“Yerel basın kapatılamaz”

‘Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile İcra İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik’ yapılmasına tepki gösteren Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet Karaçay; “Türkiye’de yerel gazetelerin problemlerinin çözümü yerine yerel gazetelerin kapatılmasına, yayınlarının son verilmesine neden olacak adımlar atılıyor” dedi.

“Yerel basın kapatılamaz”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet Karaçay, ‘Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile İcra İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik’ yapılmasına hazırlık ve değişikliklerin ‘Anadolu basınına etkisi’ konusunda görüş bildirdi. Başkan Karaçay; “Yapısı itibarıyla toplumun sosyalleşmesine ve demokratikleşmesine öncülük eden yerel gazeteler, her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Ancak Türkiye’de yerel medya geçmişten günümüze kadar büyük problemlerle karşılaşmıştır. Türkiye’de yerel gazetelerin problemlerinin çözümü yerine Anadolu medyası olarak bilinen yerel gazetelerin kapatılmasına, yayınlarının son verilmesine neden olacak adımlar atılıyor. Türkiye genelinde yaklaşık bin yerel gazete yayınlanıyor. Her gazete kendi yöresinin, bölgesinin sesi ve kulağı durumunda.  Anayasa’da güvence altına alınan halkın haber alma özgürlüğünün gerçekleşmesi, yerel demokrasinin hayata geçmesi, eğitim ve diğer kamu görevlerinin yerine getirilmesini sağlayan genelde basınının, özelde yerel basının yayın hayatiyeti büyük oranda BİK sistemi ile verilen resmi ilanlara bağlı. Son yıllarda ilanların birleştirilmesi, işlerin bölünerek ilan sınırları dışına çıkması, doğrudan alım ve acil alım yöntemlerine sıklıkla başvurulması, kooperatif ve dernek ilanları ile özel eğitim kurumu ilanlarının yayın zorunluluğunun kaldırılması gibi nedenlerle resmi ilanlarda ciddi oranda daralma meydana geldi. Özellikle kağıt fiyatlarındaki ve baskı maliyetlerindeki artış yerel gazeteler için ciddi ekonomik sıkıntılara girmesine neden olmuştur” diye konuştu.

“BAZI RESMİ İLANLARIN YAYINLANMAMASI ANLAMINA GELECEK"

Gazetelerin ayakta kalmanın mücadelesini verdiğini ifade eden Başkan Karaçay, şunları kaydetti: “1 Ekim’de TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunulan ve kabul edilen Vergi Usul Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Maliye Bakanlığı’nca verilen bazı resmi ilanların artık gazetelerde yayınlanmaması anlamına gelecektir. Öte yandan, benzer sonuçlara yol açacak bir çalışmanın Adalet Bakanlığı’nca hazırlıklarının yürütüldüğü duyumları tarafımıza ulaşmış bulunmaktadır. Bu durum yerel gazetelerin kapanması için atılmış bir adımdır. Bu noktada altını çizmek ve tekrar hatırlatmak isteriz ki; gazetelere verilen resmi ilan ücretlerin tamamına yakını, Katma Değer Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, BİK komisyonu, Sosyal Güvenlik Kurumu pirimi gibi yollarla kamuya geri dönmektedir. Unutulmasın; güçlü yerel gazetecilik, güçlü demokrasinin temellerini oluşturur. Çünkü Türkiye’de uzun yıllardan beri birçok olumsuzlukla mücadele ederek varlığını devam ettirmeye çalışan yerel gazeteler üstlendikleri misyonla yerelde demokrasi ve çoksesliliğe katkı sunan kamu kuruluşlarıdır. Yerel gazeteler yayın yaptıkları yörede bölgenin sosyopolitik, ekonomik ve kültürel gelişmelerini bölge halkına aktaran iletişim araçlarıdır. Türkiye’nin her bölgesinde sorunlarına çözüm üretilmeyen yerel medyanın en büyük sıkıntısı ekonomik alanda yaşanmaktadır.  Yerel gazetelerin sorunlarını çözmek yerine, sorunları büyütecek adımlar atılması, aslında bürokratların bu adım ve çabaları 2023 hedefleri için en büyük baltalama hareketidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın konuya el atmasını, yerel gazeteleri sorunlara baş başa bıraktıracak adımları attıracak uygulamalara son vermesi ve gazeteleri ayakta tutacak yeni destek uygulamaları başlatmasını beklemekteyiz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet İhsan Karabay
Mehmet İhsan Karabay - 9 ay Önce

Bence de Hükümet acilen, can çekişen yerel medyanın gelişmesi için çok iyi bir çalışma yapması gerekir.

SIRADAKİ HABER