YERLİ VE YÜKSEK VERİMLİ ELEKTRİK MOTORLARI PAÜ'DE TASARLANDI

YERLİ VE YÜKSEK VERİMLİ ELEKTRİK MOTORLARI PAÜ'DE TASARLANDI

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektrik Makineleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Öner ve ekibi tarafından yüzde yüz yerli elektrik motorları tasarlayıp imal etti.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektrik Makineleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Öner, tasarladıkları ve imal ettikleri yüzde yüz yerli elektrik motorları ile ülkemize hem enerji tasarrufu hem de döviz kazancı sağlayacaklarının müjdesini verdi. Günümüz de fosil yakıtlardan elde edilen enerji ile birçok elektrikli cihazları çalıştırabildiklerini, fakat fosil yakıtların tüketiminden kaynaklanan hava kirliliği de bu orantıda sürekli artış göstermekte olduğunu belirten Prof. Dr. Öner, bu bağlamda elde edilen enerjinin en verimli şekilde kullanılması gerekmekte olduğunun altını çizdi. Sanayide kullanılan enerjinin yüzde 70’ini elektrik motorları tüketmekte olduğunu, ülkemizdeki tüketilen enerjinin de yüzde 70’i sanayi tarafından tüketildiğini belirten Prof. Dr. Öner, sanayide bulunan elektrik motorlarının toplam tüketiminin yüzde 49’lar seviyesinde olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin ürettiği enerjinin yarısını sanayideki elektrik motorları tarafından harcanmakta olduğun bilgisini verdi.

“TASARLADIĞIMIZ MOTOR YÜKSEK VERİMLİĞE SAHİPTİR”
Prof. Dr. Yusuf Öner, “Uluslararası verim indekslerine bakıldığında ülkemizde kullanılan motorların neredeyse tamamının verimleri düşük motorlardır. Bu şu anlama gelmektedir. Çok enerji tüketmesine rağmen daha az iş üretmektedir. Bu noktadan yola çıkarak ülkemizin yüksek verimli elektrik motorlarına ihtiyacı olduğu aşikârdır. Yüksek verimli motorlar kullanarak ülke genelinde yüksek miktarlarda enerji tasarrufu sağlanabilir. Uluslararası verim indeksleri şu şekilde sıralanmaktadır. IE1-IE2-IE3-IE4-IE5-ve IE6 verim sınıflarıdır. Ülkemizdeki motorlar genel olarak verimsiz olarak sınıflandırılan IE1 ve IE2 sınıfındaki motorlardır. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Elektrik Makinaları Anabilim Dalı olarak bu konu üzerinde 2000 yılından beri yapılan çalışmalarımız vardır. Bu çalışmalarımız sonucunda şu anda ülkemizde üretimi olmayan IE4 verimlilik sınıfında sanayide kullanılacak bir motor tasarlayarak prototipini geliştirdik. Tasarladığımız ve prototipini gerçekleştirdiğimiz motorumuz literatürde senkronrelüktans motor olarak anılmakta ve yüksek verimliliğe sahiptir. Kendi imkânlarımızla geliştirdiğimiz motorumuzun laboratuvar ortamında yapılan testleri sonucunda IE4 verimlilik sınıfında olduğunu kanıtladık’’ şeklinde konuştu.

“YÜZDE YÜZ YERLİ VE YÜKSEK VERİMLİ ELEKTRİKLİ MOTOR”
Yaptıkları araştırma geliştirmeler sonucunda imal ettikleri ürün hakkında konuşan Prof. Dr. Öner, “Bugün gelinen nokta endüstrinin ve özel sektörün ihtiyacı olan yüzde 100 yerli ve yüksek verimli elektrik motorlarını tasarlayabiliyor ve bunları üretebiliyor seviyeye gelmiş olmamızdır” dedi. Tasarladıkları ve ürettikleri motorlar yüksek verimleri ile ülke ekonomisine yüksek miktarda döviz kazancı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Öner, yurt dışından alınacak yüksek verimli motorlar yerine yüzde 100 yerli tasarım ve imalatımız olan motorlar sayesinde ülkemize hem enerji tasarrufu hem de döviz kazancı sağlayacaklarının altını çizdi.

ALATAY 2017 İÇİN TASARLANAN ÖDÜLLÜ YÜZDE YÜZ YERLİ TEKERLEK İÇİ HUB MOTORU
Prof. Dr. Öner, bir başka çalışmaları olan, Mühendislik Fakültesi bünyesinde bulunan Elektrik Araçlar laboratuvarında geliştirilen ALATAY isimli elektrikli aracımızın da yüzde yüzyerli tekerlek içi hub motoru olduğunu açıkladı. Yine Pamukkale Üniversitesi Elektrik Makineleri Anabilim Dalı’nda tasarlayarak uygulamasını yaptıkları tekerlek içi elektrikli motorun TÜBİTAK 2017 yılı elektromobil yarışlarına katılarak bir önceki yıldaki gibi yüzde 100 yerlilik ödülünü kazandığının bilgisini veren Prof. Dr. Öner, ayrıca bu projenin başında bulunan PAÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Selim Köroğlu ve Yrd. Doç. Dr. Selami Kesler, PAÜ Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erkan Öztürk’ü ayrıca tebrik etti. Prof. Dr. Yusuf Öner, “ALATAY elektrik aracımıza tasarladığımız motorumuz birçok elektrikli araç üretici firma tarafından elektrikli araçlarda sıkça tercih edilen fırçasız doğru akım motorudur. Tasarladığımız motorumuzun gücü 2 kw ve 96 voltluk gerilimle çalışmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan testlerinde yüzde 92 gibi yüksek bir verime sahiptir. ALATAY elektrikli aracımızda bu motorumuzdan iki adet kullanılmıştır. Fırçasız doğru akım motorumuzun sürücüsünü de anabilim dalımız öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Selami Kesler hocamız tarafından tasarlanmış ve yazılımı yapılmıştır. Görüldüğü üzere her türlü yüksek verimli elektrik motoru tasarlaya bilir ve üretebilir seviyeye geldiğimiz gibi ürettiğimiz motorların sürücü ve yazılımlarını da kendi bünyemizde yapabilmekteyiz. Bu bağlamda ülkemiz için yapılacak her türlü projede bulunmak bizi gururlandıracaktır” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER