Yeni nezih bir lezzet mekanı: Loca Restoran

En taze, organik ürünlerle hazırlanan yemekleri ile İtalyan mutfağını kente taşıyan Loca Restoran, Denizli’nin yeni, nezih lezzet mekanı olarak 4 Mart 2022 tarihinde misafirlerini ağırlamaya başlıyor.

Yeni nezih bir lezzet mekanı: Loca Restoran

Eğitimini ABD’de tamamlayan şef Murat Bozok, New York, Paris, Londra gibi şehirlerde Michelin Yıldızlı pek çok restoranda farklı görevlerde çalıştı.

2009 yılında Türkiye’ye geri dönen Murat Bozok ‘Mimolett’ isimli fine-dining restoranını açtı. İtalyan mutfağını Denizli’ye taşıyan Loca Restoran; İtalya’dan özel olarak gelen Stefano Ferrara fırınında, İtalya’dan gelen un ve domates sosu ile gerçek Napoli pizzasını, pizza severlere sunuyor.

Loca Restoran mutfak ekibinin pizza eğitimlerini Nappo Pizza’nın kurucusu Özgür Kılıçlar üstleniyor. Eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlayan Özgür Kılıçlar, Türkiye’de çeşitli girişimcilik faaliyetlerinde bulunduktan sonra New York’a gidip yeni bir şirket kurdu. Burada İtalyan mutfağı ve Napolitan pizzaya ilgi duymaya başlayan Kılıçlar, yurda döndükten sonra, İtalyan mutfağına olan ilgisi ve yeteneği ile Nappo Pizza’yı kurdu ve gerçek bir Napolitan pizza ustası olduğunu kanıtladı. En taze, organik ürünlerle hazırlanan yemekleri ile İtalyan mutfağını kente taşıyan Loca Restoran, Denizli’nin yeni, nezih lezzet mekanı olarak 4 Mart 2022 tarihinde misafirlerini ağırlamaya başlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER