ZEYBEKCİ, CUMHURBAŞKANI İLE RUSYA, KATAR VE KUVEYT TURUNA ÇIKTI

ZEYBEKCİ, CUMHURBAŞKANI İLE RUSYA, KATAR VE KUVEYT TURUNA ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan yurt dışı resmî ziyaretleri için yola çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyetinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yer aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan yurt dışı resmî ziyaretleri için yola çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden heyette; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yer aldı.

“50 TIR'LIK YARDIM KONVOYU, HABUR'DAN GİRİŞ YAPTI”
Erdoğan ve beraberindeki heyetin ilk durağı olan Rusya Federasyonu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Rusya'ya hareketi öncesinde basın açıklaması yaptı. Kuzey Irak'ta meydana gelen depreme ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Kuzey Irak'ta meydana gelen depremden dolayı başta bölgedeki kardeşlerimiz olmak üzere tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevk ettik. AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz şu anda arama kurtarma çalışmalarına destek oluyorlar. AFAD ve Kızılay'ın koordinasyonunda 50 TIR'lık yardım konvoyu Habur'dan Irak'a şu anda girişi yapmış bulunuyor.  İlaç, battaniye, çadır gibi acil ihtiyaçlar noktasında gereken her türlü desteği veriyor vermeye devam edeceğiz. Türkiye bu tür zamanlarda her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yer almıştır. Tüm kurumlarımıza yaraların sarılması konusunda gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz can kayıplarının daha da artmaması istikametindedir" diye konuştu.

ERDOĞAN; “SURİYE'DE SİYASİ BİR ÇÖZÜM OLMASINDA MUTABIKIZ”
Heyetin ziyaretlerinin ilk durağı Rusya Federasyonu oldu.  Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetine icabet etmekle bir nevi iade-i ziyaret niteliğinde oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi Kenti’nde Rusya Devlet Vladimir Putin ile bir araya geldi. İkili görüşme ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, ikili ilişkilere değinerek, "Bu yıl içerisinde Rusya'yı üç kez ziyaret ettik. İlişkilerimizin derinleştirilmesi konusunda Sayın Putin'le mutabık kaldık. Gerek yüz yüze, gerek telefon diplomasisi devam ediyor. Üst düzey işbirliğinin 7. toplantısının hazırlıklarına da başladık. Siyasi diyaloğumuza paralel olarak ekonomik ilişkiler de yükseliş seyrine girmiş oluyor. Mart ayında ziyaret sayısında tarım ürünlerinin Rusya'ya girmesi konusunda Putin'in verdiği müjdeler bizi memnun etmişti. İkili ekonomik işbirliğinin önündeki tüm engellerin kaldırılması konusunda yoğun çalışmamıza devam ettik. Karma ekonomi toplantısı geçen ay Kazan'da düzenlendi. Domates, nar, patlıcan gibi ürünlerin Rus pazarına alınma kararını memnuniyetle karşıladık. İstiyoruz ki son kısıtlamaları da kaldıralım. İkili ticaret hacmimiz geçen yılki döneme göre 15 milyar doları aştı. 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefe ulaşmak için iş adamlarının önünde olmak üzere vize engelini kaldırmak gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor" dedi.

 "PUTİN'LE BU ADIMI BİRLİKTE ATALIM İSTİYORUZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Akıma ve Akkuyu Nükleer Santrali’nde iş birliğimiz kendi mecrasında ilerliyor. Onun da değerlendirmesini yaptık. Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine önem veriyoruz. Türk Akımı'nın Rusya kısmındaki döşeme işlemlerinin tamamlandığını söylemek istiyoruz. Akkuyu Nükleer Santrali beton dökme törenini de önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Putin'le bu adımı birlikte atalım istiyoruz" diye konuştu.

"4 MİLYONU AŞKIN RUS TURİST ÜLKEMİZİ ZİYARET ETTİ"
Erdoğan, "Rusya ile kültür turizmi alanındaki ilişkilerimizi ileri seviyeye taşımak istiyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında 4 milyonu aşkın Rus turist ülkemizi ziyaret etti. 2019 yılında karşılıklı düzenlenecek turizm yılı çabalarımız karşısında önemli dönüm noktası olacaktır" dedi.

"SURİYE'DE SİYASİ BİR ÇÖZÜM OLMASINDA MUTABIKIZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel ve uluslararası konularla ilgili de, "Bölgesel ve uluslararası konuları da ele alma fırsatı oldu. Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdik. Buna bağlı olarak Astana görüşmelerine önemli katkılar yaptık. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanacak çözüme ulaştığımıza mutabıkız. Putin ile Trump arasında yapılan ortak açıklamayı önemsiyoruz. Netice olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin ileri seviyeye gelmesinden mutluluk duyarız. Savunma sanayiinde atacağımız adımları önemsiyorum" dedi. 

“ROSATAM ŞİRKETİ EN KISA ZAMANDA ÇALIŞMALARA BAŞLAYABİLİR"
Rusya Devlet Başkanı Putin'in ortak açıklamasından satır başları şöyle: "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin artık tümüyle eski haline döndüğünü söyleyebiliriz. Sayın Erdoğan ile vardığımız anlaşma gereği Türkiye'den tarım ürün ithali tekrar başladı. Kalan sınırlamaların kaldırılmasını da bugün ele aldık. Enerji alanındaki stratejik birliğimizin önemli konularını ilgili bakanlarla değerlendirdik. Türk Akımı projesinden bahsetmek gerekir. Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulması için Rosatam Şirketi en kısa zamanda çalışmalara başlayabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İran'ın lideriyle yapmış olduğum görüşmelerle ilgili bilgi verdim. Bu bağlamda Astana sürecinin garantörleri olarak Rusya, Türkiye ve İran olmak üzere çalışmaların başarıyla devam ettiğini ve devam edeceğini söylemek istiyorum.”

İKİNCİ DURAK KUVEYT OLDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekilerin, resmî ziyaretlerinin ikinci durağı olan Kuveyt’e ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda; Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Al Khaled Al Sabah, Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Gassan ez-Zevavi, Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçisi Ayşe Hilal Sayan Koytak ve diğer yetkiler tarafından karşılandı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER