Zeybekci; “Türk ekonomisi derinlik kazandı”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen ‘Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’na katılan Son Ekonomi Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “Türkiye her türlü provokasyonu, spekülasyonu ve saldırıya rağmen ekonomik anlamda ne kadar güçlü olduğunu bütün stres testlerini geçerek ispat etti. Türk ekonomisi derinlik kazandı” dedi.

Zeybekci; “Türk ekonomisi derinlik kazandı”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen ‘Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın, ilki İzmir Swiss Otel Büyük Efes’te yapıldı. Toplantıya; Son Ekonomi Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON Genel Başkan Yardımcısı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Gökhan Yavuzer, İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü, Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Sefer Şener ve iş adamları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, her ay bir şubelerinde ASKON aylık ekonomi raporunu aktaracaklarını ifade ederek, 2018 ve 2019 yılı ekonomik görünüm ışığında ekonomik raporunu paylaştı. Toplantıda konuşan Son Ekonomi Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Nihat Zeybekci, ASKON’un aylık ekonomi değerlendirme toplantılarının devamında başarılı ve faydalı olduğunu kaydederek, genel ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRK EKONOMİSİ BÜTÜN STRES TESTLERİNİ GEÇTİ”

Türk ekonomisinin gezi olayları, 17-25 Aralık, hendek, çukur terörü, 15 Temmuz gibi birçok badireden geçtiğine dikkat çeken Zeybekci, “Türkiye her türlü provokasyonu, spekülasyonu ve saldırıya rağmen ekonomik anlamda ne kadar güçlü olduğunu bütün stres testlerini geçerek ispat etti. Türk ekonomisi derinlik kazandı. 2001’deki Türkiye ihracatı 35 milyar dolar seviyesindeydi, bugün hizmet ile beraber 220 milyar Dolar seviyesindedir. Türkiye olarak, Türkiye ekonomisi artık sığ bir denizde değiliz, artık okyanus haline gelmiş. Son 15 yılda reel sektör derinliğine kavuşmuş bir Türkiye ekonomisinden bahsediyoruz. Hep söylerim; ‘Devletin malı olmaz, devletin parası olmaz, binası olmaz, arabası, memuru olmaz. Her şey millete aittir.’ Devletin ekonomik derinliğinin kamu ağrılığının çok olması, ekonomik olarak esnekliğin kaybedilmesine, dirençliliğimizin düşük olmasına sebep olur. Ama reel sektör elindeki ekonomik gücümüzle insanlar kendi malını, ekonomisini, ticaretini sonuna kadar savunur. Bizim stres testlerindeki en önemli dirençlerimiz esnafıyla, KOBİ’leriyle reel sektörün getirdiği dirençlerdir. Bu testler ve dirençlerden geçti Türkiye” dedi.

“2019 BÜYÜMESİNİN TAHMİNLERİMİN ÜZERİNDE GELECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUM”

‘Seçim sonrasında ekonominin daha da kötüye gideceği’ söylemlerine de değinen Zeybekci, “31 Mart seçimleriyle ilgili aynı mihraklar, aynı ağızlardan ‘31 Mart’tan sonra ne olacakmış’ muhabbet bu. Ekonomi, siyasetin, toplum biliminin kurallarına göre eğer birazcık bilgin varsa, her ne kadar ne dersen de seçim sırasında bazı bütçe disiplinlerinden, istediğin kadar büyük etkinliği sağlayamazsın, dileğin kadar kuralları uygulayamazsın. Hükümetimizin mali, para politikaları anlamında tebrik ediyorum. Şu anda sıkılık ve sağlamlıkla duruyorlar ve çok da başarılılar. Bu başarı artacak ve kamu borçlanma ihtiyacı düşecek. Diğer taraftan da bütçe gelirleri tarafında artı yönde gelişme olacak. Böyle bir durumda spekülatif amaçlı kullanılan döviz rahatlar, faiz rahatlar, tarım da çok önemli bir afet olmaz ise toplam tarımsal üretimde önemli bir artışı göreceğiz. Bu artış ithalatımızla ilgili talebi düşürecek. Bu düşüklük dövize olan talepte düşmeye sebep olacak. Enflasyonda faizlerde düşecek. Rahatlamayı Nisan’dan sonra Haziran, Temmuz gibi göreceğiz. Eylül’de hareketlenme ile ilgili çok net sonuçlar göreceğiz. Onun için 2019 büyümesini, tahminlerimin 1 puan daha üzerinde geleceğini, beklentilerden daha iyi olacağını öngörüyorum” diye konuştu.

“UYUTTUK İZMİR’İ, ŞİMDİ ÖPECEĞİZ, UYANDIRACAĞIZ’ DİYOR”

Türkiye’nin gelişirken İzmir’in bu noktada nerede olacağına işaret eden Zeybekci, “Türkiye önemli rol yerine getirirken, İzmir şuan ki hali ile ne yapabilir. ‘Koskoca İzmir çöpünü dağlara atmıyordur’ diyorlar ama atıyor. Böyle giderse 21. yy dünyasında ne hallerde oluruz. İzmir yağmur suyunu kanalizasyona verdiği için arıtması olmayan bir şehirdir. İzmir trafikle ilgili en zor şehirlerdendir. Hava kirliliği, spor alanları, turizm gibi birçok sektörüyle ilgili sıkıntılı şehirlerden biridir. İzmir maalesef son 20 yılını uyuyarak geçirdi. Kendileri söyledi, ‘Uyuttuk İzmir’i, şimdi öpeceğiz, uyandıracağız, sonra ayağa kaldıracağım ’diyor” dedi. Zeybekci, İzmir’in patinaj bile yapmadığını geriye doğru kaydığını vurgulayarak, İzmir’in kendi sorunlarını çözmesini, 21. yüzyıla hazırlanması gerektiğini ifade ederek, ”İnşallah 31 Mart’ta o gece o zeybek oynanacak” dedi.

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211