ZEYBEKCİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA BİRLİKTE VATİKAN'DA

ZEYBEKCİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA BİRLİKTE VATİKAN'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus'la görüşmek üzere Vatikan'a gitti. 59 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Vatikan'a yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyan ziyarete; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus'la görüşmek üzere önce Vatikan'a gitti. Ardından da İtalya’nın başkenti Roma’da bir dizi temaslarda bulundu. 59 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Vatikan'a yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyan ziyarette; eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

KARŞILIKLI GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU
Vatikan’daki gelenek doğrultusunda Apostolik Kütüphene’de gerçekleşen baş başa görüşmede, Kudüs, mülteciler, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler, terör, farklı dinlerin mensupları arasındaki ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Francis, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından kutsal addedilen Kudüs’ün BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladılar. Görüşmede, ABD Yönetimi’ne Kudüs’le ilgili kararın sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusunda verdiği mesajlarından dolayı Papa’ya teşekkür etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SURİYE’DEKİ OPERASYON HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞTI
Papa Francis da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kudüs meselesiyle ilgili çabalarından ve mültecilere yönelik yardımlardan dolayı takdirlerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında Suriye’de yaptığı operasyonlar hakkında da bilgi paylaşımında bulundu. Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinilen görüşmede, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu da vurgulandı. Bu çerçevede İslam’ı, terörle özdeşleştirmeye yönelik kışkırtıcı söylemlerden uzak durulması gerektiği belirtildi. Türkiye’de Katolikler dahil farklı inançlara mensup herkesin barış içerisinde bir arada yaşamalarına önem verdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iradeyi somut olarak ortaya koyma adına son dönemde 14 kilise ve bir sinagogu onardıklarına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Francis, bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesi, yaşanan insani dramlara seyirci kalınmaması için uluslararası toplumu harekete geçirmesi hususlarında ortak adımlar atmanın mümkün olduğuna da işaret ettikleri görüşmede, gelecekte de temaslarını sürdürme konusunda mutabık kaldılar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KARDİNAL PİETRO PAROLİN’İ KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa’yla görüşme akabinde, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet daha sonra Vatikan’daki ünlü Aziz Petrus Bazilikası’nı ziyaret etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI MATTARELLA İLE BULUŞTU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan'ın Roma temasları sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

İTALYAN İŞADAMLARIYLA BULUŞTULAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Roma'da önde gelen İtalyan şirketlerinin yöneticileri ile yemekli toplantıda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte toplantıya katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi: “İtalya’nın başkenti Roma’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldik. Türkiye’nin güvenli ve fırsatlarla dolu yatırım ortamını anlattık.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YURDA DÖNDÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TUR" saat 02.00'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Erdoğan'ı karşılayan isimlerin arasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ve diğer yetkililer yer aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER