Yılbaşında alkol yasağı olacak mı?

Yılbaşına sayılı günler kala vatandaşlar, nelerin yasak nelerin yasak olmadığını merak ediyor. Alkol yasağı olacak mı, kuruyemişçiler açık olacak mı gibi sık sorulan soruların cevapları haberimizde...

Yılbaşında alkol yasağı olacak mı?

Yılbaşında Korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu kapsamda vatandaşlar, “Yılbaşında alkol yasağı olacak mı?”, “ Yılbaşında kuruyemişçiler açık olacak mı?” sorularının cevaplarını internet sayfalarında araştırıyorlar.

ALKOL SATIŞI YASAK OLACAK MI?

Türkiye’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde alkol satışının yapıldığı tekel bayiler kapalı oluyor. Öte yandan marketlerde de yasak saatlerinde alkol satışı yasaklanıyor. Bu kapsamda 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında alkol satışının yapılmayacağı öngörülüyor.

KURUYEMİŞÇİLER AÇIK OLACAK MI?

Bir önceki sokağa çıkma kısıtlaması genelgesine göre, kısıtlamanın olduğu günler market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-¬17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilir. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

CANLI MÜZİK YASAK

Vatandaşlar yılbaşında uygulanacak yasakları merak ediyordu. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayımladı. 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında otel ve konaklama tesislerinde kutlama yapılmasına izin verilmeyecek.

Tesisler, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama/eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunamayacak.

Yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde otel ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dahil canlı müzik icra edilmeyecek.

Yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde saat 22.00’den itibaren otellerdeki restoran, lokanta ve diğer salonlarda kayıt dinletilmesi de dahil hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER