ZEYBEKCİ: 'BİR ÜLKENİN MARKA OLABİLMESİ İÇİN TOPYEKUN MARKALAŞMASI GEREKİR'

ZEYBEKCİ: 'BİR ÜLKENİN MARKA OLABİLMESİ İÇİN TOPYEKUN MARKALAŞMASI GEREKİR'

Ankara Marka Festivali’nin açılış töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bir ülkenin marka olabilmesi için topyekun markalaşması gerekir. Yollarıyla, caddeleriyle, parklarıyla, okullarıyla, fabrikalarıyla, dernekleriyle, siyasetiyle, demokrasisiyle, insan haklarıyla, medeniyetiyle her alanda önce marka olmanız lazım ki markalar üretebilesiniz” dedi. 

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Ankara Marka Festivali (AMF), Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı açılış töreniyle başladı. Törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yüce, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.  İş, kültür, sanat ve spor dünyasından 190’ı aşkın konuşmacının yer alacağı festival, üç gün sürecek. Açılış töreninde konuşma yapan Bakan Zeybekci, hayatını kaybeden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi. Türkiye’nin milli gelirinin yaklaşık 880 milyar dolar olduğunu vurgulayan Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Bu bizim 2016 yılındaki 80 milyon vatandaşımızla elde ettiğimiz milli gelirimiz. Küçümsenecek bir şey değil, alkışlanacak bir rakamdır. 880 milyar dolar aynı zamanda dünyada 10 önemli markanın sadece marka değeridir. Dünyada bugün üretmek bir marifet değil, dünyanın bütün coğrafyalarında artık her alanda üretim var. Artık üretmek değil, farklı üretmek önemli, marka. Türkiye olarak biz bir süreci tamamladık. Bugün 450 milyar dolarlık dış ticaret hacmine geldik. Marifet üretmek değil, marifet patentine, lisansına, markasına sahip olmaktır. Dünya, bilgi ve teknolojiyi üretenler ve tüketenler diye ikiye ayrılıyor. Türkiye olarak ya bilgi ve teknolojiyi üreten bir ülke olacağız ya da diğerleri gibi bilgi ve teknolojiyi tüketen ülkeler sınıfında olacağız. Bilgi ve teknolojiyi tüketen ülkeler sınıfında olduğumuz zaman muasır medeniyet yolculuğunda istediğimiz yere varmamız mümkün değildir.” Bir ülkenin marka olabilmesi için topyekun markalaşması gerektiğini söyleyen Zeybekci, “Yollarıyla, caddeleriyle, parklarıyla, okullarıyla, fabrikalarıyla, dernekleriyle, siyasetiyle, demokrasisiyle, insan haklarıyla, medeniyetiyle her alanda önce marka olmanız lazım ki markalar üretebilesiniz. Bizim marka olduğumuz alanlar var. Mesela dizi filmlerde dünyada 2. sıradayız. Yaklaşık olarak 500-600 milyon insan Türk dizi ve filmlerini izliyor. En çok popüler olan Muhteşem Yüzyıl” diye konuştu.


Türkiye’nin, 15 Temmuz işgal girişimi nedeniyle 2016 yılının üçüncü çeyreğinde eksi büyüdüğünü ancak son çeyrekte tekrar büyümeye başladığını hatırlatan Zeybekci, ihracatın 16 aydır kesintisiz bir şekilde artış gösterdiğini kaydetti. Ar-Ge’ye ayrılan payı 10 yılda 8 kat artırdıklarını kaydeden Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği desteklerin üçte birinin de marka ve patente ayrıldığını vurguladı.

BAKAN ZEYBEKCİ ‘BELGEMATİK’ CİHAZINI İNCELEDİ
Açılış konuşmalarının ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ATO Başkanı Gürsel Baran, festival kapsamında düzenlenen fuarın açılış kurdelesini kesti. Zeybekci, Çiftçi, Hisarcıklıoğlu ve Baran daha sonra ATO standını ziyaret ederek, ATO’nun dijitalleşme çalışmaları kapsamında ürettiği, banka ATM’leri benzeri “BELGEMATİK” cihazını inceledi. ATO Başkanı Baran, BELGEMATİK cihazından kredi kartı ile şirketinin elektronik imzalı olarak oda sicil kayıt sureti belgesini aldı. Heyet daha sonra stantları gezdi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221