YÖRÜKLER OBALARINI TAVAS'TA KURDU

Tavas Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çağırganlılar Derneği ve Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen 5. Çağırgan Yörük-Türkmen Şenliği kapsamında oba çadırları kuruldu, Yörük göçü canlandırıldı.

Tavas Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çağırganlılar Derneği ve Mahalle Muhtarlığı tarafından 5. Çağırgan Yörük-Türkmen Şenliği düzenlendi. Şenliğe; Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Başlı, Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Çağırgan Muhtarı Ramazan Araycı, Çağırganlılar Derneği Başkanı Hayati Ebeoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şenlik, Yörüklerin hayvanlarını otlattığı ve sulak yeri olan Kelebekli Mevkii’nde başladı. Kurulan çadırlarda Yörük ve Türkmen kültürüne ait eşyalar tanıtıldı. Gelen misafirlere yayık ayran, bulgur pilavı, kuru fasulye ve aşure ikramı yapıldı. Zeybek gösterileri, sipsi dinletileri ve aşıkların atışmasıyla şenlik doruğa çıktı. Ardından keçi sürüleri otlatılarak, temsili koyun kırkımı gerçekleştirildi. Eski usul gelin alma ve gelin başı yapıldı.

“YÖRÜK KÜLTÜRÜMÜZ UNUTULMAMALIDIR”
Şenlikte konuşan Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “Yörük-Türkmen kültürünün tanıtılması ve yaşatılması için belediye olarak her daim destek vermekteyiz. Bölgemiz kültürel zenginliklere sahiptir. Yörük kültürümüz unutulmamalıdır. Bizi biz yapan gelenek ve göreneklerimizi yok olmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden canlandırmak pekiştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için bu tür güzel etkinliklere sahip çıkmalıyız. Bu güzel değerlerimizin gelecek nesillere aktarımıyla genç nesillerimiz kültürüne, değerlerine, kendilerine ve geçmişine saygılı, gurur duyan nesiller olarak yetiştireceklerdir. Destek ve katkılarından dolayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Yörükleri Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.

“GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ YAŞATMALIYIZ”
Çağırgan Muhtarı Ramazan Araycı, “Ara verdiğimiz Yörük Şenliğimize kaldığımız yerden devam diyoruz. Şenliğin devamlılığı konusunda bize her daim yardımcı olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan'a, Tavas Belediye Başkanı Sayın Turhan Veli Akyol'a ve Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan'a çok teşekkür ediyoruz. Bizim için, birlik ve beraberliğimizin devamı ve pekiştirilmesi için bu tür etkinliklerin önemi büyük, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmalıyız” diye konuştu. Şenlik, akşam saatinde sahne alan Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuar Sanatçısı Işıl Koç ve Halk Sanatçısı Fevzi Önder'in eşsiz performansıyla sona erdi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER