ZEYBEKCİ; '135 MİLYARLIK YATIRIM YABANCI VE YABANCI ORTAKLI'

ZEYBEKCİ; '135 MİLYARLIK YATIRIM YABANCI VE YABANCI ORTAKLI'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, rutin olarak yıllık ortalama 97 milyar liralık yatırıma teşvik verilirken, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi ile sadece son 6 ayda ilave 135 milyar liralık dev yatırımın desteklendiğini belirterek, "Bu yatırımların tamamı ya doğrudan yabancı yatırım ya da yabancı ortaklıdır" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali  Yıldırım'ın katılımıyla Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Toplantısı'nda detaylı bir sunum yaptı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ortaya koyduğu "dünyanın en  kapsamlı ve etkili" teşvik sisteminin meyvelerinin toplanmaya başlandığını  vurgulayan Zeybekci, "Bugün istihdamın, yatırımın, büyümenin ve gelişmenin adeta  bayram günüdür" diye konuştu. Zeybekci, Türkiye'nin, 2008 global krizinden sonra dünyanın ilk 10,  Avrupa'nın ilk 3 ekonomisinden biri olma hedefine kararlılıkla yöneldiğine işaret  etti. 
 
"EKONOMİNİN GENETİĞİ YATIRIMDIR" 
Türkiye'nin, bir yandan altyapı seferberliği gerçekleştirirken diğer  yandan milli gelirini 850 milyar doların, ihracatını da 160 milyar doların  üzerine çıkarmayı, böylelikle dünyanın 17. büyük ekonomisi olmayı başardığına  dikkati çeken Zeybekci, "Enerji ve ham madde kaynaklarını başkalarının kontrol  ettiği, bilgi, teknoloji, marka, patent haklarının başkasına ait olduğu, tüketim  alışkanlıkları başkaları tarafından belirlenen, dağıtım kanalları başkalarının  kontrolünde ve finans imkanları başkalarının ellerinde olan bir ekonomi  ortamında, Türk mucizesini başarmanın sihirli formülü, milletin kesintisiz  iktidarı ve Cumhurbaşkanımızın yılmak bilmeyen liderliği ve azmiydi" dedi. Zeybekci, bugün 'ekonomi' denilince borsalar, kur, inen çıkan  hisseler, faizler konuşulurken, ekonominin bel kemiğinin aslında yatırımlar  olduğunu vurguladı. Asıl marifetin teknolojiye, insana, tasarıma yatırım  olduğunun altını çizen Zeybekci, "Yatırım, istihdamın, büyümenin, düşen faiz ve  enflasyonun, güçlenen ekonominin genleridir, genetiğidir. Kaplumbağa ancak  kabuğundan kafasını çıkarırsa yol alabilir. İşte o kafayı kabuktan çıkarmanın  ekonomideki karşılığı yatırımlardır, özellikle özel sektör yatırımlarıdır"  dedi.
 
Sanayi devriminden beri, Türkiye'de yüksek ve orta-yüksek teknolojide  yatırımların yeterince yapılamadığını belirten Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Sonuç olarak teknoloji seviyesi yüksek ürünleri, enerji, ham madde ve  ara malını her daim dışarıdan almış ve sonuç olarak cari açık vermişiz. İşte bu  kısır döngüyü kırmak, önemli bir adımın atıldığına şahitlik etmek için buradayız.  Dünya her alanda bir teknoloji devrimi yaşıyor. Bu devrimi kaçırmamak için Proje  Bazlı Teşvik Sistemi, Türkiye'nin global ekonomide etken ve güçlü bir şekilde  'Ben de varım' cevabıdır."
 
"6 AYDA 5 YILLIK İLAVE YOL ALACAĞIZ" 
Bu yatırımların cari açığa yıllık pozitif etkisinin gelecek 2-3 yılda  çok güçlü şekilde hissedileceğini aktaran Zeybekci, "Mevcut teşvik sistemimizle yılda ortalama 2 milyar liralık yüksek  teknoloji yatırımına halihazırda teşvik veriyoruz. Bugün ise Proje Bazlı Teşvik  Sistemi ile ilave olarak 10 milyar liralık yüksek teknolojili yatırımı teşvik  ediyoruz yani mevcut teşvik sistemimize göre yüksek teknolojili üretimde, sadece  6 ayda 5 yıllık ilave yol almış oluyoruz. Yine dış ticaret açığımızın en önemli  bölümünü teşkil eden orta-yüksek teknolojide son 5 yılda yıllık ortalama 9 milyar  liralık yatırıma teşvik vermişiz. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi ile bu  rakama ilave olarak sadece 6 ayda 90 milyar liralık yatırımı teşvik ediyoruz yani  Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan teknolojide 6 aylık bir sürede ilave 10 yıllık  yol alıyoruz. Teşviklerimizin yüzde 10'u yüksek ve orta yüksek teknolojili  yatırımlara ayrılırken, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi'nde teşviklerin yüzde  75'i yüksek ve orta-yüksek teknolojilere tahsis edildi yani muasır medeniyet  yolunda artık 8 kat hızlı koşuyoruz" diye konuştu.
  
Zeybekci, yatırımların tamamının doğrudan yabancı yatırım ya da  yabancı ortaklı olduğunu vurguladı ve, “Türkiye'nin hedefinin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek  olduğunun altını çizen Zeybekci, "Senede 1 milyon 250 bin ilave istihdam yaratma  ihtiyacımız için yüzde 6'nın üzerinde büyümek zorunda olan Türkiye, böylece  ihracatını artıracak, ithalatını düşürecek, dolayısıyla cari açığını istenilen  seviyelere indirecek, yabancı yatırımları artıracak, borçlanmaya ihtiyacını  minimuma indirecektir" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER