Yörük ve Türkmenler Buldan’da buluştu

Türkiye’nin 126 Yörük ve Türkmen Derneği üyeleri, yöresel kıyafetleri ile gelenek ve göreneklerini tanıttıkları ‘Buldan 4. Yörük ve Türkmen Şöleni’ne katıldı. Etkinlikte birbirinden renkli görüntüler ortaya çıkarken, en çok ilgiyi ise Türklere ait savaş kıyafeti giyip ok, yay ve kılıç kuşanan gençler gördü.   

Buldan’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yörük Türkmen Toyu’nda 126 Yörük ve Türkmen Derneği’nin üyeleri bir araya geldi.

Buldan Yörük Türkmen Derneği öncülüğünde Denizli Büyükşehir Belediyesi, Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi ve Buldan Ziraat Odası’nın desteğiyle Süleymanlı Yayla Gölü kenarında Buldan 4’üncü Yörük ve Türkmen Toyu düzenlendi. Etkinliğe; Türkiye’nin dört bir tarafından 126 Yörük ve Türkmen derneği üyeleri katıldı. Yörük ve Türkmenler kurdukları kıl çadırlarda gelenek ve göreneklerini, şenliğe katılanlara tanıttı. Çadırlarda ziyaretçilere yayık ayran ile pilav ikram edildi. Yöresel kıyafetleriyle etkinliğe katılanlar, beraberlerindeki koyunlar, köpekler, atlar ve develerle renkli görüntüler oluşturdu. Etkinlikte; Yörük ve Türkmen gençleri, Türklerin geçmişte kullandıkları savaş kıyafetlerini giyerek kılıç kuşandı. Etkinliğe katılan Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, etkinlik alanına gelişlerinde kılıç kalkan ekibi tarafından karşılandı. Milletvekili Özkan ise ata binerek vatandaşları selamladı. Geleneksel kıyafetli Yörük ve Türkmen gençleri, kendileriyle fotoğraf çektirmek isteyenlerin ilgi odağı olurken, bazı misafirler süslenen at ve develere binip gezinti yaptı. Etkinlikte yerel sanatçılar saz çalıp türkü söyleyerek katılımcılara eğlenceli bir gün yaşattı. Etkinlikte atlı cirit gösterisi ise nefes kesti.

“BÖLGENİN EN BÜYÜK YÖRÜK TÜRKMEN TOYU”

Buldan Yörük Türkmen Derneği Başkanı Osman Ören, etkinliğe katılımın geçmiş yıllara göre daha fazla olduğunu söyledi. Bölgenin en büyük Yörük Türkmen Toyu’nu düzenlediklerini dile getiren Ören, şunları kaydetti: “Türkiye’nin minyatürünü buraya topladık. Milletimizin tüylerini diken diken etsin diye ‘100. Yıl’ sergisini açtık. Türkiye’nin değişik yerlerinden 126 Yörük ve Türkmen Derneği bu etkinliğe katılım sağladı. Güzide derneklerimizin halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Kültürümüzün birbirinden değerli ses sanatçıları ile atlı cirit oyunu ekipleri vatandaşlarımızla buluştu. Yöresel kıyafetleriyle etkinliğe katılan misafirlerimiz, gelenek ve göreneklerimizi tanıttı.”

“ETKİNLİĞİMİZİ GELECEK YILLARDA DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ”

Vatandaşların etkinliğe olan yoğun ilgisinden memnun olduklarını söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik; “Bu yıl Yörük Türkmen Toyumuzun 4’üncüsünü düzenliyoruz. Binlerce kişiyi Süleymanlı Yayla Gölümüzde ağırlıyoruz. Şenliğimiz çok keyifli geçiyor. İlgiden oldukça memnunuz. İlçemize farklı şehirlerden ve ilçelerden katılım gösteren Yörük ve Türkmen kardeşlerimize çok teşekkür ederim. Yörük kültürünün tanıtıldığı, gençlere anlatıldığı etkinliğimizi gelecek yıllarda daha da geliştirerek sürdürmek istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193