ZEYBEKCİ 'TÜRKİYE; ALTIN TİCARETİNDE BİR DÜNYA MERKEZİ HALİNE GELİYOR'

ZEYBEKCİ 'TÜRKİYE; ALTIN TİCARETİNDE BİR DÜNYA MERKEZİ HALİNE GELİYOR'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu’nda yayınlanan ‘Neler Oluyor?’ programında Şirin Payzın’ın konuğu oldu. Seçim öncesinde ekonomideki son durumun değerlendirildiği programda konuşan Bakan Zeybekci, Zayıf Türk Lirası’nın ithalatçıyı zayıf bırakmayacağını söyledi. Bakan Zeybekci; “Onunla ilgili fiyatlar yukarı çıkar, Türkiye’de ithal ürünlerin fiyatları artar, maliyetleri artar. Bununda enflasyona etkisi olur, kur etkisi olur. Toplamda bunun fiyatları maliyetleri yukarı çeken bir realitesi var. Enflasyonu yukarı çeken bir katkısı var. Diğer taraftan ithalatçı bunu 100 TL ürünü, şimdi 120 TL ithal etmeye başladıysa; bunu fiyatlara yansıtır. Toplamda fiyat olarak vatandaşa yansır. Dolayısıyla bunun vatandaşa zararı olur. Yani toplamda Türkiye’de fiyatlara zarar olur. Bunu Türkiye’de ihracatın ithalatı karşılamada oranı ile ilgili yüzde 87 oranındayız. Türkiye’de 100 TL ithalata karşılık 87 Liralık ihracat yapıyoruz. 13 dolar civarında bir açığımız var. İthalatın bu şekilde geçen sene ve şuan da ihracatımız yüzde 10,4 artarken; 12 aylık seviyede bizim yılbaşında yılın ilk 4 aylık periyotta ithalatımız yüzde 20 oranında arttı. Bunun sebebi de geçen seneki aynı dönemdeki enerji ve hammadde fiyatlarındaki düşüklüğün, bu sene yüksek hale gelmesinden kaynaklanıyor. Şu andaki bizim ithalatımızın toplam yüzde 83’lük kısmı, hammadde ara malı. Yani kullanım malzemesi ithalatı. Bunun içindeki yüzde 40’lık kısmı enerji ve ham madde ithalatıdır. Buradaki bir fiyat oynaklığı, dünya piyasalarındaki oynak farkı doğrudan bizi etkiliyor. Ama göreceksiniz Nisan ayından itibaren Mayıs ayında da bunu yaşayacağız. Haziran ayında yaşayacağız. Bu dış ticaretteki ithalatın yüksek seyri azalacak. Altın ithalatımız ilk 4 ayda yüzde 54 oranında arttı” dedi.

“TÜRKİYE ALTIN TİCARETİNDE DE MERKEZ HALİNE GELİYOR”

“Türkiye altın ticaretinde de merkez haline geliyor” diyen Bakan Zeybekci; şöyle devam etti: “Bütün doğruları hep beraber bilelim. Neden kaynaklanıyor körfez ülkelerinde Suudi Arabistan’da Birleşik Arap Emirlikleri’nde Katar’da Bahreyn’de altın ticaretine vergi konuldu? Orası çok farklı… Oralar, alımda ve satımda altın ticaret merkeziydi. Yüzde 5’lik bir vergi konuldu. Türkiye’de altın ticaretinde sıfır vergi var. Bu tarihten beri böyleydi ve böyle devam edecekti. Burada Türkiye’ye doğru yoğun bir yönelim var. Yani biz bölgede, coğrafyamızda bir altın ticareti merkezi haline getirmek istiyoruz. Şu andaki ithalatın yakın bir gelecekte çok yoğun bir şekilde ihracata yansıdığını göreceğiz. Diğer taraftan Türkiye’nin geçtiğimiz dönemle ilgili Merkez Bankası altın rezervleri artması gerekse; Türkiye’de katılım bankaların altın stoklarının artırmakla ilgili yönelimlerin olması, Türkiye’nin altın ithalatı diğer ithalat olarak göstererek ithalat rakamlarımızı yüksek olmasını ithalattır. Dışarıya döviz verdik; karşılığında altın aldık. Elde derhal değere çevirebilecek. Ödeme aracı olarak kullanabilmek için altınımız var. İlk 4 ayda yüzde 54 oranında arttı. Gönül istiyor ki ithalatımız ihracatımızdan daha az artsın o da gelecek. Yüzde 87 ihracatımızın ithalatı karşılama oranı hedefimiz; yüzde 90 biz bunun yaklaşık 1-2 sene içinde yüzde 90 seviyesine asıl hedefimize yüzde yüz ihracatımızın ithalatımızın karşılama oranı gelmek istiyoruz.”

“40 MİLYON TURİST SAYISINDA ULAŞACAĞIZ”
Nevruz döneminde Van’a gelen İranlı sayısının 130 bin civarında olduğunu belirten Bakan Zeybekci; “Aslında çok önemli bir ekonomi. O civardaki iç ticareti ve turizmi de çok önemli etkiliyor. Bu sene şu an itibari ile Türkiye’de Turizm rezervasyonu yaklaşık olarak yüzde 40 üzerinde artıyor. Yıllık yılsonu itibarı ile tarihi zirvelerimiz olan 40 milyon turist sayısında ulaşacağız. 30 milyar dolarlık turizm gelirlerine üzerine ulaşacağız. Ekonomide realite orta teknoloji orta ileri teknoloji bölümlerini tam doldurmadan ileri teknoloji üreten bir ülke haline gelmeniz oldukça zor. Turizmde belirli bir aşamaya geçmeden yüksek katma değerli turizm bölümüne geçmek konusunda turist bölümüne geçmek konusunda da aynı açmaza sahipsiniz. Peki biz hükümet olarak ne yapıyoruz? Her sene yaklaşık olarak 1 milyonun üzerinde insan, sağlık turizmi için Türkiye’ye gelmeye başladı. Artık insanlar Türkiye’ye tedavi olmaya geliyor. Gerek normal hastalıklar sebebiyle gerekirse estetik ya da kozmatik tedavilerle ilgili Türkiye artık golf ve spor turizm merkezi haline gelmeye başladı” dedi.

“ÇUKUR TERÖRÜ DİYE BİR TERÖR BAŞLATILMIŞ”
2016 yılında başarısız darbe girişimi yaşandığını hatırlatan Bakan Zeybekci; şunları aktardı: “2016 bu ülkede işgal girişimi oldu. 2015 bakarsanız bu ülkenin bir bölgesinde ‘çukur terörü’ diye bir terör başlatılmış. Bakarsanız gerek Irak, gerek Suriye’deki terör sarmalı… 2018 inşallah turizm tekrar o basamağı geçti. Artık bundan sonra katma değere doğru geçtiğimiz bir turizm yaşayacağız. Hükümetimizin yeni dönemdeki bunun çalışmaları bitti. Dünya yaşlanıyor. Türkiye’de ortalama yaşı 31,7 biz daha 3-4 sene önce 29’larda hızlı bir şekilde yaşlanıyoruz. Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde bu 50 doğru geliyor. Bu ülkelerin en büyük sosyal güvenlik problemleri yaşlı bakım maliyetleri ile ilgili. Türkiye’de yaşlı bakım turizm ile ilgili vereceğimiz desteğimiz de olacak. Türkiye farklı bir noktaya doğru gidecek.”

“ARZI ARTTIRMAMIZ LAZIM”
Enflasyonun Türkiye’nin en önemli mücadele etmesi gereken rahatsızlıklarından olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci; “Bu güne kadar bize öğretilen enflasyon nedir? Enflasyon; talebin azdan daha fazla olması 10 birimlik bir arz üretim varken; 12 birimlik bir talebin olması demektir. 12 birim ürün talep eden insanların daha yüksek parayı ödemeye razı olması ve fiyatları yukarı çekmesinden kaynaklanır. Burada bize öğretilen şimdiye kadar ‘efendim ne yapmak lazım talebi çekmek lazım?’ Dolayısıyla piyasada faizleri yükselterek paranın tüketimden çıkıp faize gitmesi, daha doğrusu tasarrufları yönelmesi, bankacılık sisteminin içine girmesi bankacılık sistemi içinde bunu üretime dönmesidir. Elimizde şöyle bir açmaz var; faizleri yükselttiğin zaman bu yükseltiniz faizlerin bankacılık sistemi içinden üretime, yatırıma, reel sektöre gitmesi gerçekçi mi? Değil… Gitmiyor, gidemiyor. Çünkü çok yüksek faiz oranı var. Bu faiz oranlarıyla Türkiye'de Enflasyonun yüzde 10’lar seviyesinde bulunduğu bir ortamda 16-17’lik bir kredi ve hatta yükseklerini de olduğu bir ortamda insanlar faiz oranları ile yatırım üretim yapmaz. Üretim yapsa bile, bunu stoklamaz tutsa toplasa bile, toptancı bulup perakendeciye gönderirken; perakendeci toplamaz. Talep ile ilgili en ufak bir oynamanın olması, perakendeci toptancıda; stok yok, üreticisi stok yapmamış, yönetici doğrudan bunu üretim tepki olarak aldığında üretim maliyeti daha doğrusu enflasyonda bir artış olur. Enflasyonda mücadelede talebi aşağıya çekmekte. O kontrol edilmez ithalatı artıran fiyatları yukarı doğru çeken bölümle ilgili mücadelede yapacağız. Tabii ki o ayrı mesele ama arzı arttırmamız lazım. 12'lik talebinin Karşısında biz 13 lük arz koymamız lazım ki fiyatlar üzerinde bir baskı oluştursun. Bunu yaparsak ancak Türkiye'de enflasyon kalıcı bir şekilde mücadele ederiz” diye konuştu. 


“TÜRKİYE’DE ENFLASYONLA İLGİLİ MÜCADELE ZATEN SÜREN BİR SÜREÇ”
Üretimi artırmak için nelerin yapılması gerektiğini de söyleyen Bakan Zeybekci; “Üreticiye, yatırımcıya; yatırım yapılabilir maliyetli para sunmam lazım, para vermem lazım. Şuanda Türkiye’de bunu verebiliyor muyum? Veremiyorum. Çünkü; faizler çok yüksek. Sebebi enflasyondan kaynaklanıyor. Onun için yapısal bir şekilde bizim üretici artırıcı bu proje bazlı yatırım teşvik sistemi en önemli enstrümanlarından birisi. Yatırımcı üreticiye yatırım yapabilmesi için katlanacağı faizin belirli bir bölümünü cari açığı kapatacak alanlarda enflasyon oluşturan alanlarda üretim yapma, kayıt dışı faiz desteği veriyoruz. Finans desteği veriyoruz. Türkiye’de enflasyonla ilgili mücadele zaten süren bir süreç” dedi.
YARIN; “TARIMSAL ÜRÜN İHRACATIMIZ, AVRUPA'DA İLK 3’LERDE”

HABER MERKEZİ​
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186