Yerli ‘Beyaz Altın’a tarla günü

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Denizli’nin Merkezefendi İlçesi’nde ‘Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşit Demonstrasyonu’ adında tarla günü düzenlendi.

Yerli ‘Beyaz Altın’a tarla günü

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Merkezefendi İlçesi Aşağışamlı Mahallesi’nde ‘Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşit Demonstrasyonu’ adında tarla günü yapıldı. Tarla gününe; Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Atmacaoğlu, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Koray Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Neşet Koca, Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve vatandaşlarımız katıldı. Tarla gününün açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Atmacaoğlu, “Bugün tarla gününü yapmakta olduğumuz, Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce geliştirilen yerli pamuk çeşitlerinden SC 2079 ve SC 2009’un demonstrasyonları kurulmuştur” dedi.

PAMUKTA 51 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Denizli’deki pamuk üretimi hakkında da bilgi veren Atmacaoğlu; “İlimizde 2019 yılı itibariyle yaklaşık 97 bin dekar alanda 51 bin ton kütlü pamuk rekoltesinin elde edilmesi beklenmektedir. Üretim yoğun olarak Merkezefendi, Sarayköy ve Pamukkale İlçeleri’nde yapılmaktadır. Bu yılki pamuk üretim sezonu; iklim koşulları açısından uygun seyretmiş ve ekonomik seviyede verimi etkileyecek önemli bir hastalık ve zararlı epidemisi yaşanmamıştır. Ortalama dekara verim tahmini 520 kilogram civarındadır. Bölgede yaygın olarak ekilen diğer çeşitlerle verim ve kalite özellikleri bakımından mukayese edilerek öne çıkan çeşitlerin ilimizde yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. Özellikle Denizli’nin de içerisinde bulunduğu Ege pamukları ise kalite özellikleri bakımından standart olarak kabul edilmekte, tekstil sektörü tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bu proje kapsamında düzenlenen tarla gününün ülkemiz pamuk sektörüne katkı sağlaması diliyoruz” diye konuştu.

“PAMUK, STRATEJİK BİR ÜRÜN”

Stratejik öneme haiz ürünleri yetiştirmenin önemine dikkat çeken Merkezefendi Kaymakamı Dr.Adem Uslu, pamuk yetiştiriciliğinin tarihsel gelişimi içerisinde stratejik bir ürün olduğunu belirtti. Yerli ve milli tohum geliştirmenin gerekli olduğunu ifade ede Uslu, projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Pamuk Islah ve Genetik Bölümü Başkanı Süleyman Çiçek yeni geliştirilen pamuk çeşitleri SC 2079 ve SC 2009’un ürün verimi, çırçır randımanı, Lif kalitesi, toprak isteği, hastalık ve zararlılara karşı mukavemeti gibi özellikleri konularında bilgiler aktardı. Tarla gününe katılan davetliler, etkinlik sonunda çiftçi Osman Solak’ın pamuk tarlasında inceleme yaptı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER