'YÖNETİM ALIŞKANLIĞIMIZI, HALKIMIZIN DA DESTEĞİNİ ALARAK DEĞİŞTİRDİK'

'YÖNETİM ALIŞKANLIĞIMIZI, HALKIMIZIN DA DESTEĞİNİ ALARAK DEĞİŞTİRDİK'

Anayasa Değişikliği Referandumu’nun yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklamada bulunan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “Yönetim alışkanlığımızı, darbelerle, vesayetlerle, müdahalelerle artık milletin gına getirdiği bir yönetim anlayışını halkımızın da desteğini alarak değiştirdik” dedi.

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu’nun yıldönümünde yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında Başkan Filiz; “Bundan tam bir yıl önce 16 Nisan 2017 tarihinde; Yaptığı projeler ile bir çığır açan ve Türkiye’ye sınıf atlatan AK Parti iktidarımız, yine bir ilke imza atarak şahlanmak için cumhurbaşkanlığı sistemine milletimizin de desteğiyle ‘Evet’ dedi. 16 Nisan ile önü açılan Türkiye bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yönetim alışkanlığımızı, darbelerle, vesayetlerle, müdahalelerle artık milletin gına getirdiği bir yönetim anlayışını halkımızın da desteğini alarak değiştirdik. Meclis-cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi birbirini bir anlamda kontrol eden iki yapı oldu. Eğer Meclis tarafında işler zora sokuluyorsa cumhurbaşkanının inisiyatifi var, eğer cumhurbaşkanı yönetim sistemi olarak hattan çıktıysa o zaman Meclisin inisiyatifi var. Benim dediğim olacak diye bir şey yok, uzlaşı var” dedi. 

“SİSTEME GEÇİŞ İLE ÜLKEMİZ KAZANDI”
“Yeni sistemde Cumhurbaşkanı adayı olmak belli bir siyasi elitin elinden alındı” diyen başkan Filiz şunları söyledi: “Halkın kendisine verildi bu hak. Halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı yeni düzenlemeyle hem halka karşı hem de Meclise karşı cezai sorumluluk taşıyacak.  Artık Reis-i Cumhurun partisi ile ilişiğinin devam etmesi sayesinde ülkenin milli meselelerinde diğer parti temsilcileriyle daha rahat bir şekilde diyalog kurabilecek ve uzlaşma kültürü devlet millet el ele şeklinde tezahür edecektir. Sistemi sürekli tıkanan ve devlet işleyişini kısıtlayan bir sistemden hızlı bir gelişime sevk eden bir sisteme geçiş ile ülkemiz kazandı. 16 Nisan’da yıllarca önümüzü kesen devletimizi zayıflatan bir sistem artık mazide kaldı. Yeni bir çağ açıldı. Aydınlık, özgür ve ilerleyen bir Türkiye var artık. Yeni anayasa ile adaletin dağıtıldığı mahkemelere bağımsızlığının yanında tarafsızlık ilkesi de eklendi.  Milletvekili sayısının artması, demokratik temsilin artması demektir. Avrupa Birliği ortalamasında bir milletvekilin temsil ettiği nüfus 53 bin 764 iken Türkiye’de bu rakam 143 bin 166 idi. Bu sonuç ülkemizde demokratik temsiliyetin kısıtlandığı anlamına gelmekteydi. 16 Nisan Referandumu ile milletvekili sayısı 550 den 600’e çıktı. Milletvekili sayısının 600’e çıkartılması hem demokratik temsiliyeti artıracak, hem de milletvekillerinin kendi seçim bölgelerine daha fazla yoğunlaşma olanağını sağlayacaktır.” 

“GENÇLERİNE ÖZDE GÜVENEN BİR TÜRKİYE’YE YOL ALDIK”
Yapılan anayasal değişiklik ile gençleri kazandıklarının altını çizen Başkan Filiz, “Gençlerine sözde güvenen bir Türkiye’den, gençlerine özde güvenen bir Türkiye’ye yol aldık. Hukuk devletinde herkesin kanun önünde eşit olması ve eşit koşullarda ve aynı mahkemelerde yargılanması adaletin bir gereğidir. Zaman zaman vesayetin bir aracı olan askeri mahkemelerin kaldırılması demokrasi adına atılan en büyük adımlardan birisi oldu. İşte bu sebeplerden dolayı duyarlı milletimiz Türkiye’nin gücünü, ekonomisini, eğitimini, hukuk ve adalet mekanizmalarını güçlendirmek için, Çocuklarımıza, gençlerimize daha güzel bir gelecek bırakabilmek için ‘Evet’ dedi. Artık Sürekli istikrar ve güçlü, tek başına iktidar zamanı. Kısacası Türkiye’nin kazanma zamanı” diye konuştu.

MÜLAYİM CENGİZ​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER