ZEYBEKCİ 'O GÜN, TÜRK DEMOKRASİSİ İDAM EDİLDİ'

ZEYBEKCİ 'O GÜN, TÜRK DEMOKRASİSİ İDAM EDİLDİ'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, rahmetli Başbakan AdnanMenderes’in idam edilişinin 55. yıl dönümünde açıklama yaptı. Bakan Zeybekcimesajında “17 Eylül 1961, tarihe kara bir leke olarak geçti” dedi.

Merhum Başbakan Adnan Menderes’i idam edilmesinin55.yıldönümünde yayınladığı mesajla rahmet ve minnetle yad eden Ekonomi BakanıNihat Zeybekci, “O gün, Türk demokrasisi idam edildi” dedi.

Bakan Zeybekci mesajında “Türkiye'nin geleceğine katkı koyanönemli mihenk taşlarından biri olarak anılan rahmetli Adnan Menderes'in şehitedildiği 17 Eylül 1961, tarihe kara bir leke olarak geçti. O gün, Menderes ilearkadaşları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu değil Türk demokrasisi idamedildi. O zamanki hain zihniyet, daha sonra da defalarca aynı şeyi denedi. Enson 15 temmuzda milletin iradesine ipotek koymayı denedi ve hiç ummadığı birşekilde halkın sillesini yedi. Millet, kendine hizmet eden vatan evlatlarınıartık hainlere vermeyeceğini canını hiçe sayarak tüm dünyaya gösterdi.Milletine ve devletine düşman olanların cezasını da yine kendi elleriyle verdi.Allah (cc), demokrasi şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin. Ülkemizdegörevi başında şehit edilen tek Başbakan Menderes ile arkadaşları, demokrasişehitleri olarak tarihe geçerken, onları katledenler ise hep lanetle anılan,toplumda adı bile hatırlanmayan birer ucube olarak tarihin çöplüğünde yerinialdı. 1961 Anayasası'nın referandum sürecinde hayır oyu yönünde propagandayapmak serbest olmadığı halde, yeni anayasanın çoğunluk tarafından reddedildiği11 ilden biri Denizli idi. Şehrimiz, o gün de, 15 Temmuz 2016'da da üzerinedüşeni layıkıyla yerine getirmekle tarihi bir onurun sahibidir. Bu vesileylebir kez daha demokrasi şehitlerimizi rahmetle anarken, aziz hemşehrilerime deşükranlarımı sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER