'YERLERDE SÜRÜNEN YARGIYA GÜVEN ORANI İYİCE YOK OLACAK'

'YERLERDE SÜRÜNEN YARGIYA GÜVEN ORANI İYİCE YOK OLACAK'

Stajını başarıyla tamamlayan 7 avukat için düzenlenen ‘Yemin Töreni’nde konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Ağır aksak ilerleyen yargımızı ve yargının 3 saç ayağından biri olan savunma makamını bu şekliyle örselemeye devam ederlerse yerlerde sürünen yargıya güven oranı iyice yok olacak” dedi.

Stajlarını başarıyla tamamlayan 7 avukat için Denizli Barosu Hizmet Binası’nda ‘Cübbe Giyme ve Yemin’ töreni gerçekleştirildi. Törene; Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, avukatlar ve avukatların yakınları katıldı. Törende konuşan Başkan İlhan, Türkiye Barolar Birliği’nin önündeki ‘Türkiye’ kelimesinin kaldırılması konusunda konuşarak; “Hepimizin milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemi yaşıyoruz. Şehitlerimizin hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Can veren askerlerimizin olduğu dönemde bizler de inanın bu söylemi devam ettirmek niyetinde de değiliz. Ama maalesef birileri çıkıyor; olmayacak olduğunu düşündüğü şeyleri bile varmış gibi göstermeye devam ediyor. Değerli meslektaşlarımız bir yıl staj yaptılar. Onların stajları boyunca talebelere staj kredisi veren, sosyal güvenlik primlerinin tamamını yatıran, Türkiye’de 108 bin avukata ve talep eden avukatların eş ve çocuklarına sağlık yardımı veren ve bütün avukatların özlük işlerini takip eden yargının olmazsa olmazı savunmayı temsil eden Barolar Birliği’nin bunca yaptıklarını ortadan kaldırma çabası içinde olduklarını söylüyorlar. Ondan sonraki süreçte bu işi anayasa ve kanun değişikliği üzerinden yapmak zorunda olan yetkililerin hiçbirinden bir tasarı ya da bu konuyla ilgili bir taslak ortaya atılmamışken; maalesef birçok zat bunu varmış ve hemen yarın yapılacakmış gibi anlatmaya devam ediyorlar. Barolar olarak; genç meslektaşlarımıza hizmet üretmeye, yaşadıkları sorunları takip etmeye devam edeceğiz. İnanın burada değerli hukukçularımız, kürsüde hizmet veren hakimlerimiz savcılarımızda var. Onların da neler çektiğini bilerek söylüyorum. Ağır aksak ilerleyen yargımızı ve yargının 3 saç ayağından biri olan savunma makamını bu şekliyle örselemeye devam ederlerse yerlerde sürünen yargıya güven oranı iyice yok olacak. Biz var olan aksaklıkları gidermeye çalışırken; maalesef farklı bir çaba ve hepimizi farklı bir yöne çekme girişimleri görüyoruz” dedi. 

“HUKUKUN OLMADIĞI BİR YERDE; MÜLK VE CAN GÜVENLİĞİ OLMAZ”
Son olarak genç avukatlara seslenen Başkan İlhan; “Onlara uzun sağlıklı, başarılı bir meslek hayatı diliyorum. Çünkü hukukun olmadığı bir yerde; mülk ve can güvenliği olmaz. Bebeklerin yarınlarıyla ilgili hiçbir güvencesi olmaz. Asıl olan hukukun varlığını korumak ve tabii ki onu uzun soluklu olarak sonraki nesillere taşımaktır. Hepiniz mutlaka aynı kaygıları yaşıyorsunuz ancak; gördüğümüz olumsuzluğu tespit etmek bunları da paylaşmak gerekiyor” diye konuştu. (08:00 - 09:08)

7 STAJYER YEMİN ETTİ, MESLEĞE ADIM ATTI
Yapılan konuşmanın ardından mesleğe adım atan genç avukatlar; Ayşegül Kayhan, Nur Güzey, Tolga Serhat Akçaöz, Merve İçen, Abdullah Aydınoğu, Fırat Oymak ve Sümeyra Özsan Başkan İlhan ile birlikte yemin etti. genç stajyerlere cübbe giydirilmesinin ardından rozetleri takıldı ve ruhsatları verildi. 

ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER