YÖREX’E TAVAS BAKLAVASI DAMGA VURDU

Tavas Belediyesi’nin coğrafi işaretlemesini aldığı; Tavas Baklavası, Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle bu yıl 9'uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na damga vurdu.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle bu yıl 9'uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda Tavas Belediyesi de yerel ürünlerini sergiledi. ANFAŞ Fuar Merkezi’nde gerçekleşen YÖREX'e 72 ilin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de katıldı. 500'e yakın katılımcının yer aldığı YÖREX'te, 252 kurum, 135 oda borsa, 19 kalkınma ajansı yöresel ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Yöresel lezzetlerden el emeği göz nuru eserlere binlerce ürünün sergilendiği fuarda, coğrafi işaret tescili almış yüzlerce ürün de ziyaretçilere sunuldu. Kuzeyden güneye, doğudan batıya Anadolu'nun 12 bin yıllık geçmişinin gün yüzüne çıktığı YÖREX'te, 5 gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlçenin geleneksel ürünlerini tanıtmak istediklerini belirten Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “9. Yöresel Ürünler Fuarı’nda başta Tavas Belediyesi olarak coğrafi işaretlemesini aldığımız Tavas Baklavamızı ülkemizin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ve 500’ün üzerindeki firmaların beğenisine sunduk. Baklavamızın coğrafi işaretlemesini aldığımız gibi baklavanın yapım aşamasında kullanılan malzemelerin tümü Tavas’ta yetiştirilen ürünlerimizdir. Gerek unu olsun gerek cevizi olsun tüm malzemeler, doğal ve organiktir. Baklavamızın tadına bakan bir daha istedi. Bu Tavasımız için büyük kazançtır. Fuarın bize dönüşü umuyorum ki güzel olacak. Birçok sipariş aldık.  Ayrıca bölgemizde yetişen ayva, üzüm, armut ve leblebi olmak üzere bir çok ürünü standımızda sergiledik. Ürün çeşidimizden tadanlar, bölgemizin rakım farkı ve aromasının farklılığını tescillemiş oldular. Birçok firma yetkilisi, oda başkanları, belediye başkanları ve çok sayıda ziyaretçi standımızı ziyaret ederek onlara ürünlerimizi tanıtma ve tattırma imkânı bulduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER