'YURTDIŞI, 82'NCİ İL GİBİ SEÇİM BÖLGESİ OLMALI'

'YURTDIŞI, 82'NCİ İL GİBİ SEÇİM BÖLGESİ OLMALI'

Avrupa Ticaret Fuarı olan PSI 2018’e katılmak amacıyla Almanya’nın Düsseldorf kentine giden CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Düsseldorf’taki CHP NRW Birliği’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan CHP NRW Birliği Başkanı Vural; “Almanya'daki 1 milyon 410 bin Türk seçmenin, 541 bin seçmeni bu bölgede yaşıyor ve oy kullanıyor. Yurtdışı, Türkiye'nin ayrı bir iliymiş gibi yani 82’nci il gibi seçim bölgesi olmalı. Kendi milletvekilini çıkarmalı” dedi.

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Avrupa Ticaret Fuarı olan PSI 2018’e katılmak amacıyla Almanya’nın Düsseldorf kentine gitti. Başkan Valıker, fuar öncesinde Düsseldorf’taki CHP NRW Birliği’ni ziyaret etti. CHP NRW Birliği Başkanı İbrahim Vural ile görüşen Varlıker, “Ben kendilerini ‘Adalet Yürüyüşü’ zamanında Almanya'daki etkinlikleri ile basından tanımıştım. Adalet yürüyüşünün amacı ile ilgili Almanca ve Türkçe bildiriler dağıtıp; basına açıklamalarda bulunmuşlardı. Almanya'da çok ses getiren bir eylem yaptılar. Köln'den Düsseldorf'a 53 km'lik yolu, kalabalık partililerle beraber bir günde yürüdüler. Türkiye'de nasıl 7 bölge varsa; Almanya'da da eyaletler var. Bu eyaletler içinde en çok toplam nüfusun olduğu ve en çok Türk'ün yaşadığı bölge North Rhein Westfalen (NRW) yani Kuzey Ren Vestfalya bölgesidir. Düsseldorf, Köln, Dortmund, Duisburg, Essen, Mülheim ve Achen gibi onlarca büyük şehri içine alan bölgedir” dedi.

“BURADAN GELECEK OYLAR, MİLLETVEKİLİ SAYILARINI DEĞİŞTİREBİLİYOR”
Almanya'daki 1 bir 410 bin Türk seçmenin, 541 bini bu bölgede yaşadığını belirten CHP NRW Birliği Başkanı İbrahim Vural; “Bu bölge Türk siyaseti için çok çok önemli. Buradan gelecek oylar milletvekili sayılarını değiştirebiliyor. Burada da AKP'ye giden oyların önemli kısmı bizim bölgemizden çıktı. Burada CHP 3’üncü parti ve oy oranı yüzde 14,8 ve çok düşük. Biz yeni bir birliğiz ve bunu düzeltmek için ve bölgemizde CHP'yi daha yukarılara taşımak için çalışıyoruz” dedi. Bu sebeple çok titiz çalışmalar yürütüyoruz. Çok disiplinli örgütlenme modeli ile şehirlerde temsilcilikler kuruldu. Almanya'da binalarına kendi parti tabelasını asabilen sadece CHP var. Yani Almanya'da kendi adıyla örgütlenen sadece CHP var” diye konuştu.

“YURTDIŞI, 82’NCİ İL GİBİ SEÇİM BÖLGESİ OLMALI”       
Ziyarette taleplerini de sıralayan Başkan Vural, şunları söyledi: “Yurtdışı, Türkiye'nin ayrı bir iliymiş gibi yani 82’nci il gibi seçim bölgesi olmalı. Kendi milletvekilini çıkarmalı. Hesaplarına göre 30 milletvekili çıkarabilecek yurt dışı ve bunun yarıdan fazlası Almanya'dan gelen milletvekilleri olacak. Almanya'da Türk Dili artık unutuluyor ve başkonsolosluklardaki Eğitim Ateşeliği görevini yapmıyor. Onun yerine Din Ateşeliği'ni hep ön plana çıkartıyorlar. 3’üncü kuşak Türkçe'yi bilmiyor. İlk iş ebeveynlere düşüyor ama bunu konsolosluk mutlaka desteklemeli. Türk Hükümeti bu konuya önem vermeli. Din ateşeliğine harcanan para, emek ve zamanın yarısı eğitim ateşeliklerine harcansa bu sorun çözülebilir. İşte biz bunu anlatmaya çalışıyoruz.”

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER