“Yusuf, Hüseyin, Deniz’in mücadelesi sürüyor!”

68 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 47’inci yıl dönümünde Denizli’de de eylem ve etkinliklerle anıldı. Basın açıklaması için Candoğan Parkı önünde toplanan grup, ‘gençlik gelecek, gelecek sosyalizm’, ‘Yusuf, Hüseyin, Deniz’in mücadelesi sürüyor’ sloganları attı.

“Yusuf, Hüseyin, Deniz’in mücadelesi sürüyor!”

68 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 47’inci yıl dönümünde Denizli’de Candoğan Parkı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla anıldı.

CHP Denizli Gençlik Örgütü, Adil Türkiye Ayaklanması, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Toplumsal Özgürlük (TÖP), Emek Partisi (EMEP), Haziran Hareketi, Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Marksist Fikir Topluluğu üyelerinin katıldığı basın açıklamasını grup adına Hilmi Miynat ve Elif Kavili okudu.

Açıklamada; “Anti-emperyalist mücadele veren Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i vatan hainliği ile suçlayanlar bugün bir yandan ‘yerli ve millilik’ vurgusu yaparken diğer yandan fabrikaları ve tarım alanlarını emperyalistlerin hizmetine sunuyor. Üretici, köylü vergi yükü altında ezilirken tarım ülkesi Türkiye'de gıda ithalatı yaygınlaşıyor. Emperyalist ve kapitalist sömürü düzenini reddediyor ve bu düzenden çıkış yolunun örgütlü mücadelede olduğu vurgusuyla gençliği örgütlenmeye çağırıyoruz. Dünya ezilen halklarına savaş, sömürü ve yoksulluktan başka hiçbir şey vermeyen bu emperyalist birliklere ve onların Türkiye temsilcilerine karşı bağımsız ve demokratik Türkiye mücadelesini büyütmek için, Denizlere verdiğimiz sözü tutmak için, demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesini büyütmek için herkesi örgütlenmeye ve sosyalizm mücadelesinde birleşmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından kalabalık, ‘gençlik gelecek, gelecek sosyalizm’, ‘Yusuf, Hüseyin, Deniz’in mücadelesi sürüyor’, ‘kahrolsun Amerikan emperyalizmi’ ve ‘yaşasın devrimci dayanışma’ sloganları attı.

Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER