ZEYBEKCİ: '2017 YILI SONU İTİBARİYLE DIŞ TİCARET HACMİMİZ 467 MİLYAR DOLAR'

ZEYBEKCİ: '2017 YILI SONU İTİBARİYLE DIŞ TİCARET HACMİMİZ 467 MİLYAR DOLAR'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “1981 yılında bu ülkenin dış ticaret hacmi 4 milyar 500 milyon Dolar’ken 2017 yılı sonu itibariyle Türkiye’nin dış ticaret hacmi 467 milyar Dolar oldu. Bu seneki hedefimiz 500 milyar Dolar’ı aşmak” dedi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu’nun kapanışında konuştu. Zeybekci, Türkiye’nin dış ticaret hacmine ilişkin önemli mesajlar verdi. Kurul üyelerine Ömer Seyfettin’in ‘Pembe İncili Kaftan’ hikayesini anlatarak; “Sizler bizim pembe incili kaftanlı elçilerimizsiniz” ifadelerini kullanan Zeybekci, “Dünyanın her yerinde olmak zorundayız. Gitmediğimiz yer bizim değildir. Olmadığımız yerde söz söyleme hakkımız yoktur. Her yerde sizlerle birlikte olacağız. Hükümet olarak sizlerin önünü açacağız” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ 500 MİLYAR DOLAR’I AŞMAK”
2017 yılı sonu itibariyle ulaşılan dış ticaret hacmine ilişkin açıklama yapan Zeybekci, “1981 yılında bu ülkenin dış ticaret hacmi 4 milyar 500 milyon Dolar’ken 2017 yılı sonu itibariyle Türkiye’nin dış ticaret hacmi 467 milyar Dolar oldu. Bu seneki hedefimiz 500 milyar Dolar’ı aşmak” ifadelerini kullandı.

“BEŞİNCİ DEFA DA TUTTURAMAYACAKLAR”
Dünya Bankası’nın Türkiye’nin 2017 yılı büyüme tahminini revize ettiğini söyleyen Zeybekci, “Dünya Bankası 5’inci defa Türkiye’nin büyümesini revize etti. 2017 yılı Türkiye’nin büyüme öngörüsünü yüzde 6,7 olarak revize etti. Beşinci defa da tutturamayacak, bundan emin olun. 2018 ile ilgili ön görülerini de artı yönlü revize etmek zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.

“NEDENSE BİR HASSASİYET OLUŞUYOR”
Ekonomide spekülatif amaçlı söylemlere kulak verilip gündem oluşturulduğunu dile getiren Zeybekci, “Maalesef şöyle bir sıkıntımız var; bu ülkenin iradesiyle seçilip hükümet etmekte olan ekonomiyi yöneten, fırının başında olan, ateşin önünde olan ekonomi yönetimindekilerin pozitif yönde Türkiye’nin geleceğiyle ilgili söylediği sözlerin nedense dikkate alınmamasıyla ilgili bir heves var” dedi. Zeybekci açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Beş defa tahminde bulunup ta tutturamayanların söylediklerine nedense bir hassasiyet oluşuyor. Çünkü birilerinin işine öyle geliyor. Onların söyledikleriyle Türkiye’de spekülatif hareket yapılabiliyor. Onların söyledikleri biraz kaynatılarak piyasaya sürüldüğü zaman bundan elde edilen dalga boyları ne kadar yüksek olursa, spekülatif amaçlı rant devşirme alanı da o kadar güçlü oluyor. Onun için yapıyorlar ama biz Türkiye’ye inanıyoruz. Bu ülkenin imkanlarını, kaynaklarını ve gücünü biliyoruz.” (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER