'YERLİ OTOMOBİL PROJESİ ÇARDAK'TA HAYATA GEÇİRİLMELİ'

'YERLİ OTOMOBİL PROJESİ ÇARDAK'TA HAYATA GEÇİRİLMELİ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 73’üncü Olağan Genel Kurulu’nda ‘yerli otomobil üretimi’ ile ilgili teklif sunmasının ardından iller arasında rekabet başladı. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, programda yerli otomobil üretiminin Çardak’ta yapılmasını istediklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ‘yerli otomobil projesi’ için konsorsiyum düzenlenmiş ve imzalar atılmıştı. 2021 yılında satışa çıkması beklenen yerli otomobilin üretimiyle ilgili Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk teklifte bulunmuş, Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nin yerli otomobil üretimine son derece uygun olduğunu söylemişti. Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Programda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Öztürk; “Sayın Cumhurbaşkanımızın Külliye’de yaptığı açıklama bizleri çok heyecanlandırdı. Heyecanlanmamızın sebebi Çardak’ta bu ortamın oluşmuş olması. Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika yapımları devam ediyor. Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye göstermiş olduğu büyük gayretlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Teşvik kapsamına alındı. 20 yıldır atıl durumda olan Organize Sanayi Bölgesi, 2017 yılında hayat buldu. Fabrikalar teker teker yapılmaya başlandı. Şuan bölgeye 3’üncü fabrika yapılmaktadır. Bir firma otomobilde kullanılan 4-5 filtrenin tamamını yapan ulusal bir firma halinde faaliyetlerini Çardak’ta sürdürüyor. Ayrıca şu anda yatırımın yapılabileceği, devletin elinde olan yaklaşık bin dekar arazi var” dedi.

“BÖLGEMİZİN DE TEKNOLOJİK YATIRIMLARDAN FAYDALANMASI GEREKİYOR”
 Otomobilin tamamı Çardak’ta yapılmasa bile, yapılabilecek kısımlarının ilçede üretilebileceğini belirten Başkan Öztürk; “ Anadolu’da teknolojik yatırımların gelişmesiyle oluşan çağdaşlaşmadan bizim bölgemizin de faydalanması adına önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Talebimde son derece haklı olduğumu düşünüyorum. Bu projenin Çardak’ta hayata geçirilmesi sadece Denizli’ye değil, hinterlandımızdaki diğer iller için de lokomotif görevi görecektir. Ülkemizde yerli otomobille ilgili girişimlere bu kadar yaklaşılmışken yatırımların da eşit şekilde paylaşımı bizi de çok sevindirecektir” diye konuştu.

“GÖÇÜ ENGELLEMEMİZDE ÖNEMLİ BİR FAKTÖR OLACAK”
Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nin 20 senedir atıl durumda olan ciddi bir yatırım bölgesi olduğunu ve bu yatırımın boşa gitmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Öztürk sözlerinin devamında şunları aktardı: “İlçemizdeki, ilimizdeki ve hinterlandımızdaki illerdeki göçlerin önüne geçilmeli. Bu göçün önlenmesindeki en büyük faktörlerden birisi de bu projenin Çardak’ta hayata geçirilmesi olacaktır. Denizli’de nüfusun yüzde 63’ü il merkezinde yaşıyor. Ben bunu geleceğe yönelik kaygı verici bir durum olarak değerlendiriyorum. İlçelerimizde ve mahallelerimizde yaşayan insan sayısı elle sayılabilecek duruma geldi. Herkes çalışmak için il merkezine göç ediyor. Bunun geriye dönüşümü ancak bu şekilde sağlanabilir. Çardak’ta iş alanları olursa istihdam imkanı yaratılmış olur. Bölgenin insanı da tekrar yurduna döner ve özlediğimiz mahalle oluşumu tekrar hayat bulmuş olur.”

PINAR ÇANKAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221