Yılbaşında Muğla, Aydın ve Denizli’nin kalbi; DRT TV’de attı

DRT TV’nin geleneksel ‘Yılbaşı Özel’ yayını, bu yıl üç ilden gerçekleştirildi. 31 Aralık Perşembe Günü saat 09.00’da başlayan DRT yılbaşı programı, Denizli, Aydın ve Muğla’dan yapılan canlı yayınlarla akşam saat 19.30’a kadar devam etti.

Yılbaşında Muğla, Aydın ve Denizli’nin kalbi; DRT TV’de attı

DRT TV geleneksel ‘Yılbaşı Özel ’yayınını bu yıl üç ilden gerçekleştirdi. 31 Aralık Perşembe Günü saat 09.00’da başlayan DRT TV yılbaşı programı, canlı yayınlarla akşam saat 19.30’a kadar devam etti. DRT TV’de; Kudret Çelebioğlu ile Ajanda, İbrahim Alayont ile 90+, Cansu Karacık Yazıcı ile Güne Bakış ve İrfan Atasoy ile Haftaya Bakış programları bu yılbaşında yine Aydın, Muğla ve Denizli’den birbirinden özel ve önemli konukları ağırladı. 3 kentin “iş, siyaset ve spor dünyasından” önemli isimleri, DRT Yılbaşı Özel’de 2020 yılını değerlendirdi.

“Daha duyarlı ve sorumlu olacağımız günler yaşanmalı”

Yeni yıldan beklentilerini sıralayan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy; “ 2020 yılı sosyal, ekonomik alanda değişimlere neden oldu. Bizler yerel yönetimlerle birlikte salgınla mücadelede ettik. Umarım 2021 yılında aramıza giren mesafeleri kaldıracağımız bir ortam oluşur. Kadına karşı şiddetle mücadele ettiğimiz bir yıl oldu. Daha duyarlı ve sorumlu olacağımız günler yaşanmalı. Daha huzurlu ve sağlıklı bir yıl diliyorum. Salgınla mücadelede önemli bir noktaya geldi. Normal yaşama dönmeyi hayal ediyorum” dedi.

“Sağlık alanında devrim yaşandı”

Programa katılan ve 2020 yılını değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; “2020 yılına umutlarla başlamıştık. 2020 yılı Denizli yılı ilan edilmişti ve çok büyük projeler vardı. Çok büyük hazırlıklar yapmıştık. Ancak salgın ve depremler ülkemizi derinden etkiledi. Salgınla mücadele Türkiye doğru hareketler yaptı. Kendi solunum cihazımızı ürettik. Türkiye çok şanslı bir ülke. Hastaneler inşa edildi. Hükümet olarak birçok projeyi hayata geçirdik. Sağlık alanında devrim yaşandı” şeklinde konuştu.

“Ekonomik ve hukuk alanında buhran yılı yaşandı”

Yeni yıldan beklentilerini aktaran CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “2020 yılına büyük dileklerle girmiştik. Ancak yılın bitmesi ve olumsuzlukların bitmesi için adeta gün saydık. Hayatını kaybedenler oldu. Ekonomik buhran oluştu. Hukuk alanında buhran oluştu. 2020 yılı zor geçti. Umut ediyorum 2021 yılı geçtiğimiz yılı aratmasın. Kadın cinayetleri yaşandı. İstanbul sözleşmesi uygulanması halinde kadınlar için bir güven ve kazanımdır. Geride bıraktığımız 2020 yılında adeta sorunlarla uğraşıldı” ifadelerini kullandı.

“2021 yılında kültür-sanat ve turizm alanında çalışmalar yapacağız”

Salgın sürecine değinen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “2020 Denizli yılı ile ilgili hayallerimiz vardı. Salgın bizi derinden etkiledi. Bu projeler sonraki yıllara kaldı. Vatandaşa hizmet alanında çalışmalarımıza salgın engel olamadı. Denizli salgına rağmen kazançlı çıkmıştır. Salgının üstesinden gelmek adına tüm kurumlarla işbirliği yaparak vatandaşımız için gece gündüz mücadele ettik. Vatandaşlarımızda kurallara uyarak bizlere destek oldu. Zaman zaman salgın Denizli’de yükselse de birlikte mücadeleyle salgının seyrini aşağıya çektik. 2021 yılında kültür-sanat ve turizm alanında çalışmalar yapacağız. Vatandaşlarımızın bu konuda ihtiyacı olduğunu biliyoruz ” ifade etti.

“2021 yılına yaşam tarzımız değişerek başladık”

2020 yılında Muğla’da yaşanan gelişmeleri aktaran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün; “2020 yılı Muğla’da turizm alanında sıkıntılara yol açtı. Tarım alanında sıkıntı oluştu. İşsizlik arttı. Şehrimizde öğrenci nüfusunun olmaması ekonomik kayıplar meydana getirdi. 2021 yılına yaşam tarzımız değişerek başladık. Çocuklukta oyunumuz olan ‘Tıp’ deyip kendimizi sorgulama ve kendimize gelme durumu oluştu, değerlendirme yılı oldu. Her şey sanal âleme döndü. Alışverişler sanal ortamda işliyor. Liderler değişecek. Salgın ülkeleri olumsuz etkiliyor” ifadeleri kullandı.

“2021 yılında ilk projemiz üst yapı”

Belediye olarak yaptıkları çalışmalardan söz eden Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ; “Bizlerin hedefi insanları mutlu etmek onlar için mücadele ve hizmet vermek. Biz Pamukkale belediyesi olarak dolu dolu hizmet dolu geçirdik. Kazançlıyız. Salgına rağmen büyük mücadele vererek birçok projeyi hayata geçirdik. Meclis toplantımızda bu ortaya çıktı. Tespit ettik. 2021 yılında ilk projemiz üst yapı. Vatandaşlarımızın için ilk gündemimiz bu. İhaleler yapıldı. İki okul için temel atacağız. Kreşler için temel atma törenleri olacak. Aktepe Kültür Merkez’imiz haziran ayında kullanıma açılacak. Vatandaşlarımızın tarlalarına gidebilmeleri için arazi yolları açtık. Bu yolları açmak için araç filomuzu büyüttük. Pamukkale’ye gelen 2,5 milyon turistin kullandığı 1992 yılında yapılmış olan turizm yolunu kısa bir sürede sıcak asfaltla kaplayıp 28 yıl sonra yolu yeniledik. Ayrıca en son 11 yıl önce temizlenen travertenlerin hemen eteğinde yer alan Kocaçukur Gölet’ini tertemiz hale getirdik. Buradan 450 kamyona yakın balçık çıktı” ifadelerini kullandı.

“2020, tamamen mücadele yılı oldu”

2020 yılını değerlendiren Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “Ekibimizle virüsle mücadeleye zaman ayırdık. 2020 yılı tamamen mücadele yılı oldu. Elimizden geleni yapmaya çalıştık yeri geldi yetkimizi aştık. Salgınla mücadelede başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Mühendis bir personelimiz bile maske dağıttı. Esnafımız zor günler geçirdi bu konuda onlara destek verdik. Hala zor durumdalar. Açık olup da memnun olmayan esnafımız var. Eğitim konusunda 7 yaşına kadar inen bir adaletsizlik var. Gücümüz ve bütçemiz yettiğince destek vermeye çalıştık. Tablet dağıtımlarımız oldu. Pazar yeri, kreşler ve düğün salonları projelerimiz yapıldı hala süren projeler yaptı. Prestij projemiz Bilim Merkezi çalışmamız sürüyor. Şemikler Doğal Yaşam Parkı çalışmaları sürüyor” diye konuştu.

“Günde 200 araçla yollardaydık”

Sağlık olmazsa hiçbir şeyin olmadığını gördüğümüz bir yılı geride bıraktıklarını vurgulayan Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk; “Gözlerin görmediği bir salgınla mücadele yılı olduk. Sağlık olmazsa hiçbir şeyin olmadığını gördük. Denizli’de bizler salgının başlamasıyla önlemlerimizi aldık. Ekiplerimiz hep hazırdı. Denizli sınavı geçti. Vaka sayıları arttıkça biz Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’yla görüşmeler oldu. Kendi ilimizin planlarını yaptık. Şuan Denizli hastane olarak rahatız. Günde 200 araçla yollardaydık” şeklinde konuştu.

“Salgına rağmen Babadağ’da üretim sürdü”

Salgınla mücadelenin yaşandığı 2020 yılında Babadağ’da üretimiz devam ettiğini belirten Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı; “Kısıtlamalar yaşandı bu süre zarfında bizler belediye olarak mücadele verirken Babadağlılar üretti üretime devam ettiler. Tekstil alanında vatandaşlarımız atölyesini kapatmadı. Üretimi büyük bir sorumlulukla sürdürdüler. Vefat sayımız çok olmadı çok şükür. Büyük bir sorumlulukla vatandaşımızın yanında olduk. Minibüsçü esnaflarımıza destek verdik. Asgari ücrette de Genel Başkanı’mız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla personelimize 3 bin 100 TL yaptık” şeklinde konuştu.

“2020 yılında Bozkurt’ta kriz belediyeciliği yaptık”

Zor bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik; “2020 yılında yaşamı ayakta tutmaya çalıştık. Zor bir yıldı. Üstesinden geldik. Bozkurt’ta çok acılarla yaşamadık. 2020 yılında Bozkurt’ta kriz belediyeciliği yaptık. Uzun bir müddet Bozkurt’ta sıfır vaka ile geçirdik. Şuan itibari ile de sıfır vakadayız” dedi.

“Gelirlerimizi 5.5 milyon arttırdık”

2020 yılına korona virüsün damga vurduğunu belirten Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek; “ Büyük dersler çıkarıldı. Hem sosyal hem de toplumsal olarak değişimler yaşandı. Honaz’ da krizi fırsata çevirmeye çalıştık. Biz bir yıl öncesine göre gelirlerimizi 5,5 milyon arttırdık. Yatırımlarımız doğru yönde yaptık” şeklinde konuştu. Öte yandan Denizli, Aydın ve Muğla’nın iş, siyaset ve spor dünyasından önemli isimlerde yılbaşı özel programa katılarak 2020 yılını değerlendirdi. Programa bir birinden değerli isimlerde uzaktan bağlantı yaparak katılarak yeni yıl dileklerini iletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER