Yerli ve milli solunum cihazında Denizli imzası

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde Biyovent Yoğun Bakım Tipi Mekanik Ventilatör Cihazı tanıtılmıştı. Baykar, Arçelik, Aselsan ve Bıosys  Biyomedikal şirketlerinin çalışmalarıyla 14 gün gibi i kısa sürede ortaya çıkan yerli ve milli solunum cihazında bir de Denizlili Mühendis Cemal Erdoğan’ın imzası var. 

Cemal Erdoğan’ın daha önce bu cihazdan 12 adet ürettiğini belirten baba Cengiz Erdoğan; “Özel hastanelere ve Kırgızistan’a daha önce bu cihazdan yapmıştı. Bu cihazla birlikte bizi gururlandırdı. Denizli adına da gurur verici” dedi.

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi açılışında Baykar, Arçelik, Aselsan ve Bıosys  Biyomedikal şirketleri  tarafından 14 gün gibi kısa sürede hayata geçirilen yerli ve milli solunum cihazı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca tanıtımı yapılmıştı.

Dünyanın birçok ülkesinin de peşinde olduğu yerli solunum cihazında Denizlili bir isminde büyük bir payı bulunuyor. Bısosy Bıyomedikal Genel Müdürü Denizlili Cemal Erdoğan’ın 64 yaşındaki babası Cengiz Erdoğan, oğlu hakkında çok özel açıklamalarda bulundu. Baba Erdoğan; “Solunum cihazı Türk milletine hayırlı olsun.  Cumhurbaşkanı Erdoğan oğluma bu süreçte çok destek oldu. Oğlum bu projeyi sunduğunda takdir gördü. Gereken tüm destekleri oğluma ve ekibine vermişler. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı oğlum gibi tüm mühendislerin yanında oldu.  Üretilen bu cihaz sayesinde insanlar sağlığına kavuşacak. Bu cihaz dünyada ses getirdi ve tüm dünya bu cihazın peşinde. Oğlumun başarılı bir eğitim hayatı vardı. Biz ailesi olarak her zaman onun yanında olduk. Eğitiminin bir bölümünü Denizli’de geçirdi. Üniversite sınavında derece yaptı.  Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı ”şeklinde konuştu.

“DENİZLİ ADINA DA GURUR VERİCİ”

Eğitim hayatı sonrasında oğlunun Bıosys şirketini üç arkadaşıyla kurduğunu belirten baba Erdoğan; “Zaten küçüklüğünden beri ortaya bir şeyler çıkaracağını bize hep hissettirdi. Sürekli teknolojiyle ilgilenirdi. Elektronik aletlere ilgisi çoktu. Sonunda başardı. Çok zor günler geçirdi bu süreçte. İlk olarak bu cihazdan 12 adet üretti. Özel hastanelere ve Kırgızistan’a daha önce bu cihazdan yapmıştı. Bu cihazla birlikte bizi gururlandırdı. Denizli adına da gurur verici. Böyle mühendislere ihtiyacı var bu ülkenin.  Yerli ve milli solunum cihazı vatana ve millete hayırlı olsun ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211