar zincirin birer halkası. Bu zincirlerden biri olmadığı zaman güvenli şehirler, güvenli konutlar mümkün değil. Yıllardır bu halkalardan müteahhitlik bu zincirin zayıf halkalarından birisi. Bakanlığımızın yeni yürürlüğe aldığı yönetmelikle umarım bu sorunlar azalacaktır. Böyle bir yönetmeliğe ihtiyaç vardı. Türkiye bir deprem ülkesi. Her önüne gelenin müteahhitlik yapamaması gerekiyor. Yönetmelikle bu sorunlara çözüm bulunacak. Bu yönetmelikle birlikte artık müteahhitlik için gerekli şartlar olacak” dedi.

“DÜNYA ÖRNEKLERİNE UYUMLU BİR MODEL GELİŞTİRDİK”

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Hizmetleri Dairesi Başkanı Âdem Sankur; “Müteahhit olmak için gerçek kişiler oda kayıt belgesi yetiyordu. Bu yönetmelikle birlikte ekonomik, mali ve mesleki teknik yeterlilik arıyoruz. Dünya örnekleri böyle. Biz de dünya örneklerine uyumlu bir model geliştirdik. Bu şartları ve yeterliliği olanlar müteahhitlik yapabilecek. Yeterliliği olduğu taahhütleri üstlenebilecekler. Kendi tavanının üstüne çıkamayacaklar. Bu yönetmelikle birlikte iş deneyimleri kıymete binecek” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211